Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Zmodyfikowana botulina może być wykorzystana w leczeniu chronicznego bólu i epilepsji
Chroniczny ból towarzyszy wielu schorzeniom takim jak nowotowory czy zapalenie trzustki. Obecnie stosowane leki działają tymczasowo i ich długotrwałe stosowanie ma niekorzystny wpływ na organizm. Poszukuje się nowych leków które będą bezpieczne dla pacjenta oraz będą wykazywały długotrwałe działanie.

Zespół 22 naukowców z 11 instytutów badawczych pod kierownictwem prof. Bazbek’a Davletov’a (Uniwersytet w Sheffield), stworzył  i charakteryzował nową cząsteczkę, która była w stanie zmniejszyć nadwrażliwość na ból wywołany stanem zapalnym. Praca ukazała się w październiku 2013 roku w czasopiśmie naukowym Bioconjugate Chemistry. Naukowcy opracowali nową cząsteczkę wykorzystując neurotoksyny produkowane przez Clostridium botulinum i Clostridium tetani. C. botulinum produkuje toksynę  powszechnie znaną jako botulinę, natomiast C. tetani - toksynę tężca. Opracowana  cząsteczka posiada nowe właściwości biomedyczne, bez niepożądanych efektów toksycznych.

Obydwie toksyny produkowane przez Clostridium atakują układ nerwowy. Toksyna tężca charakteryzuje się ogromną precyzją działania, natomiast botulina długim czasem działania (blokuje komunikację między neuronami na wiele miesięcy). Połączenie tych dwóch cech jest niezwykle interesujące dla neurologii i może być stosowane w terapii różnych zaburzeń neurologicznych, w szczególności przewlekłego bólu i padaczki.

Pokładano wielkie nadzieje na wykorzystanie botuliny i neurotoksyny tężca w terapii różnych schorzeń, jednak ich silne (paraliżujące) działanie na układ nerwowy uniemożliwało ich zastosowanie aż do teraz. Badacze wykazali, że ich nowo zaprojektowana cząsteczka jest blokerem nie paraliżującym neuronów. Badania przedkliniczne wskazują przydatność nowej cząsteczki w łagodzeniu bólu zapalnego.

Profesor Davletov dodaje : "Obecnie leki przeciwbólowe łagodzą ból przewlekły tylko tymczasowo i często występują niepożądane skutki uboczne. Jeden zastrzyk zawierajacy nową cząsteczkę w miejscu bólu może potencjalnie złagodzić ból przez wiele miesięcy. Mamy nadzieję,  że zaprojektowana cząsteczka może poprawić jakość życia ludzi, którzy cierpią z powodu przewlekłego bólu. Obecnie negocjujemy transfer technologii do dużej firmy farmaceutycznej."

Zespół profesora Davletov’a pracuje nie tylko nad blokerami neuronalnymi i ich zastosowaniem w terapii różnych schorzeń neurologicznych, ale także nad rozwojem nowych leków przeciwnowotworowych.

 

red. Agata Samonek

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
31
2
3
4
8
9
10
12
14
15
16
19
PCI Days
2024-06-19 do 2024-06-20
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
Newsletter