Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Funkcjonalne kosmetyki z apteki – za co przepłacamy?

Ze względu na zwiększającą się świadomość ludzi w temacie składów kosmetyków, więcej firm produkcyjnych decyduje się na wytwarzanie coraz to nowych serii dermokosmetyków, obiecujących setki niepowtarzalnych zastosowań. O ile część składników aktywnych faktycznie może przyczynić się do poprawy jakości naszej skóry i włosów, o tyle cała gama wypełniaczy stanowi zbędne dodatki. Okazuje się, że znaczną ilość dobroczynnych substancji możemy znaleźć w aptekach, a ich ceny stanowią zaledwie ułamek tych, za które ze względu na markę czy bardziej estetyczne opakowania, płacimy krocie.

 

Ze względu na łagodzenie podrażnień oraz stanów zapalnych, cynk stał się głównym składnikiem używanym przez osoby o skłonnościach do powstawania wyprysków. Ponadto, z uwagi na działanie wysuszające, może być również stosowany punktowo w najbardziej wyświecających się strefach, z zachowaniem szczególnej ostrożności. Ten składnik możemy odnaleźć w formie pasty oraz maści cynkowych, również w połączeniu ze składnikami nawilżającymi. Podobne zastosowanie uzyskamy, dozując węgiel aktywny. Tego składnika, który jest odpowiedni dla skóry tłustej i trądzikowej, możemy używać zarówno w formie maseczki, jak i w roli suplementu diety. Bez zbędnych dodatków, obecnych w peelingach i żelach węglowych dostępnych w drogeriach, poprawi kondycję naszej skóry.

Kwas acetylosalicylowy posiada właściwości oczyszczające oraz złuszczające. Ma również działanie wysuszające zmiany trądzikowe. Dzięki temu świetnie odnajduje się w kuracjach przeciw uciążliwym wypryskom. W aptekach dostępny jest w formie tabletek, które idealnie sprawdzą się jako składnik pasty/maseczki do miejscowego stosowania. W problemach skórnych, takich jak łuszczyca, grzybica czy trądzik, na medal spisze się srebro koloidalne o antyseptycznym działaniu. Wspomaga ono również gojenie się ran oraz oparzeń słonecznych. Można je znaleźć w formie mgiełek czy toników.

Doskonałe nawilżenie twarzy i ciała może zapewnić nam witamina A. Jest ona silnie nawilżającym składnikiem, który można stosować również w miejscach silnie przesuszonych i zrogowaciałych, takich jak pięty, łokcie oraz usta. Za kilka złotych znajdziemy w aptekach produkty z witaminą A, niekiedy również wzbogacone w podobnie działającą witaminę E. Takie maści i preparaty sprawdzą się też w regeneracji skóry po zabiegach laserowych. Kapsułki, zawierające witaminę E, idealnie wykażą się jako część domowego spa – wcierane pod oczy, na twarzy oraz we włosy regenerują i doskonale je nawilżają.

Równie silnym składnikiem nawilżającym, stosowanym w kosmetykach, jest mocznik. Zapewnia on zmiękczanie oraz nawilżanie opornych miejsc ciała, a w większych stężeniach, tzn. powyżej 30%, wykazuje działanie zbliżone do peelingu. Mocznik występuje głównie w formie kremów. Prowitamina B5, powszechniej znana jako panthenol, stanowi bardzo cenny składnik wielu dermokosmetyków, niezbędnych w przypadku poparzenia słonecznego. Wspierając kondycję skóry i włosów, nawilżając je oraz łagodząc podrażnienia, w rzeczywistości ma jeszcze szersze spektrum użytkowania. W aptekach dostępne są formulacje w postaci żelów, polecane zwłaszcza do skóry suchej.

Olejek rycynowy, szukany w aptece podczas dolegliwości żołądkowych, okazuje się posiadać całkowicie inne właściwości w przypadku stosowania zewnętrznego. Wcierany w paznokcie przyspiesza ich wzrost. Stosowany na włosy, brwi oraz rzęsy powoduje ich zagęszczenie, a także ułatwia proces zapuszczania. Wykazuje również działanie nawilżające, a znajdziemy go w aptekach w cenie zaledwie kilku złotych. Innym ciekawym olejkiem jest ten ze słodkich migdałów. Dostępny za kilkanaście złotych w aptece posiada wiele wartościowych zastosowań. Najpowszechniej używany jest podczas olejowania włosów. Zawierający proteiny oraz witaminy (A, B1, B2, B6, D) preparat doskonale podbije właściwości nawilżające kremów, np. zawierających już witaminę A. Dzięki niej oraz witaminie E stanowi środek antyoksydacyjny o działaniu przeciwzmarszczkowym i łagodzącym stany zapalne.

Godnym uwagi i bardzo uniwersalnym kosmetykiem jest też żyworódka w płynie. Dostępna w aptece posiada całe spektrum dobroczynnych składników, m.in. flawonoidów, katechiny, witaminy C oraz wielu mikro- i makroelementów. Posiada właściwości kojące, regenerujące oraz przeciwbakteryjne. Wspiera proces odbudowy naskórka, wspomaga warstwę hydrolipidową skóry, a także uelastycznia i nawilża wysuszoną skórę.

KOMENTARZE
news

<Wrzesień 2024>

pnwtśrczptsbnd
29
Webinar | Podstawy perfumerii
2024-08-29 do 2024-08-29
31
1
2
7
8
9
10
12
13
14
15
17
Care 360° Sustainability Days
2024-09-17 do 2024-09-19
18
21
22
24
26
Obóz Atrakcyjnych Konwentykli (OAK)
2024-09-26 do 2024-09-29
27
28
29
1
2
5
6
Newsletter