Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Gra w kolory opakowań produktów kosmetycznych
Kolor czarny, perłowy jest kojarzony z luksusem. Indywidualizm produktu może sugerować niebieski. Decydując się na kolor opakowania, należy mieć na uwadze informację jaką on niesie, kraj oraz kulturę w nim panującą, grupę odbiorców, do których zostanie on skierowany oraz panujące trendy. Mówił o tym Piotr Kosiński z firmy Gabriel-Chemie podczas serii szkoleń dotyczących opakowania i oznakowania produktów kosmetycznych zorganizowanych przez wydawnictwo BIO-TECH MEDIA.

Otaczającą nas przestrzeń spostrzegamy dzięki zmysłom: wzroku, węchu, słuchu, dotyku oraz smaku. W trakcie wyboru produktów kosmetycznych kierujemy się głównie wzrokiem, węchem i dotykiem. Pierwsze wrażenie odbierane jest przez wzrok. Czasami może być ono zwodnicze, ponieważ może się okazać, że przy bliższym poznaniu produkt nie spełnia naszych oczekiwań.  Widząc błyszczące opakowanie, oczekujemy że  jego struktura będzie gładka i śliska, natomiast po tych o powierzchni matowej oczekujemy, że w dodatku będą delikatne i miękkie.

Wybierając produkty kierujemy się podświadomie kolorem. Z tego powodu po jedne sięgamy w pierwszej kolejności, inne automatycznie odrzucamy. Czym więc jest kolor i jak on działa?

Kolor jest to wrażenie uzyskiwanym na skutek odbicia wiązki światła od powierzchni opakowania, odebrania jej przez narząd wzroku i skierowania do układu nerwowego. To, jaki kolor zostanie odebrany przez klienta, zależy od oświetlenia w jakim dany produkt będzie się znajdował.

-Dodatkowo kolory w pewnym sensie stymulują nasz układ nerwowy, odpowiadają za emocje, wrażenia i wspomnienia. Przez to stymulując naszą podświadomość – zauważa Piotr Kosiński z Gabriel-Chemie  zajmującej  się opracowaniem i produkcją koncentratów barwiących.

Decydując się na określoną barwę chcemy wyróżnić produkt na rynku. –  Projektując opakowanie skupiamy się na dwóch  podstawowych aspektach. To design opakowania i zapewnienie jakości produktowi który jest w środku –  mówi Piotr Kosiński.

Bardzo często, a nawet zawsze daną markę identyfikujemy z jakimś kolorem. Prawdopodobnie z tego powodu zdarza się, że wszystkie produkty jednej firmy są w tej samej kolorystyce. Takie działanie ma na celu utrwalenie w świadomości człowieka przekonania czego może się spodziewać po danym opakowaniu. Jeśli wybieramy szampon w zielonej butelce prawdopodobnie sięgniemy po produkt firmy Fructis.

Jaką rolę odgrywa podświadomość? Na co dzień nie zwracamy uwagi  na to jak odbieramy dany kolor. Dużą rolę odgrywa w tym kultura. W naszej tradycji zakorzenione jest, że kolor biały to czystość, coś niewinnego, natomiast czarny to smutek. Jednak należy pamiętać, że w zależności od danego kręgu kulturowego kolor może być inaczej odbierany.

Wśród wielu kategorii na jakie możemy podzielić trendy, można wyróżnić 2 główne nurty: trendy długookresowe, czyli mega trendy. Znając tendencję długofalową można wprowadzić na rynek produkt, który bardzo dobrze się w nie wpisze. Drugą grupą są trendy krótkookresowe, czyli sezonowe. -Od kilku lat jednym z mega trendów jest indywidualizm i personalizacja – wylicza Piotr Kosiński.

W erze szybkiego przepływu informacji gdzie każdy ma do nich dostęp, ludzie chcą być zauważalni oraz postępować w sposób inny niż wszyscy.  Również przedsiębiorstwa dążą do tego, aby ich produkty były zindywidualizowane.

Innym mega trendem jest zdrowie. Od kilkunastu lat coraz więcej przedsiębiorstw utożsamia się z zdrowym stylem życia.

Kolejnym mega trend, który prawdopodobnie będzie dominował w najbliższych latach, dotyczy produktów przeznaczonych dla osób starszych. Ponieważ społeczeństwa starzeją się, osoby starsze są coraz liczniejszą grupą docelową. Między innymi należy zwrócić uwagę na sposób otwierania opakowań aby nie stanowiło to dla nich problemu, jak np.  ciężko otwierane korki lub klipsy. Mylna jest opinia, że kolorystyka produktów przeznaczonych dla tej grupy osób powinna być utrzymana w tonacji ciemnej, smutnej, bez wyrazu. Osoby starsze wciąż chcą czuć się młodo, wobec czego używają tych samych kolorów co młodzież.

W wyniku przeprowadzonych badań, można uznać że ulubionym kolorem dla Niemców jest niebieski. Co ciekawe, niebieski jest również ulubionym kolorem Rosjan, ale jest to zupełnie inny odcień. Jeśli chodzi o klientów firmy Gabriel – Chemie, na podstawie zebranych badań zostały opracowane serie Colour Dreams. Okazało się, że wybory klientów nie różniły się w znacznym stopniu, ale były odmienne preferencje odcieniowe. Można również zauważyć trend, że produkty przeznaczone dla kobiet mają kolory coraz mocniejsze,  natomiast opakowania produktów dla mężczyzn są w pewnym stopniu feminizowane. W związku z tym następuje zacieranie granicy między kolorystyką produktów przeznaczonych dla obu płci.

Dodatkowo kolor mówi o statucie produktów. Kolor czarny, perłowy będzie kojarzony z luksusem. Jeśli chcemy podkreślić indywidualizm produktu, największą moc ma kolor niebieski z efektem połysku natomiast innowacyjność niebieski z efektem połysku lub biały z efektem połysku Duże doświadczenie jest prezentowane przez barwę czerwoną.

Również to, że zmieniła się struktura grup docelowych wpływa na zmianę tworzonych produktów. Kiedyś wyróżniana była jedna duża grupa docelowa, dla której można było stworzyć jeden produkt. Obecnie jest wiele mniejszych grup docelowych, dla których należy stworzyć osobne działanie marketingowe.

Znakowanie laserowe jest sposobem oznakowania opakowań w sposób ekologiczny jak również idealnie nadaje się do podkreślenia indywidualizmu produktu. Dzięki temu każdy produkt w serii może inaczej oznaczyć. Dodatkowo daje ono możliwość oznaczenia miejsc opakowania, które do tej pory były niedostępne. Co więcej, zdobienie laserowe zmienia strukturę opakowania przez nadanie wypukłości. Wadą  jest to, że oznaczenia laserowe można wykonać jedynie na jasnych powierzchniach w odcieniu od szarego do czarnego, jednak bez niego. Ogromną jego zaletą jest jego trwałość.

 

KOMENTARZE
Newsletter