Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Co Seppic poleca w wegańskim menu kosmetycznym na wiosnę?

Do niedawna weganizm był uważany za niszowy trend żywieniowy, ograniczony głównie do wymagań dietetycznych, jednak coraz częściej zauważamy konsumentów, którzy nie tylko stosują dietę wegańską, ale także poszukują wegańskich alternatyw w innych aspektach swojego życia. Weganizm zaczyna być więc postrzegany jako coś więcej niż trend żywieniowy – to styl życia, który ma za sobą długą drogę i nabrał zauważalnego rozpędu na przestrzeni ostatnich lat. Obecnie, w ślad za przemysłem spożywczym, przybiera na sile również w branży kosmetycznej. Niektóre dane mówią o wzroście 15% wegańskich deklaracji na produktach kosmetycznych w ciągu ostatnich 5 latach.

 

Kosmetyczne produkty wegańskie

To produkty wolne od składników pochodzenia zwierzęcego. Mogą być to składniki naturalne lub syntetyczne. Jest wiele wegańskich etykiet różniących się dodatkowymi zobowiązaniami dotyczącymi m.in. pochodzenia składników, warunków transportu i pakowania. Szczególną uwagę koncentruje na sobie etykieta cruelty free, mówiąca, iż dany kosmetyk nie był testowany na zwierzętach i nie zawiera substancji pochodzenia zwierzęcego. Należy jednak pamiętać, że etykiety dotyczą gotowych produktów, a nie składników kosmetycznych, z których takie kosmetyki powstały*. Przyglądając się bliżej składom kosmetyków wegańskich, widzimy, iż są to najczęściej składniki pochodzenia roślinnego – konsumenci postrzegają je jako zdrowsze, a także bezpieczniejsze w porównaniu do składników syntetycznych. Składniki te wpisują się również w założenia diety wegańskiej. Seppic przedstawia wegańskie menu kosmetyczne, czyli przykłady składników aktywnych inspirowanych dietą wegańską.

 

Płatki zbożowe

Zboża są często głównym źródłem białka dla wegetarian. Są bogate w węglowodany, błonnik, witaminy, a także minerały.

• ziarna pszenicy – pszenica od zawsze była uprawiana do celów spożywczych. Wykazano, iż jej nasiona zawierają ceramidy podobne do tych znajdujących się w skórze. CERAMOSIDES™ HP to unikalny kompleks roślinnych ceramidów pochodzących z ziaren pszenicy, pozyskiwany i produkowany we Francji. Proces produkcji pozwala na eliminację pozostałości białek, takich jak: gluten, gliadyny oraz gluteniny. W ocenie in vivo CERAMOSIDES™ HP (0,2%) poprawia kondycję cery po 28 dniach stosowania. Skóra staje się jednorodna, a kolor jednolity (rysunek 1a). Ponadto CERAMOSIDES™ HP chroni skórę przed utratą elastyczności i jędrności, pory ulegają zwężeniu, a skóra staje się wyraźnie wygładzona (rysunek 1b).

• komosa ryżowa – Quinoa, znana jako „złoto inków”, jest szlachetną rośliną jadalną. Posiada wysoką wartość odżywczą dzięki bogactwu biodostępnych minerałów (żelaza, magnezu, cynku, manganu), witamin i niezbędnych aminokwasów. ADIPOLESS™ ECO to ekstrakt z ekologicznych upraw komosy ryżowej o działaniu poprawiającym kondycję naczyń mikrowłosowatych. ADIPOLESS™ ECO, redukując stężenie czerwonych krwinek, usuwa cienie pod oczami, zapewniając bardziej świetlisty, promienny oraz jednolity wygląd skóry.

 

Warzywa prosto z ogródka

• dziki szpinak, znany również jako burak morski – SEA SATIN™ to ekstrakt z dzikiego szpinaku, który spożywano jako warzywo już w czasach prehistorycznych. Liście rośliny stanowią doskonałą bazę do sałatek lub gorących przetworów. SEA SATIN™ to naturalny składnik, który wzmacnia włókna włosów i pielęgnuje skórę głowy poprzez działanie łagodzące (oparte na regulacji wydzielania mediatorów stanu zapalnego i stresu oksydacyjnego: IL-1, IL-6, PGE2, MDA) oraz spowalniające procesy starzenia się komórek (ocenione w testach in vitro z wykorzystaniem hodowli ludzkich fibroblastów podczas 5-dniowej inkubacji). Po 28 dniach stosowania paneliści deklarowali wzrost poziomu zadowolenia z połysku włosów o 22% oraz z poprawy objętości o 14% w porównaniu do grupy placebo.

