Strona główna
Kalendarium
Nasze szkolenia
Kwartalnik
Biotech TV
Oferty pracy Pracuj.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Strefa logowania
Informacje
Biotechnologia
Farmacja
Kosmetologia
Technologie
Firmy
Materiały i odczynniki
Aparatura i wyposażenie
Surowce kosmetyczne
Surowce farmaceutyczne
Surowce żywnościowe
Firmy usługowe
Uczelnie Wyższe
Consulting
Badania kliniczne i przedkliniczne
Patenty i rejestracje
Oprogramowanie
Opakowania
Produkty kosmetyczne
Inne
Produkty/Usługi
Aparatura
Materiały i odczynniki
Surowce kosmetyczne
Surowce farmaceutyczne
Surowce żywnościowe
Usługi
Praca
Strona główna
Kalendarium
Nasze szkolenia
Kwartalnik
Biotech TV
Oferty pracy Pracuj.pl
Home
Informacje
Portal biotechnologia.pl korzysta z Javascript. Włącz go w swojej przeglądarce, aby w pełni cieszyć się portalem. Nie wiesz jak?
Kliknij tutaj.
Biotechnologia
Farmacja
Kosmetologia
Technologie
MAPA TAGÓW
bioetyka
innowacje
badania kliniczne
nauka w polsce
pandemia
dofinansowanie
koronawirus
covid-19
koronawirus w Polsce
sars-cov-2
Oferty pracy
Junior research specialist (role in the project: Technician)
, International Institute of Molecular and Cell Biology in Warsaw
Junior research specialist (role in the project: Technician) Recruitment for the project “RNA and Cell Biology Platform for Research and...
Postdoctoral Researcher w Pracowni Plastyczności Neuronalnej - Sonata Bis NCN
, Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN
Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN poszukuje kandydatów na stanowisko: Postdoctoral Researcher w Pracowni Plastyczności...
Postdoctoral Researcher w Pracowni Plastyczności Neuronalnej
, Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN
Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN poszukuje kandydatów na stanowisko: Postdoctoral Researcher w Pracowni Plastyczności...
Informacje
Szukaj
GMO – ile o nim wiemy?
GMO, czyli Organizmy Modyfikowane Genetycznie (ang. Genetically Modified Organisms) budzą od wielu lat liczne dyskusje między zwolennikami i przeciwnikami. Czy jednak zawsze przytaczane w nich argumenty są poparte rzetelnymi informacjami, a nie tylko wzmiankami prasowymi i wiarą we własną, często niekompletną wiedzę? Spójrzmy zatem na GMO z naukowego punktu widzenia.
Edyta Bartusik
, 10.10.2014
,
Tagi:
gmo
,
organizmy genetycznie modyfikowane
Znamy laureatów Google Science Fair!
23 września poznaliśmy zwycięzców czwartej edycji ogólnoświatowego konkursu naukowego i technicznego online Google Science Fair. Do finału Jury dopuściło 15 najciekawszych prac prezentowanych przez młodych ludzi w wieku od 13 do 18 lat. Co cieszy najbardziej, zwycięski projekt jest naprawdę biotechnologiczny!
Edyta Bartusik
, 30.09.2014
,
Tagi:
bioinżynieria
,
konkurs dla młodych naukowców
,
Google Science Fair 2014
Symulator...mikrośrodowiska guza
Naukowcy opracowali system umożliwiający symulację mikrośrodowiska guza. Technologia ma umożliwić badanie skuteczności nanocząstek i leków ukierunkowanych na komórki nowotworowe, głównie pod kątem ich dostarczania do miejsca działania. Jednocześnie, poznanie przeszkód umożliwi modyfikacje strukturalne nośników leków.
Edyta Bartusik
, 30.09.2014
,
Tagi:
nowotwory
,
nanocząstki
,
tumor-microenvironment-on-chip
,
mikrośrodowisko guza
Skanowanie mózgu dobre na wszystko?
Metody badania mózgu poprzez obrazowanie poszczególnych jego struktur są powszechnie stosowane w diagnostyce guzów, krwotoków czy tętniaków tego ważnego organu. Coraz częściej słyszy się jednak o nowych zastosowaniach, takich jak wykrywanie zaburzeń świadczących o ADHD czy dysleksji. Nauka ma służyć ludziom – to prawda. Czy jednak czasami niepotrzebnie nie nadużywamy jej osiągnięć? Warto się nad tym zastanowić.
