Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Silna toksyna substancją czynną w tabletkach antykoncepcyjnych dla mężczyzn
Od momentu pojawienia się na rynku pierwszych tabletek antykoncepcyjnych odpowiedzialność za kontrolę antykoncepcji zaczęła przejmować żeńska część populacji. Całkiem możliwe, że wkrótce powstaną również środki antykoncepcji doustnej przeznaczone dla mężczyzn. Co więcej - substancja wchodząca w jej skład chemiczny zawierać będzie interesujący, choć w większych ilościach toksyczny związek, wykorzystywany do dziś przez afrykańskich wojowników do zatruwania strzał.

 

 

Zespół biochemików z uniwersytetu w Minnesocie i Centrum Medycznego w Kansas testuje substancję wykazującą dotychczas bezpieczeństwo u szczurów doświadczalnych, mimo że „z natury” jest ona śmiercionośną toksyną. Mowa o ouabainie (inaczej strofantynie), związku należącym do grupy glikozydów nasercowych. Jest to substancja pozyskiwana z nasion afrykańskiej rośliny Strophantus gratus (strofant wdzięczny). Glikozydy nasercowe są to związki posiadające zdolność pobudzania pracy serca i mimo ich wysokiej toksyczności - w odpowiednich dawkach od setek lat wykorzystywane są w lecznictwie. Zwiększając siłę skurczu mięśnia sercowego jednocześnie obniżają jego częstość, co znalazło zastosowanie w chorobach takich jak przewlekła niewydolność serca z migotaniem bądź trzepotaniem przedsionków, w bloku serca lub w przypadku jego osłabienia po przebytych chorobach.

Mechanizm działania glikozydów nasercowych opiera się na hamowaniu działania pompy sodowo-potasowej w błonie komórkowej kardiomiocytów (komórek mięśnia sercowego). Poprzez wzrost stężenia wewnątrzkomórkowego sodu i przez to również wapnia, zwiększają siłę skurczów serca. Wpływając na autonomiczny układ nerwowy działają pośrednio i bezpośrednio na czynność naczyń krwionośnych oraz serca. Nieco inny "rodzaj" pompy sodowo-potasowej występuje w plemnikach ssaków gdzie niezbędna jest do wywołania ruchu wijącego, umożliwiającego plemnikom dotarcie do komórki jajowej oraz jej zapłodnienie.

Pompa sodowo-potasowa składa się z podjednostki alfa i beta, z czego podjednostka alfa w plemnikach (nazwana alfa4) różni się nieco budową od podjednostki w pompach znajdujących się w pozostałych komórkach organizmu ludzkiego (alfa1, alfa2 i alfa3). To właśnie tą różnicę wykorzystali naukowcy projektując nieco zmodyfikowaną cząsteczkę ouabainy, która celuje tylko w tę wersję pompy sodowo-potasowej. Początkowe eksperymenty na szczurach wykazały, że podany związek skutecznie unieruchomił plemniki. Co ciekawe, związek nie powodował wystąpienia efektów ubocznych u badanych szczurów (w przeciwieństwie do wcześniejszych prób wykorzystania hormonów jako środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn).

Mimo że eksperymenty zespołu naukowców stanowią duży krok w rozwoju tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn, należy poświęcić jeszcze kilka lata na dodatkowe badania przy znacznych nakładach finansowych, zanim produkt okaże się całkowicie bezpieczny, skuteczny i stanie się dostępny na rynku. Nieco bliżej w kolejce do zatwierdzenia przez FDA jest inny potencjalny preparat - w tym roku do fazy badań na ludziach przejdzie długotrwały środek antykoncepcyjny w formie wstrzykiwania o nazwie Vasalgel, polimer żelowy umieszczony w nasieniowodzie.

KOMENTARZE
Newsletter