Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Skuteczna w 99,5% aplikacja antykoncepcyjna stworzona przez fizyka pracującego w Wielkim Zderzaczu Hadronów
Elina Berglund, fizyk pracujący w Wielkim Zderzaczu Hadronów, korzystając z algorytmów analitycznych opracowanych na potrzeby przełomowego odkrycia jakim była cząstka elementarna (bozon Higgsa) opracowała aplikację, której stosowanie umożliwia zapobiegnięcie ciąży w 99,5%.

 

Elina Berglund jest fizykiem i to nie byle jakim. Pracując w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) pomogła potwierdzić istnienie cząstki elementarnej dopełniającej model standardowy. Elina jest też autorką wyjątkowej aplikacji „Natural Cycles”, która umiejętnie wykorzystywana gwarantuje 99,5% skuteczność w zapobieganiu ciąży. Program korzysta z zaawansowanych metod analizy statystycznej danych, które wprowadzają same użytkowniczki. Wymagany jest od nich stały monitoring temperatury ich ciała – wzrost o 0,45 stopnia Celsjusza wskazuje na owulację i podwyższenie poziomu progesteronu. Zaobserwowany wzrost temperatury utrzymuje się do pierwszego dnia miesiączki. Dzięki wprowadzeniu tych danych aplikacja z wielką dokładnością informuje użytkowniczkę o dniach płodnych. 
Pomysł Eliny był już przetestowany na 4000 kobiet w wieku 20-35 lat w ramach badań przeprowadzonych przez naukowców z Karolinska Institute. Wśród uczestniczek badania odnotowano 143 ciąże, które w części były planowane, a w części były wynikiem nieumiejętnego korzystania z aplikacji. To oznacza, że program może być wykorzystywany nie tylko jako metoda antykoncepcji - może również pomóc w planowaniu rodziny. Wyniki doświadczeń przeprowadzonych przez naukowców Karolinska Institute zostały opublikowane w czasopiśmie „The European Journal of Contraception & Reproductive Health Care”. 
Z „Natural Cycles” korzysta już około 100 000 kobiet. Program jest dostępny na Androida oraz iOS i wymaga wniesienia od użytkowniczki comiesięcznej opłaty w wysokości 12 dolarów. Elina Berglund obecnie stara się o to, żeby jej aplikacja została uznana za oficjalny środek antykoncepcyjny.
Zainteresowanym aplikacją polecamy film z instrukcją dla przyszłych użytkowniczek oraz stronę programu

KOMENTARZE
Newsletter