Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Od 23 listopada szczepienie przeciw grypie bezpłatne dla wszystkich pełnoletnich
Od 23 listopada szczepienie przeciw grypie bezpłatne dla wszystkich pełnoletnich

Rusza akcja bezpłatnych szczepień przeciw grypie, która od dziś rozszerzona jest na wszystkie osoby pełnoletnie. Profilaktyka chorób układu oddechowego jest szczególnie ważna w obecnym okresie nałożenia epidemii grypy i COVID-19.

Fot. gov.pl

 

 

Podpisana przez ministra zdrowia nowelizacja rozporządzenia w sprawie metody zapobiegania grypie w sezonie 2021/2022 uprawnia do bezpłatnego szczepienia przeciw grypie wszystkich dorosłych. Do tej pory mogły korzystać z niego osoby z trzynastu grup ryzyka, m.in. pracownicy ochrony zdrowia, nauczyciele, żołnierze, seniorzy. Od dziś może bezpłatnie zaszczepić się każdy dorosły. Szczepienie dostępne jest bez skierowania i bez recepty. Należy umówić wizytę bezpośrednio w wybranym punkcie szczepień, w jednej z ponad 3 tys. lokalizacji. Przed wizytą trzeba wypełnić oświadczenie. W tym roku do Polski trafić ma 5 mln dawek szczepionki. Szczepienia będą wykonywane do wyczerpania rezerwy lub do 31 marca 2022 r. Szczepienie przeciw COVID-19 i przeciw grypie można wykonywać jednoczasowo i nie ma wskazań do zachowania odstępu między tymi dwoma szczepieniami. Ogólnym przeciwwskazaniem do szczepienia jest aktualnie przebiegająca infekcja i gorączka.

Epidemie grypy sezonowej pojawiają się każdego roku w okresie jesienno-zimowym, gdzie szczyt zachorowań odnotowuje się od stycznia do marca. Jest to choroba mogącą prowadzić do groźnych powikłań. W trakcie każdej epidemii grypy zwiększa się liczba hospitalizacji i zgonów, m.in. z przyczyn kardiologicznych. U 25% pacjentów z zawałem serca bezpośrednio przed zdarzeniem występuje infekcja układu oddechowego. Profilaktyka zachorowań jest szczególnie ważna w obecnym okresie nakładania się epidemii grypy i COVID-19. W sezonie 2021/2022 w skład szczepionek 4-walentnych wchodzą szczepy: A/Victoria/2570/2019 (H1N1)pdm09, A/Cambodia/e0826360/2020 (H3N2), B/Washington/02/2019 (linia Victoria), B/Phuket/3073/2013 (linia Yamagata). Dostępne na rynku preparaty to: Influvac Tetra, Vaxigrip Tetra, Fluenz Tetra i Fluarix Tetra. 

KOMENTARZE
Newsletter