Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Sezon grypowy w pełni. Powikłania po niej mogą być niebezpieczne dla zdrowia
Sezon grypowy w pełni. Powikłania po niej mogą być niebezpieczne dla zdrowia

Grypa to choroba zakaźna, wywołana przez wirusy. Najczęściej chorujemy na nią w okresie jesienno-zimowym. Rozwija się zazwyczaj nagle, a towarzyszą jej objawy ze strony układu oddechowego oraz objawy ogólnoustrojowe, m.in. wysoka temperatura, ból głowy, zmęczenie, kaszel, bóle mięśni i stawów. Wirusy grypy są często przez nas bagatelizowane, a niestety jej niewyleczone następstwa mogą być bardzo groźne, o czym mówi dr hab. n. med. Adam Janas, kardiolog grupy American Heart of Poland.

Fot. dr hab. n. med. Adam Janas, źródło: American Heart of Poland

Grypą możemy zarazić się bezpośrednio poprzez kontakt z osobą chorą, ponieważ wirusy rozprzestrzeniają się drogą kropelkową. Do zarażenia może dojść również poprzez dotykanie przedmiotów, których używali chorzy. Jeśli wirus ulokalizuje się w jamie nosowej, gardle, tchawicy czy oskrzelach, zaczyna się szybko mnożyć, uszkadzając komórki. Niestety, wirusy grypy mogą także powodować zapalenie mięśnia sercowego. – Co więcej ryzyko powikłań po grypie u pacjentów kardiologicznych jest o tyle poważne, że może wpłynąć na zaostrzenie problemów sercowo-naczyniowych i obciążenie całego układu krążenia, który na co dzień nie pracuje już prawidłowo. Pacjenci z problemami kardiologicznymi intensywniej chorują na grypę, a czas rekonwalescencji może być wydłużony. Powikłania po grypie mogą dotknąć również osoby, które nie mają problemu z sercem – wyjaśnia kardiolog dr hab. n. med. Adam Janas.

Objawy zapalenie mięśnia sercowego są często bardzo nieswoiste

– Nasze podejrzenia powinny wzbudzić m.in. problemy z oddychaniem, zmęczenie, osłabienie, duszności, ból w okolicy zamostkowej, który może promieniować do pleców, szyi i barków, duszności, zaburzenia rytmu serca, utrata apetytu. Symptomy te mogą wzmagać się podczas poruszania się. Infekcja wirusem grypy może także prowokować wystąpienie różnych rodzajów arytmii – przestrzega doktor Janas. Kiedy objawy grypy nie mijają mimo wdrożonego leczenia lub trwają dłużej niż 10-14 dni bądź jeśli dostrzeżemy permanentne zmęczenie, senność, stany podgorączkowe, przyspieszenie akcji serca podczas minimalnego wysiłku, należy niezwłocznie skontaktować się z kardiologiem. – Specjalista podczas konsultacji wykona badania, takie jak: EKG, RTG klatki piersiowej, echokardiografię czy też na poziom markera zawałowego. Jeżeli objawy szybko się nasilają, a ból w klatce piersiowej jest silny, należy wezwać pogotowie ratunkowe. Natychmiastowa reakcja jest niezwykle ważna, ponieważ im wcześniej zostanie wykryta choroba i podjęte leczenie, tym lepsze rokowania i mniejsze ryzyko wystąpienia groźnych powikłań – dodaje ekspert.

Uszkodzenie mięśnia sercowego upośledza czynności serca i wymaga stałego leczenia

– Stan zapalny w sercu może spowodować nieodwracalne uszkodzenia w jego budowie. Proces zapalny może prowadzić do zastąpienia miocytów przez tkankę łączną, czyli nastąpi zbliznowacenie. To z kolei będzie prowadziło do niewydolności serca – tłumaczy kardiolog.

Grypa wymaga odpoczynku, ponieważ osłabia cały organizm

– Chory powinien przebywać w izolacji przez około tydzień od wystąpienia objawów. Najważniejszy jest odpoczynek w łóżku, picie dużej ilości płynów, przyjmowanie zaleconych przez lekarza leków. Istotne, aby leczenie rozpocząć w ciągu dwóch dni od wystąpienia pierwszych symptomów choroby – radzi doktor. Na powikłania sercowe po grypie w szczególności powinny uważać dzieci do 5. roku życia, seniorzy po 65. roku życia, kobiety w ciąży, pacjenci kardiologiczni, osoby z obniżoną wydolnością układu odpornościowego, poddane immunosupresji, zarażone wirusem HIV oraz chorujące na choroby przewlekłe, takie jak: POCHP, astma, choroba wieńcowa, cukrzyca i inne choroby metaboliczne.

KOMENTARZE
Newsletter