Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
 Powikłania związane ze stosowaniem soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe to popularna alternatywa dla okularów korekcyjnych – są prawie niewidoczne na gałce ocznej i zapewniają duży komfort oraz wygodę. Ma to istotne znaczenie szczególnie dla sportowców i osób pracujących swoim wizerunkiem (m.in. modelek czy aktorów), dla których okulary mogą stanowić ograniczenie. Stosowanie soczewek, mimo wielu zalet, może wiązać się z wystąpieniem poważnych skutków ubocznych, dlatego bardzo ważne jest, aby stosować je zgodnie z zaleceniami producenta oraz regularnie wykonywać badanie wzroku u okulisty.

 

Powikłania związane z noszeniem soczewek kontaktowych mogą mieć charakter ostry lub przewlekły i obejmować poczucie dyskomfortu i ból. Powikłania te mogą być wynikiem:

* czynników mechanicznych spowodowanych złym dopasowaniem soczewek,

* czynników fizjologicznych – oko może w specyficzny dla siebie sposób reagować na obniżony poziom tlenu, ograniczany przez soczewkę; wówczas dochodzi do niedotlenienia rogówki, przez co istnieje zwiększone ryzyko rozwinięcia się infekcji oka,

* zaburzeń filmu łzowego, mogących wywodzić się z obecności soczewki, która dzieli film łzowy na przed- i zasoczewkowy.

Na co należy uważać podczas stosowania soczewek kontaktowych?

* czas noszenia soczewek – stanowi to ważny czynnik ryzyka powikłań związanych z ich używaniem. Sugeruje się, że im dłuższy czas noszenia soczewek, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia komplikacji,

* właściwą higienę – soczewka kontaktowa jest noszona na oku, dlatego odpowiednia higiena obejmująca regularną wymianę soczewek oraz ich oczyszczanie jest niezbędna, aby zapobiec infekcjom i innym powikłaniom. Soczewki muszą być także stosowane zgodnie z dołączoną instrukcją i zaleceniami producenta oraz okulisty lub optyka. Kluczowe jest dokładne umycie rąk przed dotknięciem soczewki. 

* przechowywanie soczewek w przeznaczonym do tego płynie – soczewki kontaktowe powinny być przechowywane w odpowiednim, zamkniętym pojemniku w specjalnym płynie, który dodatkowo czyści, dezynfekuje i usuwa osady białkowe z soczewek, nawilża je, zapewnia komfort zakładania oraz odpowiednie pH.

Powikłania związane ze stosowaniem soczewek kontaktowych 

Niedotlenienie rogówki 

Rogówka oka wymaga stałego dostępu do tlenu pochodzącego z otoczenia. Ponieważ soczewki kontaktowe umieszczane są na oku, pokrywają całą rogówkę, istotnie zmniejszając ilość tlenu docierającego do oczu. Odpowiednie zaopatrzenie w tlen jest absolutnie niezbędne dla utrzymania zdrowych oczu. W tej sytuacji warto zdecydować się na wybór soczewek silikonowo-hydrożelowych, gdyż przepuszczają więcej tlenu niż hydrożelowe soczewki kontaktowe. 

Zespół suchego oka 

Soczewki mogą przyczynić się do rozwoju zespołu suchego oka. Suchość oczu należy skonsultować z okulistą, aby wdrożyć odpowiednie leczenie, wymaga także regularnej aplikacji kropli nawilżających. Suche powietrze docierające do oka, pochodzące np. z ogrzewania czy klimatyzacji, może dodatkowo przyczynić się do wysychania oka. 

Powierzchowne zapalenie rogówki

Zapalenie rogówki może być skutkiem podrażnienia mechanicznego, infekcji, alergii, niekorzystnego wpływu płynów do pielęgnacji soczewek. Objawy zapalenia są różne, ale często obejmują: ból, łzawienie, uczucie ciała obcego w oku i inne dolegliwości. Leczenie różni się w zależności od przyczyny i może oznaczać konieczność antybiotykoterapii. Nie można lekceważyć tych objawów, ponieważ mogą prowadzić do poważnych powikłań. W przypadku zapalenia rogówki należy tymczasowo przerwać noszenie soczewek kontaktowych. 

