Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Reformy systemu ochrony zdrowia - szansa na rozwój czy zagrożenie dla sektora farmaceutycznego?
Magdalena Szkup, 16.07.2013 , Tagi: raporty
Ciężka sytuacja gospodarcza nie ominęła również sektora farmaceutycznego. Firma Deloitte, świadcząca usługi audytorskie, wraz z The Economist Intelligence Unit stworzyła raport omawiający wpływ przeprowadzanych reform na branżę farmaceutyczną. Powstał on po przeprowadzeniu kilkuset ankiet z przedstawicielami spółek farmaceutycznych i mających związek z ochroną zdrowia. Okazuje się, że ponad połowa z respondentów obawia się zmian, jakie nastąpią po reformach w służbie zdrowia. Połowa z nich widzi szansę na rozwój, ale jednocześnie 40 % stwierdza brak przygotowania do niektórych reform. Okazuje się, że reformy niekoniecznie muszą oznaczać stratę - należy tylko wiedzieć, w którym kierunku się rozwijać. Drogą do sukcesu w wielu przypadkach jest innowacja.

 

Najważniejsze wyniki z analizy ankiety pokazują, że wydatki na ochronę zdrowia rosną. Przykładowo – obecnie  publiczne i prywatne środki przeznaczone na ten cel wyniosą w Europie Zachodniej ponad 4,3 tys. dolarów na osobę. Za trzy lata będzie to 4,6 tys. dolarów. W Europie Środkowej i Wschodniej kwoty te są cztery razy mniejsze (2013 r. – 945 dolarów, 2016 r. – 1.211 dolarów) i porównywalne do Ameryki Łacińskiej.

 

Reformy systemu ochrony zdrowia nie tylko w Polsce

Trwający od kilku lat kryzys ekonomiczny i konieczność optymalizacji kosztów wymógł na rządach wielu państw reformy systemu ochrony zdrowia. Zmiany przeprowadzono  w USA, Wielkiej Brytanii, Chinach, Brazylii, Niemczech i Francji. „Zmiany na dużych rynkach w Europie, USA i Azji miały wpływ na sektor na całym świecie. Kryzys powoduje m.in. presję cenową wywieraną na firmy farmaceutyczne oraz zastępowanie leków patentowych przez tańsze preparaty generyczne” – mówi Agnieszka Sarna, Menedżer, zespół Doradztwa dla Sektora Farmaceutycznego i Ochrony Zdrowia Deloitte.

 

Co jest ważne dla firm w dobie kryzysu?

 

Analizując raport, priorytetem dla firm staje się dostosowanie strategii biznesowej do nowych realiów jakie powstają po reformach systemu ochrony zdrowia. Aż 43 proc. badanych firm przyznało, że zwiększyło budżety działów, które odpowiadają za kontakty ze stroną rządową. Istotne jest, by rozumieć znaczenie przeprowadzanych zmian i zaakceptować je by planować kierunek rozwoju.

Cele reform systemu ochrony zdrowia to przede wszystkim dobro pacjenta i zwiększenie jego dostępu do leków, a także optymalizacja kosztów przy kryzysie gospodarczym. Obok tego, wiele państw, jak np. Chiny, Brazylia czy Wielka Brytania kładą nacisk na rozwój działalności badawczo-naukowej. W państwach tych firmy mają dogodne stawki podatkowe i dostęp do finansowania. Umiejętne wykorzystanie i zrozumienie przeprowadzanych zmian może być drogą do sukcesu firmy. Zdaniem ekspertów z Deloitte innowacyjność jest szansą na rozwój firm w dobie przeprowadzanych zmian. Także sami badani przyznają, że zmienili podejście do innowacyjności – aż 65 % badanych twierdzi, że ich podejście do badań nad nowymi lekami zmieniło się lub zmieni w przeciągu trzech lat.

 

Zmiany zawsze budzić będą niepokój, strach przed czymś nowym i nieznanym. Mimo czekających wyzwań i trudności prawie połowa ankietowanych widzi w nich szanse rozwoju. Rozwiązaniem są produkty spełniające wymagania reformowanych systemów ochrony zdrowia. „Reformy systemu ochrony zdrowia to temat globalny i dotyka również Europę Środkową, w tym Polskę. Aby sektor mógł je potraktować jako wyzwanie i szansę na rozwój musi podejść do nich elastycznie i strategicznie, a nie reaktywnie. Kluczem do sukcesu jest przygotowanie wszystkich działów w firmie na nadchodzące zmiany, a nie tylko koncentrowanie się na marketingu i sprzedaży” – podsumowuje Bartosz Krawczyk, Menedżer w dziale Konsultingu, Deloitte.

Źródła

http://www.deloitte.com/assets/Dcom-Poland/Local%20Assets/Documents/Raporty,%20badania,%20rankingi/pl_Deloitte_2013GlobalLifeSciencesSectorReport_EN.pdf (16.07.2013)

informacja prasowa, Deloitte S.A.

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
31
2
3
4
8
9
10
12
14
15
16
19
PCI Days
2024-06-19 do 2024-06-20
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
Newsletter