Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Tabletki antykoncepcyjne – czy jesteś świadoma ryzyka?
Spośród wielu dostępnych hormonalnych metod antykoncepcyjnych najbardziej popularne są dwuskładnikowe tabletki estrogenowo-progesteronowe (DTA). Mimo że dostępne obecnie na rynku preparaty są znacznie bezpieczniejsze niż te stosowane dawniej – lista skutków ubocznych na ulotce każdego z nich jest nadal bardzo długa i zawiera nie tylko „łagodne” skutki, ale także te poważne, zagrażające nawet zdrowiu czy życiu. Badania wykazują, że 20-25% Polek wybiera antykoncepcję hormonalną, a duża część kobiet stosujących ten rodzaj antykoncepcji nie jest świadoma zagrożeń wynikających z ich działania na organizm.

 

Ból głowy, migrena, nudności, ból brzucha, wymioty, biegunka czy zapalenie pochwy (w tym zakażenia drożdżakowe) to te najmniej uciążliwe skutki uboczne. Poprzez ingerencję w naturalną gospodarkę hormonalną w organizmie tabletki antykoncepcyjne wpływają w znacznym stopniu na równowagę emocjonalną. W większości występują uciążliwe wahania nastroju, nerwowość lub nastroje depresyjne, a także zmiany libido. Pojawić się mogą także problemy skórne takie jak: trądzik, pokrzywka, rumień guzowaty lub wielopostaciowy czy wysypka. Przez zatrzymanie płynów w organizmie dochodzi do obrzęku, uczucia ciężkości i dyskomfortu. Wśród zaburzeń żołądkowo- jelitowych w przypadku wielu preparatów istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia bardzo uciążliwych chorób takich jak choroba Crohna-Leśniewskiego (przewlekłe zapalenie jelit) i wrzodziejące zapalenie okrężnicy.

„Naturalne” estrogeny produkowane przez kobiecy organizm pełnią wiele funkcji, m.in. wpływają na proces krzepnięcia krwi. Estrogeny wprowadzane do organizmu w formie doustnej antykoncepcji nasilają proces krzepnięcia, w związku z czym istnieje duże ryzyko wystąpienia zatorów żylnych lub tętniczych i chorób zakrzepowo-zatorowych, co z kolei prowadzić może do zawału serca nawet u młodych kobiet. Ryzyko jest nasilone szczególnie w pierwszych dwóch latach stosowania. Dodatkowo palenie papierosów znacznie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zakrzepic. Ponadto u kobiet chorujących na nadciśnienie tętnicze stosowanie DTA jest czynnikiem ryzyka wystąpienia udaru mózgu.

Mimo że DTA chroni przed rozwojem raka endometrium (przyjmowanie ich przez 12 miesięcy zmniejsza ryzyko o 50% lub więcej), a także raka jajnika, te same leki zwiększają ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy i mogą wpływać na rozwój raka wątroby i sutka.

Co ciekawe, stosowanie doustnej antykoncepcji może zmieniać tolerancję na szkła kontaktowe.

Do czynników, które bezwzględnie powinny wykluczać przyjmowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych są:

- palenie tytoniu przez kobiety po 35. roku życia,

- podwyższone ciśnienie krwi,

- niewyjaśnione krwawienia z dróg rodnych oraz podejrzenie raka sutka,

- zakrzepowe zapalenie żył, choroby naczyń mózgu (w tym także obciążający wywiad rodzinny i dziedziczna podatność na zakrzepice), niedrożność naczyń wieńcowych,

- upośledzona czynność wątroby,

- otyłość dużego stopnia.

Pomimo wielu skutków ubocznych istnieją pewne wskazania do stosowania DTA. Należą do nich: bolesne miesiączkowanie, profilaktyka endometriozy czy leczenie braku miesiączki w pewnych przypadkach. Ze względu na fakt, że regulacja gospodarki hormonalnej jest kwestią indywidualną i skutki uboczne u kobiet stosujących te same preparaty mogą przebiegać z różnym nasileniem –ogromnie ważne jest prawidłowe dobranie preparatu oraz dawki przez lekarza poprzez wykonanie szczegółowego wywiadu i regularne zlecanie badań kontrolnych.

KOMENTARZE
Newsletter