Zaczerwienie spojówek

Zaczerwienienie spojówek podczas noszenia soczewek kontaktowych to ważny objaw, który może być związany z rozwojem infekcji, niedotlenieniem, źle dopasowaną soczewką lub jej uszkodzeniem. W zależności od przyczyny leczenie może obejmować ponowne dopasowanie soczewek, antybiotykoterapię lub konieczność rezygnacji z noszenia soczewek. Gigantyczne brodawkowate zapalenie spojówek (GPC) jest najczęstszym typem zapalenia spojówek, na które cierpią osoby noszące soczewki kontaktowe. Głównymi czynnikami rozwoju GPC są: przewlekłe niedotlenienie rogówki, mechaniczne podrażnienie spojówki, reakcja na środki konserwujące w soczewkach lub płynach do soczewek oraz reakcja immunologiczna związana z osadami znajdującymi się na powierzchni soczewki. Do najczęstszych objawów należą zwiększona ilość śluzu i swędzenie oczu po zdjęciu soczewek. 

Naczynia wrastające rogówki

Rogówka jest pozbawiona unaczynienia. Rozrost naczyń krwionośnych na głębokość większą niż 2 mm od rąbka jest uważany za patologiczny i najczęściej obserwuje się go u osób, które stosują soczewki o przedłużonym czasie noszenia. Unaczynienie zwykle nie powoduje żadnych objawów, dopóki nowe naczynia krwionośne nie pokryją osi widzenia, zmniejszając w ten sposób ostrość wzroku. Przyczyną tej komplikacji jest przewlekłe niedotlenienie rogówki. W przypadku, gdy unaczynienie jest łagodne, do rozwiązania problemu może wystarczyć tymczasowa przerwa w stosowaniu soczewek. Niemniej jeśli naczynia krwionośne wdarły się do źrenicy, należy na stałe zaprzestać stosowania soczewek.

Infekcja rogówki 

Infekcja rogówki jest poważnym zagrożeniem związanym z noszeniem soczewek kontaktowych. Objawy obejmują: pieczenie, swędzenie, zaczerwienienie, podrażnienie, uczucie ciała obcego i ostry ból. Infekcje mogą prowadzić do owrzodzeń rogówki z ostrymi i przewlekłymi konsekwencjami dla ostrości wzroku. Przypadki zagrażające utratą wzroku mogą wymagać interwencji chirurgicznej. Przyczyną rozwoju infekcji jest uszkodzenie powierzchni nabłonka lub niedotlenienie oraz zanieczyszczenie i zabiałczenie rogówki. Przestrzeganie zaleceń producenta oraz zachowywanie odpowiedniej higieny istotnie zmniejszają ryzyko rozwoju infekcji. 

Obrzęk rogówki

Obrzęk rogówki dotyczy środkowej części rogówki (podścieliska), gdy jest ona narażona na niedostateczne zaopatrzenie w tlen. W ciągu kilku dni pojawiają się kolejne powikłania w postaci nacieków i mikrotorbieli nabłonka. Po usunięciu przyczyny ostry obrzęk rogówki zwykle ustępuje w ciągu kilku godzin. 

Obniżony odruch rogówkowy

Odruch rogówkowy jest mechanizmem ochronnym oka, w którym mózg sygnalizuje powiekom opadnięcie w celu ochrony naszych oczu za każdym razem, gdy na rogówkę wywierany jest nacisk. Sprawia, że ​​zamykamy oczy, jeśli coś może spowodować u nich bezpośredni uraz. Noszenie soczewek, będących dla oka ciałem obcym, może przyczynić się do niwelowania tego naturalnego odruchu oraz osłabienia jego reakcji. 

Źródła

https://www.insightvisioncenter.com/dark-side-wearing-contact-lenses/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK234044/

Konsultacja artykułu: dr Piotr Woźniak 

Fot. https://www.pexels.com/photo/contact-lenses-on-a-white-table-5843345/

KOMENTARZE
Newsletter