Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Popularna grupa leków stosowanych w nadciśnieniu powiązana z rozwojem raka płuc?
Inhibitory konwertazy angiotensyny (ACEI) to popularna grupa leków stosowanych w leczeniu nadciśnienia. Uważa się, że wykazują się wysoką skutecznością i jednocześnie bezpieczeństwem, niestety nowe badania sugerują, że ich długotrwałe stosowanie zwiększa ryzyko rozwoju raka płuca. Autorzy badań opublikowanych w "British Medical Journal" zauważają, że ryzyko dla przeciętnego pacjenta jest umiarkowane, jednak jako że ACEI to bardzo rozpowszechniona grupa leków, przekłada się to na dużą liczbę osób narażonych na nowotwór płuca.

 

Inhibitory konwertazy angiotensyny (do której należą popularne leki, takie jak ramipril, kaptopryl, cylazapryl i enalapryl) mogą zwiększać ryzyko rozwoju raka płuca poprzez odkładanie się w tkance płucnej bradykininy i neuropeptydu, nazywanego substancją P. Mimo że od dawna wiadomo, iż związki te mogą być kumulowane w płucach, wcześniejsze badania nie sugerowały ich związku z rozwojem nowotworów w obrębie tego narządu.

Zespół naukowców z McGill University w Kanadzie przeanalizował dane dotyczące 992 tys. brytyjskich pacjentów, którzy w latach 1995-2015 przyjmowali leki obniżające ciśnienie krwi z grupy ACE lub ARB (antagoniści receptora angiotensyny, inaczej sartany). Pacjentów obserwowano średnio przez 6,4 roku. Spośród badanej grupy osób, u 7952 pacjentów zidentyfikowano nowotwór płuca. Uwzględniając inne czynniki ryzyka, takie jak wiek, płeć, waga, palenie tytoniu, używanie alkoholu i historia chorób płuca, naukowcy oszacowali, że pacjenci leczeni ACEI są narażeni na 14% większe ryzyko rozwoju nowotworu płuca niż pacjenci leczeni ARB. Związek ten zaobserwowano po pięciu latach przyjmowania leków, a wraz z długością leczenia – ryzyko zachorowania rosło. U pacjentów, którzy przyjmowali ACEI przez ponad 10 lat ryzyko rozwoju nowotworu było aż o 31% większe niż w przypadku pacjentów zażywających ARB. Inhibitory konwertazy angiotensyny są bardzo popularną grupą leków, co sprawia, że te niewielkie, relatywne wzrosty przekładają się na dużą grupę pacjentów o zwiększonym ryzyku zachorowania.

Przeprowadzone badania nie dają jednak 100% pewności, ponieważ są to badania obserwacyjne. Na wyniki mogły wpływać również inne czynniki ryzyka, których nie wzięto pod uwagę, takie jak status ekonomiczny, dieta czy historia występowania nowotworów płuca w rodzinie.

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
31
2
3
4
8
9
10
12
14
15
16
19
PCI Days
2024-06-19 do 2024-06-20
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
Newsletter