Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Jakie składniki mogą, a jakie nie mogą znaleźć się w składzie kosmetyku z rekomendowanym stężeniem składników pochodzenia naturalnego?
Jakie składniki mogą, a jakie nie mogą znaleźć się w składzie kosmetyku z rekomendowanym st

Na etykietach produktów kosmetycznych lub też w innej formie komunikacji marketingowej danego produktu można zauważyć, że zaczynają pojawiać się informacje na temat procentowej zawartości składników naturalnych lub organicznych. Jest to poprawny zabieg i może być cennym komunikatem dla konsumenta. Niewielka zawartość składników „nienaturalnych” nie powinna być przypadkowa, a wręcz powinna wynikać z tego, iż nie było odpowiednika danego składnika w wersji naturalnej, a sam składnik jest niezbędny w recepturze.

 

Składniki, które nie powinny się znaleźć w kosmetyku, dla którego deklarowana jest zawartość składników pochodzenia naturalnego, to: SLES/SLS/ALS, PEG/PPG, silikony, składniki ropopochodne, fenoksyetanol, parabeny, formaldehyd, glikol propylenowy, etanoloaminy, butylohydroxytoluen, butylohydroxyanizol, Quaternium-15, Aluminium, sole glinu, triclosan, Climbazol, Thiazoline, kwas borowy, borany i nadborany, mikroplastik, związki nano.

 

Skąd pomysł na kosmetyki naturalne?

Idea opracowywania kosmetyków naturalnych i organicznych została zapoczątkowana w 1996 r. w związku z nadchodzącym nurtem eko oraz wraz ze zwiększoną świadomością konsumencką. Potwierdzeniem tego, że kosmetyk jest naturalny lub organiczny, jest wydanie certyfikatu naturalności przez uznane jednostki, takie jak ECOCERT czy COSMOS. Kosmetyk naturalny musi zawierać co najmniej 95% składników pochodzenia naturalnego. Ekstrakty roślinne, olejki eteryczne, oleje i inne surowce powinny być wytwarzane z roślin, które uprawiane są w kontrolowanych uprawach ekologicznych, a jakość gleby, sposób zbioru i przetwarzania surowców roślinnych są ściśle kontrolowane oraz spełniają odpowiednie wymagania. Kosmetyki naturalne oraz organiczne nie mogą zawierać też składników otrzymywanych z martwych zwierząt, składników petrochemicznych, syntetycznych kompozycji zapachowych czy też surowców otrzymywanych z roślin modyfikowanych genetycznie.

 

Jakie korzyści płyną ze stosowania kosmetyków naturalnych? 

Trend na kosmetyki naturalne znany jest nie od dziś. To, że większość składników jest pochodzenia naturalnego, sprawia, że kosmetyk wykazuje cenne właściwości aktywne. Produkty te to połączenie pielęgnacji skóry oraz tego, co dała nam natura. Należy mieć na uwadze też to, że kosmetyki naturalne oraz organiczne działają w dłuższym zakresie czasowym. Ze względu na brak składników syntetycznych, które dają natychmiastowy efekt, takich jak silikony, efekty stosowania kosmetyków naturalnych będą widoczne później, za to będą utrzymywały się przez długi czas.

 

Co może zawierać kosmetyk naturalny/organiczny?

Woda, będąca medium wielu produktów, musi spełniać ogólne standardy dotyczące czystości mikrobiologicznej i inne parametry jakościowe. Składniki pochodzenia mineralnego są jak najbardziej dopuszczone do stosowania. Poza tym dopuszczone są agrosurowce przetworzone fizycznie, a także chemicznie, zachowując narzucone przez organizacje standardy. Co ważne, sama produkcja odbywa się w sposób bezpieczny dla środowiska. Preparaty myjące i dezynfekujące są tak dobrane, aby nie zanieczyszczać oparami lub też ściekami środowiska. Surowce nie zawierają zanieczyszczeń, które mogłyby być szkodliwe dla zdrowia lub życia. Dobór wszystkich surowców do kosmetyku, który będzie certyfikowany, jest bardzo wymagający i czasochłonny. Same surowce również nie są tanie. Warto zatem zdać sobie sprawę z tego, iż kosmetyki te nie mają niskiej ceny, ale cena ta rzutuje na jakość. 

Źródła

Fot. https://www.freepik.com/free-photo/copy-space-bowl-with-leaves_8733272.htm#page=2&query=natural+cosmetics&position=41

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
31
2
3
4
8
9
10
12
14
15
16
19
PCI Days
2024-06-19 do 2024-06-20
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
Newsletter