Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Branża kosmetyczna w obliczu regulacji zakazujących stosowania mikroplastików
Branża kosmetyczna w obliczu regulacji zakazujących stosowania mikroplastików

Podczas webinaru „Mikroplastiki. Kosmetyczny sprawdzian wiedzy przed publikacją projektu regulacji” 28 września br. w gronie ponad 80 ekspertów KosmetyczniPL dyskutowali o szczegółach identyfikacji mikroplastików. Jak podkreślano, to najwyższy czas na przypomnienie wszystkich regulacji związanych z zakazem stosowania mikroplastików w kosmetykach i odświeżenia tematu.

 

 

Już niebawem, prawdopodobnie na początku grudnia br., Komisja Europejska opublikuje propozycję zakazu stosowania mikroplastików. Regulacja może objąć wiele podstawowych polimerów niezbędnych do produkcji krytycznych kategorii kosmetyków, jak produkty ochrony przeciwsłonecznej czy podstawowe produkty do pielęgnacji. Rozpuszczalność, biodegradowalność, pochodzenie, zachowanie w produkcie gotowym lub w czasie aplikacji – wszystkie te kryteria mogą mieć wpływ na zakaz lub utrzymanie stosowania składnika w produktach kosmetycznych. 

Dużym ryzykiem dla branży jest również stygmatyzacja niektórych polimerów – wiele z nich już trafiło na tzw. „czarne listy”, mimo że znaczna część z nich nie będzie w przyszłości klasyfikowana jako mikroplastiki. Jest więc ryzyko, że producenci mogą być zmuszani do rezygnacji z użycia niektórych polimerów z powodów wizerunkowych. Zakaz stosowania niektórych polimerów, które zapewniają stabilność i odpowiednie właściwości fizyczne i chemiczne produktu, może doprowadzić do trudności w opracowaniu skutecznych i bezpiecznych receptur, np. produktów ochrony przeciwsłonecznej. Skutki regulacji dotkną więc nie tylko branży kosmetycznej, która dotąd nie mierzyła się jeszcze z tak dużą potencjalną zmianą receptur i formuł, lecz wpłyną także na konsumentów.

Pierwszą część spotkania poprowadziły Dorota Rejman i dr inż. Ewa Starzyk, drugą – dr Dietmar Obst z BASF. Przedstawiono źródła zanieczyszczeń mikroplastikiem, jakie regulacje zaproponowała ECHA i dlaczego są kontrowersyjne, kategorie produktów i funkcje składników, które mogą zmienić się pod wpływem nowej regulacji, wyłączenia, odstępstwa i dodatkowe obowiązki, które zostaną nałożone na producentów, w tym m.in. kwestie oznakowania. Pojawiły się także ciekawe case studies, które pozwoliły lepiej zobrazować najczęstsze problemy i wyzwania. Niektóre z nich pochodziły ze szkicu przewodnika Cosmetics Europe, który niedługo zostanie udostępniony firmom należącym do związku. – Już niebawem Grupa Robocza Składniki rozpocznie prace, aby jak najlepiej przygotować firmy członkowskie do planowanych ograniczeń – zapowiedziała dr inż. Ewa Starzyk, dyrektor ds. naukowych i legislacyjnych.

KosmetyczniPL

KOMENTARZE
news

<Luty 2023>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
8
9
11
12
13
15
16
18
19
20
21
25
26
1
3
4
5
Newsletter