Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Optymistyczne efekty nowej terapii antynowotworowej
Wyniki ostatnich badań przedklinicznych prowadzonych w VCU Massey Cancer Center dają nadzieję na wprowadzenie skuteczniejszych terapii antynowotworowych. W badaniach zastosowano skojarzoną terapię, która skutecznie zabiła komórki nowotworowe jelita grubego, wątroby, płuc, nerek, piersi i mózgu nie mając wpływu na zdrowe komórki organizmu. Pozytywne wyniki badań przedklinicznych dają nadzieję na rozpoczęcie pierwszej fazy badań klinicznych na ochotnikach.

Badania prowadzone przez grupę kierowaną przez doktora Paula Dent’a ukazały się w czasopiśmie Molecular Pharmacology. Badacze połączyli ze sobą sorafenib i regorafenib z grupą leków określaną jako inhibitory  PI3K/AKT. Sorafenib i regorafenib blokują syntezę kinaz niezbędnych do przeżycia komórek nowotworowych, jednak nie działają na kinazy PI3K i AKT, które aktywnie promują przeżywalność. Sorafenib jest zarejestrowanym lekiem przez FDA do leczenia nowotworów nerki i wątroby, natomiast regorafenib stosuje się w leczeniu raka jelita grubego. Połączenie ze sobą terapii wspomnianymi dwoma lekami z inhibitorami PI3K/AKT miało ogromy wpływ na spadek przeżywalności komórek nowotworowych. Z przeprowadzonych badań wynika, że zastosowanie terapii skojarzonej powoduje blokowanie szlaków sygnałowych odpowiedzialnych za promowanie przeżycia komórek. W rezultacie dochodzi do kierowania komórek na drogę autofagii.

Badacze mają nadzieję na szybkie rozpoczęcie pierwszej fazy badań klinicznych terapii skojarzonej ze względu na fakt, że stosowane leki są już zaakceptowane przez FDA lub są prowadzone na nich badania kliniczne.

 

red. Agata Samonek

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
31
2
3
4
8
9
10
12
14
15
16
19
PCI Days
2024-06-19 do 2024-06-20
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
Newsletter