Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
W Chinach dowiedziono, że pozyskiwanie ziół z naturalnego środowiska może wpływać na ewolucję dziko żyjących gatunków
W Chinach dowiedziono, że pozyskiwanie ziół z naturalnego środowiska może wpływać na ewoluc

Fritillaria delavayi, roślina ekspansywnie pozyskiwana z dzikich stanowisk na potrzeby tradycyjnej medycyny chińskiej, zmieniła barwę kwiatów z żółtej na brązową. Dzięki tej modyfikacji osobniki stały się mniej widoczne dla zbieraczy. Badający zagadnienie naukowcy wskazują na to, że pozyskiwanie ziół z naturalnego środowiska może wpływać na ewolucję dziko żyjących gatunków.
 

Fot. Yang Niu

 

Tradycyjne metody lecznicze często kojarzą się z wyborami minimalizującymi dewastację środowiska. Niestety proces mieszanek ziołowych na potrzeby medycyny alternatywnej może stać się przyczyną dewastacji naturalnych siedlisk. TCM (Traditional Chinese medicine) od dziesięcioleci zdobywa coraz większą popularność w Europie i Ameryce Północnej. Konsekwencją narastającej mody jest ekspansywne pozyskiwanie dziko rosnących gatunków w celu eksportu do krajów zachodnich. Wykorzystywane w tradycyjnej medycynie chińskiej cebule Fritillaria delavayi kosztują ok. 480 dolarów za kilogram. W celu uzbierania takiej masy surowca konieczne jest pozyskanie ze środowiska naturalnego 3500 roślin.

Fritillaria delavayi jest drobną rośliną o powolnym tempie wzrostu, porastającą skaliste zbocza Gór Sino-Tybetańskich (Hengduan Sha) w Chinach. Żółto kwitnąca bylina zwracała uwagę zbieraczy ziół. Pozyskiwanie surowca z naturalnych stanowisk było tak ekspansywne, że w wyniku selekcji naturalnej wykształciły się osobniki o brązowych kwiatach i liściach.

Naukowcy z Kunming Institute of Botany oraz University of Exeter przeprowadzili prace badawcze, w ramach których zmierzyli stopień dostosowania barwy różnych populacji Fritillaria delavayi do podłoża. Badacze przeprowadzili również wywiady z miejscową ludnością, w celu oszacowania intensywności zbiorów w każdej z opisywanych lokalizacji. Okazało się, że stopień przyjęcia barw kamuflażowych przez rośliny korelował z nasileniem pozyskiwania ziół przez lokalną ludność. W eksperymencie komputerowym wykazano natomiast, że znalezienie brązowej odmiany rośliny zajmuje zbieraczom więcej czasu.

Źródła

Niu, Y., Stevens, M., & Sun, H. (2020). Commercial Harvesting Has Driven the Evolution of Camouflage in an Alpine Plant. Current Biology.

https://www.exeter.ac.uk/

https://allthatsinteresting.com/fritillaria-delavayi-camouflage

https://www.theguardian.com/environment/2020/nov/20/chinese-flower-fritillaria-delavayi-evolved-less-visible-pickers

KOMENTARZE
news

<Luty 2023>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
8
9
11
12
13
15
16
18
19
20
21
25
26
1
3
4
5
Newsletter