Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
W dzisiejszych czasach gabinet kosmetyczny, kosmetologiczny czy medycyny estetycznej wyobrażamy sobie jako czystą przestrzeń, w której dominować powinno wyczucie estetyki, piękna. Ale przede wszystkim jest to miejsce sterylnie czyste, w którym nie powinniśmy się bać o nasze zdrowie. Bezpiecznie powinni się czuć zarówno klienci, pacjenci jak i personel danej placówki. Czy ten obraz to faktyczny stan czy może wyidealizowany świat, który ma się trochę inaczej niż w rzeczywistości?

Chwile w gabinecie kosmetycznym powinny być niezapomniane, pełne relaksu i odprężenia, zapomnienia o sprawach doczesnych. Czasem jednak te chwile stają się koszmarem dla klientów, ale i dla kosmetyczki czy kosmetologa. Oczywiście tego typu sytuacje nie powinny mieć miejsca, jednakże wiele gabinetów zapomina o  podstawowych zasadach bezpieczeństwa i higieny. Nie odczuwa się już strachu przed kontrolą sanepidu. Pracownicy idą na skróty w aspekcie dezynfekcji, sterylizacji. Nie brakuje również incydentów ze strony klientów, którzy nie przyznają się w wywiadzie kosmetycznym do chorób tylko po to, aby uzyskać wysokie odszkodowania. Jak widać zarówno środowisko klientów, jak i pracowników tego biznesu działa przeciwko sobie. Warto zapoznać się z zagrożeniami w gabinetach i unikać ich, aby zaoszczędzić kłopotów sobie i innym.

Zagrożeniem najniebezpieczniejszym są czynniki biologiczne- bakterie, wirusy, grzyby chorobotwórcze. Są to realne sytuacje mające miejsce w wielu gabinetach, ze strony zarówno personelu jak i klientów. W gabinecie kosmetycznym istnieje zagrożenie zakażeniem takimi drobnoustrojami jak: wirus zapalenia wątroby typu B i C, wirus HIV, HPV, wirusami przenoszonymi drogą kropelkową np. przeziębienia. Są również bakterie: gronkowiec złocisty, gronkowce hemolizujące, paciorkowce, a nawet prątki gruźlicy. Zakażenia trudne do wyleczenia wywołują również grzyby: drożdżaki, ale także grzyby wywołujące choroby skóry owłosionej i nieowłosionej z rodziny Pityrosporum.

Aby uniknąć tego typu zagrożeń należy przestać oszczędzać na sterylizacji. To może przynieść więcej kosztów (nie tylko finansowych) niż mogłoby się wydawać. Zamiast zwykłej dezynfekcji powinno się stosować sterylizację. Przed tym procesem jednak należy narzędzia dokładnie umyć odpowiednimi środkami myjącymi, kilkakrotne mycie poprawia efektywność sterylizacji. W każdym gabinecie powinny znajdować się autoklawy, które odpowiednią temperaturą podaną przez producenta dokładnie eliminują drobnoustroje. Każde narzędzie po sterylizacji powinno być zamykane w szczelnych opakowaniach i podpisywane odpowiednią datą ważności. A opakowania powinny być otwierane przy kliencie. Warto podpisywać umowy z ośrodkami zdrowia na sterylizację szczególnie gdy mamy do czynienia z materiałem biologicznym. W placówkach tych sterylizacja jest dużo skuteczniejsza.

Dla pracowników gabinetów kosmetycznych zagrożeniem może być kontakt z gorącym autoklawem, alergie spowodowane kontaktem z substancjami drażniącymi, skaleczenia ostrymi narzędziami, porażenia prądem. Zdarzają się również pożary, zatrucia chemiczne.

Dla większości z nas te zagrożenia są abstrakcyjnym światem, ale niestety to dotyczy każdego korzystającego z usług kosmetycznych oraz osób wykonujących zabieg. Zanim zdecydujemy się na zbagatelizowanie procedur bezpieczeństwa i higieny pracy, pomyślmy przez chwilę, że być może stwarzamy realne zagrożenie życia osób, które nam ufają, które oddają nam swoją uwagę i pozwalają nam na bardzo wiele. Może być to zwykłe zagrożenie związane z wirusem przeziębienia, które na ogół nie jest groźne. Może się jednak okazać, że jest no na tyle poważne, że stracimy nie tylko klienta, pieniądze, ale również możliwość dalszego wykonywania zawodu. A nie jest to chyba celem pracy w tym zawodzie. Zawód kosmetyczki czy kosmetologia powinien budzić zaufanie. Niestety często słyszy się krytykę w stosunku do gabinetów, a jest to krzywdzące dla osób, którym naprawdę zależy na bezpieczeństwie nie tylko swoim, ale i najważniejszego krytyka- pacjenta. Drodzy klienci: nie róbmy tajemnicy ze stanów chorobowych, wywiad przed zabiegiem jest procedurą niezwykle ważną, bo chroni nie tylko przed ewentualnymi zagrożeniami, czasem może być to dowodem na brak kompetencji osoby przeprowadzającej procedurę kosmetyczną.

 

Agnieszka Pawłowska

Źródła
  1. Adamski Z., Kaszuba A. Dermatologia dla kosmetologów
KOMENTARZE
Newsletter