Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Prosty przepis na zły humor i brak energii
Redakcja portalu, 19.03.2014 , Tagi: dieta, depresja, serotonina
Za oknem wiosna w pełni, a Ty nie masz ochoty powitać jej z radością? Być może istnieje proste i zdrowe rozwiązanie. Naukowcy zbadali zależność między tym co jemy a tym jak się czujemy. Istnieje coraz więcej dowodów na to, że modyfikacja diety może zmienić nasz metabolizm i modulować chemiczna aktywność mózgu.

Żywność może odczuwalnie zwiększyć poziom energii na trzy sposoby : poprzez zapewnienie wystarczającej ilości kalorii, na drodze stymulacji środkami pobudzającymi (np. kofeina, teobromina) oraz przez podkręcenie metabolizmu. Co natomiast tyczy się polepszenia nastroju to najlepiej spożywać produkty, które stabilizują poziom cukru we krwi na pożądanym poziomie i zwiększają neurosekrecję hormonu szczęścia – Serotoniny i Katecholamin. Poniżej lista artykułów, które są w stanie spełnić to zadanie.

„Inteligentne” węglowodany

Węglowodany mogą być wrogiem diety, ale są tez niezbędne do wytworzenia energii i poprawy nastroju. Organizm preferuje cukry jako paliwo energetyczne, ale trzeba wśród nich dokonać mądrego wyboru. Najważniejsze jest unikanie słodyczy, które bardzo szybko podnoszą poziom glukozy we krwi, co w krótkim czasie wywołuje zmęczenie i zły humor. Powinniśmy więc włączyć do diety pełnoziarniste pieczywo, brązowy ryż i kasze, z których organizm pozyskuje energię wolniej, ale za to utrzymuje ją przez dłuższy czas na stałym poziomie.

Orzechy nerkowca, migdały, orzechy laskowe

Są nie tylko bogatym źródłem budulcowego białka, ale  także magnezu, który odgrywa istotna rolę w przekształcaniu cukru w energię. Badania dowodzą, że niedobór tego pierwiastka może prowadzić do chronicznego poczucia wyczerpania. Jedzmy więc często orzechy, produkty pełnoziarniste i ryby!

Orzechy brazylijskie

Już w dwu orzechach brazylijskich znajdziemy dzienną dawkę selenu. Pierwiastek ten pełni rolę naturalnego wzmacniacza. Badania wykazały związek między niedoborem w diecie selenu a kiepskim nastrojem. Oprócz orzechów możemy go znaleźć w owocach morza, fasoli i mięsie.

Chude mięso

Chude mięso wieprzowe, wołowe i drób (oczywiście bez skóry) to podstawowe źródło białka w codziennej diecie. Najważniejszym aminokwasem odpowiadającym za zwiększenie czujności i poziomu skupienia jest Tyrozyna. Tyrozyna zwiększa bowiem poziom Dopaminy i Noradrenaliny w mózgu, czyli naturalnych psychostymulantów. Poza tym mięso zawiera witaminę B-12, która odgrywa ważną rolę w zwalczaniu bezsenności i depresji.

Łosoś

Tłuste ryby jak np. łosoś jest bogaty w cenne kwasy omega-3. badania sugerują, że kwasy te mogą chronić przed depresją oraz łagodzić objawy towarzyszące ADHD. Poza tym długo można by pisać o ich zbawiennym wpływie na serce i poziom cholesterolu...

Błonnik

Błonnik to nasz „stabilizator energetyczny”. Spowalnia proces trawienia zapewniając constans energetyczny w ciągu dnia. Zwiększyć spożycie błonnika możemy poprzez jedzenie owoców, warzyw, produktów zbożowych nie zapominając przy tym o zwiększonej podaży wody.

Woda

Odwodnienie i zmęczenie idą ze sobą ręka w rękę. Niektóre badania sugerują, że nawet niewielkie odwodnienie może znacznie spowolnić metabolizm i powodować przybieranie na wadze. Rozwiązanie jest proste- pić dużo wody lub innych niesłodzonych napojów. Małe ilości ale za to często.

Kawa

W zestawieniu nie mogło jej zabraknąć. Faktem jest, że zwiększa naszą wydolność, ale niestety na krótko. Tymczasowo podnosi poziom skupienia i nasila metabolizm. Dzięki stosowaniu jej w postaci „mini-porcji” można na dłużej utrzymać pożądany efekt.

Herbata

Alternatywnym źródłem kofeiny jest naturalnie herbata. Badania dowodzą, że kombinacja kofeiny i L-teaniny może na dłużej poprawić koncentrację, czas reakcji i pamięć długotrwałą. Dodatkowo czarna herbata łagodzi skutki stresu o czym warto pamiętać w dzisiejszym zabieganym świecie.

Suplementy energetyczne

Takie rozwiązanie jest często reklamowane jako zamiennik kawy lub innych używek. Większość preparatów zawiera oczywiście kofeinę i podobne substancje chemiczne - orzechy kola, yerba mate, ekstrakt z zielonej herbaty i guarany. Takie dodatki dają jedynie chwilowy zastrzyk energii.  Podatne osoby po ustąpieniu oczekiwanego efektu stymulującego mogą czuć się jeszcze bardziej zmęczeni niż przed zażyciem cudownej pigułki.

Napoje energetyczne i żele

Większość tego typu „wynalazków” dostarcza organizmowi bombę węglowodanów łatwo przyswajalnych szybko przekształcanych w energię. To wygodny sposób np. dla sportowców, ale dla zwykłego Kowalskiego efekty są raczej wątpliwe, gdyż w zasadzie dostarczają jedynie dużą ilość kalorii.

Spektakularna rewolucja nie dokona się jedynie poprzez zmianę nawyków żywieniowych! Oprócz modyfikacji diety, ćwiczenia fizyczne to sprawdzony sposób na zwiększenie poziomu energii i poprawę nastroju. Nawet podczas 15-minutowego spaceru można wywołać korzystne zmiany fizjologiczne, które doprowadzają do wyrzutu katecholamin, a wiec dostarczają pozytywnej energii na resztę dnia.

 

red. Magdalena Habuz

Źródła

http://www.rxlist.com/energy_foods_slideshow/article.htm

KOMENTARZE
Newsletter