Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Prof. Ryszard Kurzawa od 23 lat śledzi postępy w alergologii i pneumonologii!
W dniach 8-10. listopada br. w dostojnym gmachu Opery Krakowskiej odbyła się 23. już edycja sympozjum naukowo-szkoleniowego „Postępy w alergologii i pneumonologii”, które szerzej jednak znane jest pod swoją nieoficjalną nazwą – „Kurzawiada”. Zgromadzeni goście tak zwykli nazywać to wiodące wydarzenie w świecie alergologii, pneumonologii i pediatrii, na cześć jego organizatora – prof. zw. dr hab. n. med. Ryszarda Kurzawy z Kliniki Alergologii i Pneumonologii Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc OT w Rabce Zdrój, Przewodniczącego Komitetu Naukowo-Organizacyjnego Sympozjum. Wsparcie dla Profesora, niezmiennie od 2001 r., stanowi Symposium Cracoviense, biuro organizacyjne imprezy.

Członkowie „Rodziny Kurzawiady” zawsze ciepło i z szacunkiem wypowiadają się o sympozjum. – To już 23. „Kurzawiada”. Cyfra dowodzi, że prof. Ryszard Kurzawa mimo upływu lat, trwa w swym postanowieniu i tak jak w latach poprzednich zaprosił nas kolejny raz do jesiennego Krakowa. Będziemy mieli okazję oderwać się od prozy codzienności i parę dni pooddychać „krakowską atmosferą”. Jestem pewien, że w tym czasie będzie ona wolna od jakiegoś złego „smogu” – zapowiadał przed konferencją prof. zw. dr hab. n. med. Jerzy Kruszewski z Kliniki Chorób Infekcyjnych i Alergologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, Honorowy Patron Sympozjum.

Prof. Kruszewski nawiązywał tu zapewne po pierwsze do jednego z wykładów pt. „Krakowski smog – przez płuca do serca”, który pierwszego dnia Sympozjum wygłosił prof. Tomasz Guzik z UJ CM Kraków, a po drugie do słów samego prof. Kurzawy („Przed wiekami mieliśmy groźnego smoka, a teraz mamy groźnego „smoga”, cichego zabójcę, którego nie zniszczymy wypchanym baranem”).

Absolutnym weteranem konferencji jest także prof. nadzw. hab. n. med. Henryk Mazurek z Kliniki Pneumonologii i Mukowiscydozy IGiChP OT w Rabce Zdrój, który z dumą mówił – Dzięki uprzejmości prof. Kurzawy, jak do tej poty miałem okazję uczestniczyć we wszystkich organizowanych przez niego sympozjach. Żadnego nie opuściłem.

Potwierdza to zaufanie, jakie pokładają w tym Sympozjum jego uczestnicy, bo w miarę upływu lat – znacznie zmienia się tematyka, która dostosowywana jest do postępów jakie dokonują się w danym roku w obszarze chorób alergicznych, ale sami wykładowcy są wszystkim dobrze znani od wielu edycji. Takie zagadnienia jak programowanie mikrobiotyczne, diagnostyka molekularna czy miejsce antybiotykoterapii u kobiet w ciąży czy dzieci cierpiących na choroby alergiczne – pokazuje, że tematyka zdecydowanie idzie z duchem czasu i odpowiada na bieżące potrzeby.

Początki „Kurzawiady” pamięta także prof. dr hab. n. med. Piotr Kuna z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii II Katedry Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, który skierował podziękowania do wszystkich słuchaczy, szczelnie wypełniających salę wykładową – Tak naprawdę dziękuję Wam Koleżanki i Koledzy. Widzę wielu z Was od początku istnienia Sympozjum, organizowanego przez prof. Kurzawę i podziwiam Wasz zapał do nauki, głód wiedzy i chęć ciągłego odnawiania tej wiedzy. Sam jeżdżę na wiele kongresów, spotkań i wiem, że czasami wystarczy być przez kilka dni na kongresie, gdzie znajdzie się jedno zdanie, którego potrzebujemy i to już będzie udany kongres. Życzę Wam, żeby podczas tej sesji padło chociaż to jedno zdanie.

Tak prof. Kuna zapowiadał sesję pt. „Holistyczne podejście do pacjenta z astmą”, zorganizowaną w ramach grantu naukowo-szkoleniowego przyznanego przez firmę ADAMED, głównego sponsora Sympozjum, która według profesora ma prawdopodobnie największe spośród polskich firm portfolio leków stosowanych w leczeniu alergii i astmy. Nie wiem czy to jedno szczególne zdanie, o którym wspominał prof. Kuna padło podczas tej sesji, ale to co powinno być zapamiętane, tak ku przestrodze to fakt, że w Polsce aż 4 mln osób ma objawy astmy, z czego tylko niecałe 2 mln wie o swojej chorobie. Pozostali kaszlą, mają nudności i nie wiedzą, że podstawą ich problemów mogą być alergia i astma alergiczna. Ów holistyczne podejście do tej choroby jest absolutnie niezbędne, ponieważ jest to schorzenie przewlekłe, które bardzo często rozpoczyna się w dzieciństwie i trwa przez całe życie. Jeżeli astma jest dobrze kontrolowana, nie będzie przeszkadzać pacjentowi w normalnym funkcjonowaniu, tzn. aktywności zawodowej, obowiązkach szkolnych, uprawianiu sportu. Podczas jednak, gdy aż w 56% przypadków astma pozostaje niekontrolowana, przekłada się to na niższą jakość życia i wyższe prawdopodobieństwo zaostrzeń u samych pacjentów, a w szerszej perspektywie – do wyższych nakładów finansowanych przeznaczanych na leczenie.

W sumie podczas trzech napiętych dni Sympozjum przeprowadzono siedem sesji głównych, osiem sesji podejmujących tzw. „gorące” tematy oraz różnego rodzaju spotkania i warsztaty z ekspertami. Poza samą częścią oficjalną, Sympozjum stworzyło oczywiście przychylne warunki do wielu rozmów kuluarowych, a wizytę w Małopolsce gościom umilał z pewnością wyszukany program artystyczny, o którym zawsze pamięta prof. Kurzawa. 

Życzymy Profesorowi ciągłego, niegasnącego zapału i co najmniej tak dużego sukcesu podczas 24. spotkania branży, już za rok.

KOMENTARZE
Newsletter