Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Jak przygotować cerę na jesień?

Z utęsknieniem czekamy już na piękną, złotą jesień. Nowa garderoba, widok za oknem – wszystko zachodzi bardzo dynamicznie. Zmiana pory roku wpływa również na przetasowania w kosmetyczce. Należy mieć na uwadze, iż nasza cera wymaga innej pielęgnacji latem, a innej w okresie chłodniejszym. Wiatr, deszcz, delikatne przymrozki – to nie są czynniki sprzyjające skórze. Co robić, aby jesienią zapewnić jej blask?

 

 

Krok 1 – złuszczanie

Jesień to idealny na to czas. Takie zabiegi w domu lub gabinecie należy dobrać do swoich potrzeb i rodzaju skóry. Aby peelingi dały trwałe i widoczne efekty, wymagana jest systematyczność w ich wykonywaniu.

Krok 2 – nawilżenie

Oczyszczona z martwego naskórka, kurzu i nadmiaru sebum cera jest gotowa na lepsze wchłanianie aktywnych substancji. Pora na kolejny ważny etap jesiennej pielęgnacji – nawilżenie. Polega on na dostarczeniu odpowiednich składników aktywnych cerze (np. kwasu hialuronowego, NMF czy mocznika). W zależności od rodzaju cery warto zmienić kosmetyki na bardziej nawilżające, zawierające bogatszy skład. Ciekawą opcją są również maseczki, które pełnią podwójną funkcję: nawilżającą oraz utrzymującą optymalny poziom lipidów w naskórku, przez co wzmacniają płaszcz wodno-lipidowy. To szczególnie ważne jesienią i zimą, gdy zmienne warunki pogodowe nie oszczędzają naszej cery. Tak zadbana skóra z pewnością długo utrzyma zdrowy i piękny wygląd przez cały ten okres.

Krok 3 – głęboka regeneracja

W trakcie lata skóra miała kontakt z niesprzyjającymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak: słona woda, wiatr oraz słońce. W efekcie miejscami może być wysuszona, a nawet i uszkodzona. Dlatego potrzebuje głębokiej regeneracji. Pielęgnacja powinna opierać się na stosowaniu kosmetyków o właściwościach regenerujących. Niezbędne będą: balsamy, oleje, mleczka oraz masła do ciała. Dobrym wyborem są produkty z masłem shea, które skutecznie zregenerują i nawilżą skórę.

Krok 4  – solidna dawka witamin dla organizmu

Pielęgnacja skóry opiera się na stosowaniu i odpowiednim doborze kosmetyków, a także dostarczaniu organizmowi składników odżywczych z pożywienia. Jeżeli zależy nam na dobrym stanie skóry, używanie właściwych kosmetyków musi iść w parze ze zdrową dietą. Zadbaj o to, aby w Twojej diecie pojawiły się produkty bogate w:

* witaminę A, która wykazuje działanie antyoksydacyjne i zapobiega łuszczeniu się skóry (witaminę A znajdziesz w wątróbce, żółtkach jaj, rybach, marchewce, papryce i morelach),

* witaminę C, która nie tylko wzmacnia odporność, ale również spowalnia proces starzenia się skóry, jest też niezbędna w procesie produkcji kolagenu (aby ją przyswoić, jedz paprykę, cytrusy, kiwi oraz czarne porzeczki),

* witaminę E, która nazywana jest potocznie „witaminą młodości”, ponieważ pozytywnie wpływa na kondycję skóry i spowalnia proces jej starzenia się (bogate w nią będą zboża, tłuszcze roślinne oraz orzechy),

* witaminę B2  ryboflawinę pozyskasz z pełnoziarnistych produktów i zbóż.

Źródła

Fot. https://unsplash.com/photos/H22XwkIsbtM

KOMENTARZE
Newsletter