Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Czy mężczyzna znalazł już dla siebie miejsce w gabinecie kosmetycznym? Wywiad z kosmetolog Sandrą Bujnowską
Czy mężczyzna znalazł już dla siebie miejsce w gabinecie kosmetycznym? Wywiad z kosmetolog

Jak co roku, maj rozpoczyna okres różnorodnych uroczystości. To sezon komunii, rodzinnych bankietów, ślubów, chrztów i wielu innych imprez, podczas których możemy chwalić się naszymi kreacjami i zadbanym wyglądem. O ile dla kobiet jest to zazwyczaj doskonała okazja, aby skupić się na sobie i poświęcić trochę czasu na intensywną pielęgnację, o tyle mężczyźni często ignorują kwestię dbania o siebie i niespecjalnie przykładają uwagę do swojej urody, nie wykorzystując możliwości oferowanych przez branżę kosmetyczną. Czy jednak słusznie? O tym, jak i dlaczego dbać o męską skórę zapytaliśmy Sandrę Bujnowską, kosmetolog i właścicielkę marki SensualSpa.

Fot. Sandra Bujnowska, źródło: SensualSpa

Jak często możemy usłyszeć rozmowy mężczyzn na temat dbania o swoją skórę czy zdrowie? Czy pielęgnacja i dbanie o własny wygląd wśród mężczyzn wciąż stanowią temat tabu?

Od strony kosmetologów kosmetyki i zabiegi dla mężczyzn nigdy nie stanowiły tematu tabu. Niestety, większość panów nadal wstydzi się przyznać, że jest zainteresowanych pielęgnacją twarzy i ciała. To często wynika z mylnego przekonania, że dbanie o wygląd nie pasuje do mężczyzny. Szkodzi to panom i skazuje ich na negatywne konsekwencje, które wynikają nie tylko z braku troski o swoje ciało, ale również swoje zdrowie.

Mężczyźni jednak nie muszą tak bardzo dbać o swoją cerę jak kobiety, prawda?

W żadnym wypadku! Musimy zdać sobie sprawę, że skóra męska, podobnie jak kobieca, wymaga regularnej pielęgnacji. Męska skóra jest grubsza, pokryta gęstszym owłosieniem i posiada większą liczbę gruczołów łojowych, co sprawia, że regularne oczyszczanie i nawilżanie skóry jest jeszcze ważniejsze niż w przypadku skóry kobiet.

Na jakie zabiegi najczęściej decydują się panowie przychodzący do salonów kosmetycznych?

Najwięcej mężczyzn korzysta z zabiegów oczyszczających, nawilżających, poprawiających wygląd i kondycję skóry. Chętnie wybierają również zabiegi przeciwstarzeniowe. Coraz więcej panów dba też o sylwetkę, w związku z czym decydują się na zabiegi modelujące i redukujące tkankę tłuszczową oraz depilację laserową. Z pewnością to, od czego stronią mężczyźni w salonach kosmetycznych, to zabiegi, które nie są przyjemne w odczuciach.

Według badań mężczyźni preferują korzystanie z jednego lub dwóch kremów, które mogą rozwiązać wszystkie ich problemy związane ze zdrowiem. Dlatego panowie chętnie sięgają po produkty, takie jak wielofunkcyjne mydło, które dbałoby jednocześnie o skórę, włosy, a najlepiej również zwiększało poziom testosteronu i eliminowało nadmiar potu. Na szczęście podejście do tego tematu również ulega zmianie.

W dzisiejszym świecie mężczyźni coraz bardziej otwierają się na nowości związane z dbaniem o swoją urodę. Zauważam rosnącą tendencję do korzystania z zabiegów kosmetycznych przez mężczyzn, a jeszcze częściej sięgają oni po produkty do pielęgnacji skóry twarzy i ciała. Zainteresowanie panów kosmetologią oraz ogólnie branżą beauty można zaobserwować także w kontekście edukacji w tym obszarze. Wielu mężczyzn decyduje się na podjęcie kariery na tym rynku z autentycznym pragnieniem promowania zdrowia w zakresie medycyny estetycznej. Coraz częściej otwierają swoje salony dedykowane specjalnie dla nich. Widoczny jest postęp, zwłaszcza w ciągu ostatnich czterech lat. Obserwuje się również wzrost liczby producentów, którzy wprowadzają linie kosmetyków dedykowane mężczyznom.

Przekonanie mężczyzn do czegoś z samej zasady może być trudne, zwłaszcza w kwestiach tak delikatnych i kontrowersyjnych jak estetyka i zdrowie, jednak czy paradoksalne męska, twarda logika, bojkotująca chęć dbania o samych siebie, nie jest irracjonalna?

Najprostszym sposobem, aby logicznie uzasadnić konieczność dbania o swoją skórę jest porównanie tego do innych akceptowalnych działań podejmowanych przez mężczyzn w celu poprawy swojego wyglądu. Faceci regularnie chodzą na siłownię, uprawiają sporty i dbają o swoje ciało głównie od wewnątrz, często pomijając aspekty zewnętrznej pielęgnacji. Nie zdają sobie jednak sprawy z konsekwencji procesów starzenia się. Skóra wymaga regularnego nawilżania. Ciekawe badanie dotyczące dbania o siebie przeprowadzono w Cambridge. 10 tys. mężczyzn podzielono na dwie grupy. Jedna przeprowadzała codzienną domową pielęgnację skóry, używając kremów, podczas gdy druga nie stosowała żadnych kosmetyków. Skóra tych pierwszych nie tylko wyglądała znacznie lepiej i zdrowiej, ale również zaobserwowano znaczący wzrost pewności siebie, poprawę samopoczucia, a nawet w wielu przypadkach odnotowano nagromadzenie sukcesów zawodowych! Dlatego kwestia dbania o siebie, korzystanie z zabiegów, które pomagają osiągnąć zdrowszy i piękniejszy wygląd, nie powinna być uzależniona od płci. Dążenie do ogólnego dobrostanu jest powszechne, a w dzisiejszych czasach, gdy nasza skóra jest regularnie narażana na szkodliwe wpływy, takie jak ekran, toksyny i inne zagrożenia, zaniedbywanie zewnętrznego piękna staje się irracjonalne. Oczywiście w obszarze męskiej pielęgnacji jest jeszcze wiele do zrobienia, ale mężczyźni powinni domagać się zmian i przekonywać branżę beauty, że są gotowi zadbać o siebie.

KOMENTARZE
news

<Wrzesień 2023>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
3
5
7
8
9
10
11
13
V Kongres BIO
2023-09-13 do 2023-09-16
14
15
16
17
18
21
22
23
24
29
Małopolska Noc Naukowców
2023-09-29 do 2023-09-29
30
1
Newsletter