Edyta Bartusik
, 24.09.2014
,
Tagi:
diagnostyka obrazowa
,
guz mózgu
,
aktywność mózgu
,
tomografia komputerowa
,
rezonans magnetyczny
,
anigiografia
,
tętniak
Nowy pomysł – zamiast antybiotyków filtrowanie krwi
Świat nauki donosi o opracowaniu stosunkowo uniwersalnej metody eliminowania z ludzkiego organizmu infekcji, spowodowanych nawet przez nieznane patogeny. Niezbędne do tego urządzenie bazuje na nanocząstkach opłaszczonych białkiem wiążącym patogeny. Tak "uwięzieni" intruzi usuwani są z krwi przez magnes przyciągający mikroskopowe kulki.
Edyta Bartusik
, 19.09.2014
,
Tagi:
nanocząstki
,
antybiotykoterapia
,
patogeny krwi
,
filtrowanie krwi
,
lektyna wiążąca mannozę (MBL)
Tytoń sposobem na hemofilię?
Tytoń z wklonowanymi genami kodującymi fragmenty czynnika VIII ma posłużyć jako swoiste "odczulanie" dla osób cierpiących na hemofilię. Terapia ma docelowo służyć pacjentom, których organizmy wytwarzają przeciwciała skierowane przeciwko czynnikowi krzepnięcia, który jest podawany jako standardowe leczenie.
Edyta Bartusik
, 17.09.2014
,
Tagi:
krzepnięcie krwi
,
czynnik VIII
,
modyfikowany genetycznie tytoń
,
hemofilia
Pole magnetyczne zdiagnozuje malarię?
Badania wskazują, że metabolizm zarodźca malarii atakującego czerwone krwinki prowadzi do powstawania substancji o właściwościach paramagnetycznych. Naukowcy, bazując na tej obserwacji, opracowali metodę diagnostyki malarii opartej na zjawisku rezonansu magnetycznego. Do wykrywania obecności pasożyta wystarczy niewielka próbka krwi i odpowiednio skonstruowane urządzenie.
Edyta Bartusik
, 12.09.2014
,
Tagi:
diagnostyka
,
malaria
,
hemoglobina
,
NMR
,
moment magnetyczny
,
hemozoin
Leki przeciwbólowe wytwarzane jak piwo?
Wykorzystanie technik bioinżynierii znowu czyni krok naprzód. Zespół naukowców ze Stanford jest bliski opracowania procesu produkcji leków opioidowych w kadziach fermentacyjnych. Technologia ma uniezależnić koncerny farmaceutyczne od dostaw maków, ale również ograniczyć nielegalne wykorzystanie substancji izolowanych z tych roślin.
Edyta Bartusik
, 12.09.2014
,
Tagi:
inżynieria genetyczna
,
morfina
,
fermentacja
,
uzależnienia
,
leki przeciwbólowe
,
maki
Kontrowersyjne badania w Wielkiej Brytanii!
Czy etycznym jest podanie placebo zamiast adrenaliny człowiekowi, u którego doszło do zatrzymania akcji serca? Naukowcy z brytyjskiego Warwick University już otrzymali zgodę na przeprowadzenie kontrowersyjnych badań. Ich rozpoczęcie planowane jest na jesień tego roku.
Edyta Bartusik
, 08.09.2014
,
Tagi:
etyka
,
adrenalina
,
zatrzymanie akcji serca
,
resuscytacja krążeniowo-oddechowa
Zwierzę leczone jak człowiek
Na całym świecie trwają badania nad rozwojem terapii weterynaryjnych licznych schorzeń. Wiele z proponowanych rozwiązań bazuje na przeciwciałach monoklonalnych, które do tej pory wykorzystywano jedynie w leczeniu ludzi. Kolejne firmy prześcigają się w opracowywaniu technologii umożliwiających szybkie i stosunkowo tanie wytwarzanie tego typu preparatów.