• kapusta morska – ta jadalna roślina była uważana za przysmak na dworze wersalskim, a także w Wielkiej Brytanii w epoce wiktoriańskiej. BLUE SEAKALE HC działa na włosy, zapewniając ochronę przed utlenianiem, poprawia połysk i miękkość włosów już po jednej aplikacji. Test przeprowadzono na naturalnych lokach. Najpierw zastosowano czerwony szampon koloryzujący. Po zmyciu na jeden pukiel nałożono produkt bez spłukiwania z 1% BLUE SEAKALE HC, a na drugi produkt placebo. Następnie wysuszono warkocze suszarką do włosów (rysunek 4).

 

Zielone dodatki

TALADVANCE™ to oczyszczony wyciąg z dziko rosnącej na Madagaskarze rośliny Gotu Kola, znanej również jako Centella asiatica. Bogactwo aktywnych cząsteczek, takich jak triterpeny i polifenole, sprawia, że jest skutecznym składnikiem poprawiającym kondycję cery. TALADVANCE™ przywraca blask, jędrność i zdrowy wygląd skóry, co potwierdzono w testach in vivo: 2% substancji czynnej zapewnia znaczną poprawę elastyczności skóry – o 11% po 28 dniach stosowania. Dodatkowo wpływa korzystnie na jej blask w sposób natychmiastowy (z 5% TALADVANCE™ efekt po 30 minutach) i długoterminowy (z 2% TALADVANCE™ efekt po 28 dniach).

 

Korzenne smaki

EQUIBIOME™ to ekstrakt z młodych korzeni łopianu większego. Roślina ta jest używana od ponad 3000 lat w celu poprawy ogólnego stanu zdrowia. Dzięki nieinwazyjnej ekstrakcji zawiera unikalną kompozycję metabolitów korzeniowych, które regulują skład mikrobiomu skóry i wyciszają stany zapalne. Komórki skóry i drobnoustroje są ze sobą silnie połączone. Brak równowagi mikrobiologicznej prowadzi do dysbiozy, która objawia się uczuciem swędzenia, pieczenia oraz wysoką wrażliwością i suchością skóry. EQUIBIOME™ nadaje komfort nadwrażliwej skórze, poprzez przywrócenie równowagi mikroflory i wzmocnienie integralności bariery ochronnej skóry. Po 14 dniach stosowania EQUIBIOME™ przez grupę ochotników z bardzo suchą i/lub wrażliwą skórą potwierdzono poprawę tolerancji skóry na czynniki środowiskowe, zmniejszenie zaczerwienienia o 60% oraz uczucia pieczenia o 20%. Ponadto EQUIBIOME™ znacznie poprawia nawilżenie skóry i przywraca długotrwałe uczucie komfortu – po 7 dniach o 58%, a po 21 dniach o 56% w porównaniu z placebo (rysunek 6.).

Pozostałe, dostępne w ofercie Seppic, wegańskie składniki*, które odgrywają znaczącą rolę z uwagi na sensorykę i konsystencję kosmetyku, to:

• naturalne emolienty: EMOGREEN™ L15 i EMOGREEN™ L19,

• naturalne zagęstniki: SOLAGUM™ AX i SOLAGUM™ TARA,

• naturalne proszki matujące: SEPIFINE™ BB,

• emulgatory z serii MONTANOV™,

• polimery: SEPIMAX ZEN™, SEPINOV™ EMT 10, SEPIPLUS™ K, SIMULGEL™ EG lub SIMULGEL™ NS, SIMULGEL™ INS 100.

*Oświadczenie Vegan statement dla surowców Seppic dostępne jest na życzenie Klienta. 

KOMENTARZE
news

<Listopad 2023>

pnwtśrczptsbnd
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
Newsletter