Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Komórki macierzyste z pomarańczy gorzkiej

Komórki macierzyste to ostatnio bardzo modne hasło. Widnieje na opakowaniach kremów, słyszymy i widzimy je na stronach internetowych, kiedy te informują o Nagrodach Nobla, nowych lekach na kolejne, poważne schorzenia oraz czytamy o zabiegach medycyny estetycznej z ich wykorzystaniem. Wciąż jednak niewiele osób wie, czym tak naprawdę są i w jaki sposób się je pozyskuje. Pojęcie „komórki macierzyste” jest stosunkowo nowe – po krótce są to wyjątkowe komórki naszego organizmu, które nie mają przypisanej funkcji, oczekują dopiero na hasło, „kim” mają być.

 

Mit przypisany komórkom macierzystym

Na samym wstępie warto obalić mit, że komórki macierzyste pozyskuje się wyłącznie w sposób nieetyczny. Faktem jest, że komórki macierzyste można podzielić na kilka grup. Zaliczamy do nich komórki:

* embrionalne,

* płodowe,

* dorosłe,  

* pozyskiwane z roślin.

O ile sposób pozyskiwania pierwszej i drugiej grupy może budzić kontrowersje, o tyle komórki macierzyste dorosłe pozyskiwane są bezpośrednio z naszego własnego organizmu za pomocą specjalistycznego sprzętu. Najwięcej znajduje się w krwi obwodowej oraz tkance tłuszczowej. Jeśli chodzi o zastosowanie komórek macierzystych w kosmetykach, to nie ma tu żadnego dylematu etycznego, ponieważ kosmetyki nie zawierają w składzie żywych komórek macierzystych, a jedynie pozyskane z nich ekstrakty. I na tej grupie się skupimy.

 

Roślinne komórki macierzyste

Rośliny są niewyczerpanym źródłem cennych substancji, pozyskiwanych na użytek kosmetologii i medycyny. Otrzymane z nich substancje mają częstokroć właściwości analogiczne do ludzkich czy zwierzęcych. Wyróżniają się jednak dużym bezpieczeństwem stosowania, jak np. wspomniane już fitohormony, czyli analogi roślinne hormonów płciowych, które nie zaburzają gospodarki organizmu. 

By ekstrakty pozyskane z cennych komórek macierzystych roślin ochronić i poprawić ich transepidermalność, „pakuje się” tę zdobycz w liposomową otoczkę tak samo, jak robi się to w kosmetologii z innymi składnikami aktywnymi kremów. W prawidłowo wykształconej warstwie podstawnej naskórka ludzkiego i mieszkach włosowych jest do 10% komórek macierzystych. To źródło, z którego skóra czerpie siłę do odbudowy. Jednak wraz z wiekiem także i te komórki tracą powoli swoje zdolności, a skutkiem ich zużycia są procesy starzeniowe. Analogi roślinne wspomagają funkcje komórek macierzystych skóry, dzięki czemu dbają o jej kondycję od podstaw. Substancje aktywne w nich zawarte to białka, węglowodany i lipidy. Ich obecność pomaga skórze w regeneracji.

 

Właściwości komórek macierzystych:

* żywią i bronią komórki macierzyste naszego naskórka,

* wspomagają naprawę DNA,

* penetrują głębokie warstwy skóry,

* przedłużają życie fibroblastów i stymulują ich aktywność, powodują wzrost elastyczności epidermy,

* regulują podziały komórkowe,

* odbudowują zniszczony naskórek,

* chronią przed promieniowaniem UV,

* chronią przed wolnymi rodnikami,

* rozświetlają cerę.

 

Komórki macierzyste z pomarańczy

Komórki macierzyste pomarańczy gorzkiej są tak skutecznie leczniczo ekspansywne, że na przestrzeni wieków uratowano dziesiątki tysięcy upraw pomarańczy słodkich. Ekstrakt z komórek macierzystych Citrus aurantium ma dokładnie wszystkie te właściwości, jakie uczyniły sławnymi produkty na bazie Uttwiler Spätlauber. Przy tym cechuje go bogactwo polisacharydów oraz epigenetycznych substancji czynnych, mających zdolność ochrony i podtrzymania funkcjonowania komórek macierzystych skóry.

Dzięki znacznej ilość masy suchej cytozolu (w komórce jest to płyn cytoplazmowy, w którym pływają organelle), zawiera też dodatkowe metabolity, które wzmagają produkcję glikozydoaminoglikanów i przedłużają życie keratynocytów w fazie, kiedy jeszcze się namnażają. 3-glukozyd cyjanidyny (CISHIIOG+), obecny w ekstraktach komórek, pozyskiwanych ze skórki Citrus aurantium, jest jednym z najpotężniejszych naturalnych przeciwutleniaczy, jakie kiedykolwiek stworzyła przyroda.

 

Proces powstawania ekstraktu z komórek macierzystych pomarańczy gorzkiej

Szczególne właściwości Citrus aurantium dla pozyskiwania z nich komórkowych ekstraktów kosmetycznych odkryto w Hiszpanii. Jednakże najlepsze komponenty powstają obecnie w Stanach Zjednoczonych, w Kalifornii. Te, które sprowadziliśmy w roku 2014, wykorzystywane były w kosmetykach tylko przez firmy amerykańskie i japońskie, wyłącznie do kremów i eliksirów najwyższej jakości.

Materiał do otrzymywania komórek macierzystych Citrus aurantium pobiera się ze skóry owoców ściśle wyselekcjonowanych drzew, które od lat dawały swój materiał genetyczny do przeszczepów mających na celu leczenie drzewek pomarańczy jadalnych. Pod względem „siły” komórek macierzystych, długowieczności organizmu, bogactwa w składniki odżywcze drzewo pomarańczy gorzkiej bije na głowę innych „dawców” roślinnych komórek macierzystych. W tym przypadku biolodzy mieli nawet ułatwione zadanie, gdyż te „drzewa-uzdrowiciele” gajów pomarańczowych rosną w wielu zakątkach świata, są niezwykle szanowane, chronione przed najmniejszymi zanieczyszczeniami gleby i pielęgnowane.

Komórki macierzyste do zakładania hodowli pobiera się z tkanki bliznowatej, celowo uszkadzając skórki owocu pomarańczy gorzkiej. Z takich właśnie komórek powstają hodowle in vitro. Proces ich namnażania się jest jednym z najbardziej fascynujących zjawisk biochemii. Komórki macierzyste pomarańczy gorzkiej wypełniają całkowicie każdą dostępną im przestrzeń, co przypomina proces gojenia się ran na ciele. Jakkolwiek fantastycznie to brzmi, ich kolonie są pod warunkiem zapewnienia im pożywki w istocie nieśmiertelne, w tym sensie, że podziały komórkowe zachodzą w nich bez końca. Wyselekcjonowane komórki macierzyste roślinne nie znają bowiem pojęcia np. zdegenerowania się materiału genetycznego.

Źródła
  1. Bielawska A., Szymanowska A.: Komórki macierzyste – nadzieja medycyny, Aktualności Medyczne, 2018, 9: 32-37.
  2. https://www.skyclinic.pl/blog/zastosowanie-komorek-macierzystych-w-kosmetologii/
  3. https://www.kierunekfarmacja.pl/artykul,57595,fakty-i-mity-o-roslinnych-komorkach-macierzystych-w-kosmetykach.html

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/sk%c3%b3rka-owoc-gorzkiej-pomara%c5%84czy-93680/

KOMENTARZE
Newsletter