Edyta Bartusik
, 04.09.2014
,
Tagi:
przeciwciała monoklonalne
,
zwierzęta domowe
,
bioterapeutyki
Michael J. Fox i Intel – co mają wspólnego z chorobą Parkinsona?
Fundacja Michaela J. Fox’a podjęła współpracę z firmą Intel nad aplikacjami umożliwiającymi śledzenie przebiegu choroby Parkinsona oraz odpowiedzi ludzkiego organizmu na stosowane terapie. Rynek obiegły już smartwatch’e posiadające zdolność rejestracji ponad gigabajta danych o stanie organizmu dziennie. Intel opracowuje platformę do gromadzenia i analizy danych zebranych z tego typu urządzeń.
Edyta Bartusik
, 29.08.2014
,
Tagi:
choroba Parkinsona
,
Intel
,
nowoczesne technologie
,
smartwatch
,
Michael J. Fox Foundation
Społecznościowe sieci naukowe?
Coraz więcej naukowców dołącza do sieci naukowo-społecznościowych. Ich założyciele mówią o chęci popularyzacji nauki oraz ułatwienia kontaktu ze specjalistami z dowolnej dziedziny nawet z najbardziej odległego zakątka świata. Badania wskazują jednak, że wielu użytkowników wykorzystuje tego typu portale jedynie do zaznaczenia swojej obecności w świecie nauki, a niekoniecznie do rozwoju wiedzy.
Edyta Bartusik
, 28.08.2014
,
Tagi:
portale społecznościowe
,
wymiana doświadczeń
,
portale naukowe
,
internet
Stres lekiem dla skóry!
Badania naukowców z San Francisco wskazują, że krótkotrwały stres psychiczny stymuluje gojenie się podrażnień skóry. Za zjawisko to mają być odpowiedzialne glikokortykosteroidy wydzielane przez korę nadnerczy w odpowiedzi na stres.
Edyta Bartusik
, 25.08.2014
,
Tagi:
glikokortykosteroidy
,
zmiany skórne
,
dermatologia
Komórki nowotworowe też wolą miękkie posłanie!
Najnowsze doniesienia wskazują, że komórki nowotworowe posiadające zdolność tworzenia przerzutów po odseparowaniu się od pierwotnego guza wolą osiedlać się i namnażać w miękkich podłożach.
Edyta Bartusik
, 21.08.2014
,
Tagi:
nowotwór
,
przerzuty
,
warunki środowiska
,
tkanki miękkie
CrAssphage – wiekowy, nieznany towarzysz
Niezauważony przez wiele dziesięcioleci wirus w ludzkim organizmie – takie zjawisko wydaje się dość nieprawdopodobne przy współczesnych metodach analiz DNA, jednak miało ono miejsce. Naukowcy z San Diego State University zidentyfikowali wirus obecny u ponad połowy populacji ludzkiej od wielu lat i nazwali go crAssphage.
Edyta Bartusik
, 20.08.2014
,
Tagi:
otyłość
,
mikroflora jelitowa
,
bakteroidy
,
crAssphage
Wirus Ebola – do walki wkraczają przeciwciała!
Wirus Ebola od pewnego czasu zbiera śmiertelne żniwo na terenie Afryki Zachodniej. Ze względu na ogromny ruch turystyczny praktycznie na całym świecie, niepokoją się już wszyscy. 8 sierpnia WHO ogłosiła, że wybuch zachorowań stanowi „zagrożenie zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym”. Mimo, że media codziennie zasypują nas informacjami na ten temat to spróbujmy się przyjrzeć wirusowi Ebola, wywoływanej przez niego chorobie oraz potencjalnym sposobom leczenia z nieco bardziej naukowego punktu widzenia.
Edyta Bartusik
, 16.08.2014
,
Tagi:
przeciwciała monoklonalne
,
wirus Ebola
,
terapie eksperymentalne
Śpij po ciemku!
Badania na zwierzętach wykazały, że nawet niewielka ilość światła w pomieszczeniu podczas snu może prowadzić do rozwoju oporności komórek nowotworu piersi na powszechnie stosowany lek – tamoxifen.
