Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Pharmena wraz z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi oceni skuteczność 1-MNA w łuszczycy
Pharmena wraz z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi oceni skuteczność 1-MNA w łuszczycy

Pharmena S.A., biotechnologiczna spółka notowana na głównym parkiecie GPW, wraz z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi przeprowadzi ocenę skuteczności 1-metylonikotynamidu (1-MNA) u pacjentów chorych na łuszczycę. Wspólny projekt badania pilotażowego (tzw. Proof of Concept) zostanie zrealizowany w 2024 r. W oparciu o uzyskane wyniki Pharmena podejmie decyzję o kierunkach dalszego rozwoju projektu. Na łuszczycę choruje ok. 2% populacji w Europie i Stanach Zjednoczonych, w Polsce problem ten dotyczy nawet 3%.

Fot. Marzena Wieczorkowska, źródło: materiały prasowe spółki

– Z radością informuję o naszej najnowszej inicjatywie badawczej. Projekt ten, mający na celu ocenę skuteczności 1-MNA w leczeniu łuszczycy, jest dla nas niezwykle ważny. Łuszczyca jest chorobą cywilizacyjną i dotyka coraz większej części naszej populacji. Zrozumienie i skuteczne leczenie tej dolegliwości jest bardzo istotne. Jestem przekonana, że współpraca z tak renomowaną instytucją, jak Uniwersytet Medyczny w Łodzi, przyniesie wymierne rezultaty, a nasze wspólne badania wykażą skuteczność terapii. W oparciu o te wyniki podejmiemy decyzje dotyczące dalszego rozwoju projektu. Z niecierpliwością czekam na rozpoczęcie tego projektu – mówi Marzena Wieczorkowska, wiceprezes zarządu Pharmena S.A.

Łuszczyca jest niezakaźną, niezłośliwą chorobą przewlekłą i nawracającą. Objawia się stanem zapalnym, świądem oraz podrażnieniem skóry, kłuciem i bólem. Cechuje się przewlekłym przebiegiem z tendencją do samoistnego ustępowania i nawrotów. Pierwszy wysiew zmian może wystąpić w każdym wieku. Łuszczyca jest chorobą układową mediowaną immunologicznie (należy do chorób autoimmunizacyjnych). Szczyt zachorowań przypada na drugą i trzecią dekadę życia. Wedle niektórych źródeł z łuszczycą zmaga się 2-4% populacji. W Europie i Stanach Zjednoczonych choroba dotyka ok. 2% populacji. W naszym kraju odsetek ten dotyczy ok. 3% Polek i Polaków.

1-MNA jest cząsteczką endogenną, czyli naturalnie występującą w organizmie człowieka. Powstaje w wyniku metabolizmu witaminy B3. Wcześniejsze badania wykazały działanie przeciwzapalne oraz poprawiające mikrokrążenie. Głównym obszarem działalności Pharmeny jest opracowywanie i komercjalizacja innowacyjnych produktów powstałych właśnie na bazie opatentowanej, fizjologicznej i naturalnej substancji czynnej 1-MNA.

KOMENTARZE
Newsletter