Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Kozieradka – w walce o piękne i zdrowe włosy
Od kilku miesięcy na blogach urodowych pojawia się wiele informacji na temat wykorzystania Kozieradki pospolitej (łac. Trigonella foenum-graecum L.) w pielęgnacji włosów. Dlaczego? Otóż roślina ta, znana już od czasów starożytnych, a ostatnimi czasy „odkryta na nowo” działa niczym środek na porost włosów. Z czego wynika ta niezwykła właściwość? Jak własnoręcznie przygotować napar z kozieradki?

 

Kozieradka pospolita (łac. Trigonella foenum-graecum L.nazywana także koniczyną grecką, należy do rodziny motylkowatych. Jest jedną z najstarszych roślin stosowanych w medycynie. Pochodzi z Chin (3700 rok p.n.e.) skąd zawędrowała przez Indie, Arabię i Persję do Egiptu (1550 rok p.n.e.). Do Grecji sprowadzona ok. 400 roku p.n.e. Uprawiana jest obecnie w rejonach Morza Śródziemnego, Europy Środkowej, a także w Ameryce Północnej.

Kozieradka posiada wiele obroczynnych właściwości. Reguluje pracę układu pokarmowego oraz wpływa wspomagająco na układ immunologiczny. Wywiera działanie na włosy i skórę. Zastosowana zewnętrznie w postaci okładów, płukanek, działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo, przeciwwysiękowo, przeciwświądowo, zmiękczająco, pobudzająco na regenerację. Kompresy i częste przemywanie wodnymi oraz wodno-alkoholowymi wyciągami z kozieradki działają przeciwtrądzikowo. Przyśpieszają resorpcję ropni i gojenie skóry. Napar z kozieradki wpływa na pobudzenie stref rozrodczych włosów.

Ryc. 1. Kozieradka pospolita Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kozieradka_pospolita

 

Nasiona kozieradki (łac. Semen Foenugraeci), doceniane są ze względu na aromatyczy zapach, oraz skład - zawierają dużo śluzu polisacharydowego - mannogalaktanu (ponad 40%), tłuszcze, saponiny steroidowe, w tym pochodne diosgeniny i estry saponin z białkami (np. fenugrekina). Ponadto w surowcu obecne są białka roślinne, śladowe ilości olejków eterycznych, flawonoidy (witeksyna, wicenina, izowiteksyna), cholina, lecytyna, witaminy PP, F, D i alkaloid trygonelina.

To właśnie nasiona są głównym surowcem kozieradki do sporządzenia naparu na regenerację i zaprzestanie wypadania włosów. Są one sprzedawane zazwyczaj w dwóch postaciach: całe lub w postaci zmielonej. Do przygtowania naparu poleca się kupować nasiona w postaci zmielonej.

 

Receptura:

Aby przygotować napar zalewamy 1-2 łyżki zmielonych nasion kozieradki wrzącą wodą do ¾ szklanki (zaparzać pod przykryciem). Po ostygnięciu przecedzamy miksturę przez gazę aby usunąć elementy stałe. Tak przygotowany napar aplikujemy na skórę głowy i wcieramy 2-3 razy w tygodniu przez 2-5 minut. Kozieradka posiada specyficzny zapach „kostki rosołowej”, który może okazać się niemiły dla otoczenia, dlatego też napar najlepiej stosować ją na noc, rano zaś umyć włosy. Napar należy przechowywać w lodówce nie dłużej niż przez tydzień.

 

„W ostatnich czasach obserwuje się znaczący wzrost zainteresowania surowcami naturalnymi.  Coraz chętniej sięgamy po składniki stosowane od stuleci, czasami trochę zapomniane, które warto na nowo odkryć.  Należy do nich między innymi właśnie kozieradka. W artykule przedstawiono najważniejsze zalety tej rośliny, która może znaleźć swoje miejsce w preparatach kosmetycznych, szczególnie zaś polecana jest w przypadku pielęgnacji włosów”mówi doktor inż. Magdalena Sikora, specjalista w zakresie chemii kosmetycznej, kierownik laboratorium kosmetycznego, Politechnika Łódzka.

 

Źródła

Toppo F. A., Akhand R., Pathak A. K., PHARMACOLOGICAL ACTIONS AND POTENTIAL USES OF TRIGONELLA FOENUM-GRAECUM: A REVIEW; Asian Journal of Pharmaceutical and Clinical Research, Vol.2 Issue 4, October-December 2009.

         http://pl.wikipedia.org/wiki/Kozieradka_pospolita

         http://www.swsbm.com/Ephemera/Deschauer-1.pdf

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
31
2
3
4
8
9
10
12
14
15
16
19
PCI Days
2024-06-19 do 2024-06-20
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
Newsletter