Edyta Bartusik
, 14.08.2014
,
Tagi:
tamoxifen
,
rak piersi
,
melatonina
Epimutacje – nowy sposób lekooporności mikroorganizmów
O tym, że mikroorganizmy wykształciły zdolność nabywania oporności na leki wiadomo już od dawna. Do tej pory sądzono jednak, że wytworzenie niewrażliwości na substancje terapeutyczne wymaga trwałych zmian w materiale genetycznym, a więc mutacji. Teraz okazuje się, że drobnoustroje mogą tymczasowo wyciszać geny stanowiące cel terapii. Takie odwracalne zmiany nazwano epimutacjami.
Edyta Bartusik
, 12.08.2014
,
Tagi:
lekooporność
,
zmiany epigenetyczne
,
epimutacje
Science stawia na statystykę!
Czasopismo Science postanowiło wprowadzić dodatkowy etap kontroli danych naukowych przed publikacją. Etapem tym ma być analiza opracowania statystycznego prezentowanych wyników i wyciągniętych na ich podstawie wniosków. Zmiana jest odpowiedzią na nasilający się problem braku powtarzalności wyników w niezależnych zespołach badawczych. Konsultacje statystyczne materiałów przed publikacją w kwietniu 2013 roku wprowadziło już czasopismo Nature. Czy to oznacza nieuniknioną metamorfozę artykułów naukowych?
Edyta Bartusik
, 04.08.2014
,
Tagi:
analiza danych
,
statystyka
,
Science
,
czasopisma naukowe
Genetyczny rozrusznik serca?
Wstrzykiwanie genu bezpośrednio do serca zastępuje rozrusznik? Wydaje się irracjonalne, jednak naukowcy z Cedars-Sinai Heart Institute opracowali małoinwazyjne procedury wszczepiania genu warunkującego utrzymanie stałego bicia serca. Jesteśmy zatem o krok od biologicznych symulatorów pracy najważniejszego ludzkiego organu!
Edyta Bartusik
, 02.08.2014
,
Tagi:
genetyka
,
kardiologia
,
TBX18
,
rozrusznik serca
,
zaburzenia pracy serca
1
2
3
...
<
Grudzień 2024
>
pn
wt
śr
cz
pt
sb
nd
25
26
27
28
LSOS Summit 2024
2024-11-28 do 2024-11-29
WEBINAR | Konserwacja produktów kosmetycznych
2024-11-28 do 2024-11-28
29
WEBINAR | Kosmetyki niskiego ryzyka mikrobiologicznego – recepturowanie i badania wdrożeniowe
2024-11-29 do 2024-11-29
30
XI Ogólnopolskie Sympozjum Biomedyczne ESKULAP
2024-11-30 do 2024-11-30
1
2
WEBINAR | Przegląd zmian legislacyjnych w prawie chemicznym – co nas czeka w 2025 roku?
2024-12-02 do 2024-12-02
3
4
5
MEDmeetsTECH
2024-12-05 do 2024-12-05
6
7
8
9
10
Konferencja dla branży kosmetycznej Beauty Innovations 10-11 grudnia ONLINE
2024-12-10 do 2024-12-11
Zaproszenie na spotkanie "Medycyna Regeneracyjna"
2024-12-10 do 2024-12-10
11
12
SZKOLENIE ONLINE | Recepturowanie emulsji kosmetycznych (w tym kremów, balsamów, lotionów) – aspekty praktyczne
2024-12-12 do 2024-12-12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
e-Kwartalnik portalu Biotechnologia.pl 2-3/2024
Pobierz bezpłatny e-Kwartalnik Biotechnologia.pl Więcej informacji: malgorzata.ges@biotechnologia.pl
WYDAWCA
PARTNERZY
Newsletter
Wybierz branżę
Biotechnologia
Kosmetologia
Farmacja
Wybierz branżę.
Nie może być puste.
Nie może być puste.
Nie może być puste.
Nie może być puste.
Twój email nie przeszedł procesu walidacji.
Zapisz się
Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera drogą elektroniczną na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z Rozporządzeniem PE i RE 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych (RODO).
Musisz wyrazić zgodę na otrzymywanie newslettera.
Oznajmiam, iż przeczytałem i zapoznałem się z Regulaminem oraz Polityką Prywatności Portalu i akceptuję ich treść.
Regulamin
|
Polityka Prywatności
Musisz zaakceptować regulamin i politykę prywatności.
Wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.