Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Kobiety oczekujące na narodzenie dziecka miewają różne, czasami dość nietypowe zachcianki. Ogórki kiszone z czekoladą, śliwki w środku zimy... Ale żeby otulać je ciepłym KOCem w samym środku upalnego lata!? Takie paradoksy wyłącznie w Narodowym Funduszu Zdrowia!

Od 1 lipca br. ruszy program opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży (w skrócie KOC) opracowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). KOC ma zapewnić każdej matce, która przystąpi do programu finansowanego przez NFZ, i jej dziecku kompleksową opiekę medyczną w okresie ciąży, porodu i połogu (w okresie sześciu tygodni po urodzeniu), pełną dostępność do świadczeń zgodnie ze wskazaniami medycznymi oraz możliwość zgłoszenia się do programu na każdym etapie ciąży. 

Uwaga: program będzie obowiązywać jedynie w tych placówkach opieki medycznej, które przystąpią do konkursu i spełnią określone kryteria.

Idea koordynowanej opieki nad matką w ciąży zakłada współpracę kilku specjalistów: ginekologa, położnej, a także lekarzy szpitala, w którym ciężarna zgłosi się przed porodem. Kobieta ciężarna i jej dziecko zostaną otoczeni specjalistyczną opieką medyczną od momentu potwierdzenia ciąży lub zgłoszenia się pacjentki do czasu ukończenia przez noworodka sześciu tygodni życia. Opieka specjalistyczna po urodzenia dziecka obejmować będzie wizyty domowe oraz konsultacje laktacyjne. Opieka poporodowa będzie zatem bogatsza jedynie o konsultacje w zakresie karmienia piersią – do tej pory kobieta ciężarna mogła spodziewać się wizyt patronażowych położnej, która również pomagała w przystawianiu dziecka do piersi.

Program oferuje również nowe rozwiązania dla szpitali, pełniących rolę współkoordynatorów. Szpital będzie mógł korzystać z nowego sposobu rozliczenia. Placówka, która podejmie się realizacji programu opieki koordynowanej, może uzyskać wyższe finansowanie, obwarowane jest to oczywiście określonymi wymogami. Jednym z wymogów jest zadeklarowanie przez placówkę minimum sześciuset porodów rocznie przy jednoczesnym zapewnieniu dostępu do poradni ginekologiczno-położniczej i konsultacji  położniczych.

 

Warto zaznaczyć, że jest to nowy projekt uwzględniający mechanizmy, które nie były dotychczas stosowane. Zakładamy, że program będzie się rozwijał  mówi Wojciech Zawalski dyrektor Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej Centrali NFZ. Jak dodaje: Zdajmy sobie sprawę z tego, że ośrodki będą musiały dostosować się do nowych oczekiwań, między innymi doszkolić swój personel w zakresie realizacji nowych zadań wynikających z programu lub pozyskać nowy - szczególnie w zakresie prowadzenia  ciąży przez położne – czytamy na oficjalnej stronie NFZ.

 

Celem i efektem wprowadzonych zmian ma być nie tylko kompleksowa opieka medyczna nad matką i dzieckiem, ale również zapewnienie poczucia bezpieczeństwa i komfortu psychicznego kobietą w okresie ciąży, porodu i połogu, a także zwiększenia liczby porodów siłami natury oraz zmniejszenie umieralności okołoporodowej.

Odgórnie wprowadzony program skoordynowanej opieki nad kobietą w okresie ciąży, porodu i połogu przypomina rozwiązania, znane m.in. z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polski w Łodzi, o których pisaliśmy w artykule  dot. „Kliniki Kardiologii Płodu w ICZMP w Łodzi” (cz. 1 i cz. 2).

Wprowadzenie KOC jest bardzo dobrą praktyką, która powinna wejść do standardów opieki medycznej w Polsce. Portal Biotechnologia.pl, zwłaszcza dział Bioetyka, kibicuje takim zmianom w zakresie opieki nad pacjentem i jego matką. A naszych czytelników możemy zapewnić, że na łamach Portalu (w przeciągu roku) ukaże się artykuł podsumowujący działanie Projektu.

Źródła

Źródło:

"NFZ uruchamia program opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży (KOC), NFZ, dostęne przez:http://nfz.gov.pl/dla-swiadczeniodawcy/koordynowana-opieka-nad-kobieta-w-ciazy-koc/aktualnosci/ (30.06.2016)

Foto:

aut. seanmacgrath, Flickr.com, dostęne przez: https://www.flickr.com/photos/mcgraths/3656184801/sizes/l (30.06.2016)

KOMENTARZE
Newsletter