Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Fototoksyczność – garść potrzebnych informacji

Choć najczęściej mówi się o lekach powodujących odczyny fototoksyczne, to warto przyjrzeć się substancjom oraz zabiegom kosmetycznym, z których należy zrezygnować bądź stosować z ostrożnością w czasie lata. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, że wykonanie prostych zabiegów, tj. depilacja czy peeling, w kontakcie ze słońcem może skończyć się w najlepszym przypadku podrażnieniem.

 

 

Wyczekiwane przez wszystkich gorące promienie słoneczne padające na naszą skórę mogą powodować wiele szkód, do których zaliczamy m.in. fotostarzenie. Niektóre substancje chemiczne w kosmetykach posiadają właściwości fotouczulające, przyczyniając się do zwiększonej wrażliwości skóry na działające promieniowanie słoneczne. Posmarowanie skóry preparatem zawierającym substancję o cechach fototoksycznych pod wpływem promieniowania UV bądź światła widzialnego prowadzi do wystąpienia reakcji fototoksycznej.

 

Witamina A, alkohol i olejki eteryczne

Pomimo tego, iż stosowanie retinolu w kosmetykach przynosi fantastyczne efekty na skórze, to w połączeniu ze słońcem może spowodować pojawienie się przebarwień, ponieważ retinol zwiększa wrażliwość skóry na promienie słoneczne. Kosmetyki z alkoholem oraz kolorowe zawierające w swym składzie barwniki mogą również negatywnie wpływać na naszą skórę w czasie upałów, powodując podrażnienia. Choć często zdarza się kupować kosmetyk ze względu na zapach, to latem warto zrezygnować z olejków eterycznych m.in. bergamotowego oraz cytrusowych (tj. cytrynowy, grejpfrutowy), które mogą prowadzić do reakcji fototoksycznych.

Kontakt wymienionych substancji ze słońcem może prowadzić do poważnych skutków, a czasami wręcz nieodwracalnych. W związku z tym lepiej nie ryzykować i rozsądnie podchodzić do tego tematu, sprawdzając skład kosmetyków.

Zabiegi na twarz – peeling

Przed opalaniem, jak również po należy odpuścić sobie peeling, gdyż wrażliwsza skóra po działaniu promieni jest bardziej podatna na podrażnienia. Warto zrezygnować z wykonywania peelingów z wysokim stężeniem kwasów w letnich miesiącach. Po takim zabiegu wrażliwa skóra jest bardziej podatna na promieniowanie i powinniśmy odczekać 3-4 tygodnie, by móc wystawić skórę na dużą dawkę promieniowania UV. Po wykonaniu łagodniejszego rodzaju peelingu, a mianowicie enzymatycznego, również należy trochę odczekać, by móc się opalać.

Depilacja

Wyjście na słońce po zakończonej dopiero depilacji woskiem bądź laserem może również skończyć się nieprzyjemnymi podrażnieniami, a także nieestetycznymi przebarwieniami. Po depilacji bezwzględnie należy stosować kremy z filtrami, by zabezpieczyć skórę przed promieniowaniem UV.

Perfumy

Podczas odpoczynku na plaży bądź długiego spaceru w gorący dzień lepiej unikać aplikowania perfum na dekolt i szyję, bowiem mogą pojawić się ciemne plamy w miejscu zastosowania. Nie oznacza to jednak, iż należy całkowicie zrezygnować z używania perfum latem.

Pozytywne cechy fototerapii

Wbrew pozorom wśród negatywów możemy znaleźć czasem pozytywy. Jak się okazuje, fototoksyczność wykorzystuje się do leczenia bielactwa oraz w terapii przeciwnowotworowej.

KOMENTARZE
Newsletter