Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Kwas fitowy – właściwości i zastosowanie w kosmetologii
Kwas fitowy – właściwości i zastosowanie w kosmetologii

Oprócz najpopularniejszych kwasów owocowych istnieją także inne równie skuteczne, choć na ten moment są mało znane. Przykładem takiego kwasu jest kwas fitowy ceniony głównie za właściwości antyoksydacyjne oraz rozjaśniające. Znany jest także pod nazwami kwas fitynowy, IP6 i heksafosforan inozytolu. Coraz więcej marek kosmetycznych docenia właściwości tego kwasu, dzięki czemu możemy znaleźć go w coraz większej gamie produktów kosmetycznych. Kosmetyki z kwasami od wielu lat są uwzględniane w naszej pielęgnacji, ale kosmetyki z kwasem fitowym są pewną nowością.

 

Właściwości kwasu fitowego

Kwas fitynowy wykazuje różne działanie w zależności od zastosowanego stężenia w preparacie kosmetycznym. W stężeniu do 6% poprawia stopień nawilżenia skóry, a także przyczynia się do regulacji wydzielania sebum. Ponadto poprawia jędrność oraz elastyczność skóry. Zastosowanie go w stężeniu 6-10% w kosmetyku sprawia, że preparat taki przyczynia się do usuwania przebarwień skóry oraz zapobiega powstawaniu nowych zmian pigmentacyjnych. Kwas fitowy w stężeniu ponad 10% powoduje złuszczanie skóry. Należy podkreślić, że taki peeling może być stosowany nawet przez osoby z cerą wrażliwą. Kwas fitynowy jest delikatnym środkiem złuszczającym, który usuwa martwe komórki naskórka, przyczyniając się do wyrównania kolorytu skóry. Skutecznie rozjaśnia skórę, nadając jej promienny wygląd. Surowiec ten znajduje zastosowanie także w recepturach preparatów przeznaczonych do pielęgnacji włosów, zapobiegając blaknięciu koloru. Z tego względu świetnie sprawdza się w szamponach dedykowanych do pielęgnacji włosów farbowanych. Kwas fitowy nie powoduje uwrażliwienia skóry na promieniowanie UV, dlatego można go stosować cały rok. Należy pamiętać, by aplikować każdego dnia na twarz SPF, bez względu na porę roku. Kwas fitowy skutecznie chelatuje metale ciężkie – cynk, miedź oraz żelazo, dlatego w kosmetykach może zastąpić EDTA. Najważniejszą właściwością kwasu fitowego jest działanie antyoksydacyjne. Przyczynia się do neutralizacji wolnych rodników, które są odpowiedzialne za szybsze starzenie się skóry. Wspomniana cecha ma istotny wpływ na profilaktykę przeciwstarzeniową skóry. Kwas fitowy, wykazując działanie wzmacniające innych antyoksydantów, bardzo często w recepturach kosmetycznych występuje z witaminą C. Działanie obu substancji doskonale się uzupełnia. Ponadto bardzo często jest łączony w recepturach z innymi kwasami, zazwyczaj alfa-hydroksykwasami lub beta-hydroksykwasami. Kwas fitowy wpływa na stabilność preparatu, jego deklarowane właściwości oraz końcowy wygląd masy kosmetycznej.

Zastosowanie kwasu fitowego w kosmetologii

Osoby, które chcą włączyć do swej codziennej rutyny pielęgnacyjnej kwasy, a wcześniej nie miały kontaktu z takimi substancjami, powinny zacząć swój wybór od kwasu fitowego, ponieważ jego działanie nie jest agresywne. Substancja ta może być stosowana także przez osoby z trądzikiem różowatym. Z uwagi na szeroki zakres działania tego kwasu może być stosowany w pielęgnacji praktyczniej każdego rodzaju cery. Dzięki temu, że nawilża skórę, warto go stosować zarówno w przypadku cery suchej, jak i normalnej. Dodatkowo kwas fitowy oczyszcza pory, co w połączeniu z właściwościami normalizującymi wydzielanie sebum sprawia, że jest cennym składnikiem w pielęgnacji cery problematycznej. Kwas ten jest doceniany przez osoby, które zmagają się z przebarwieniami skóry oraz nierównym kolorytem, bowiem skutecznie rozjaśnia plamy, także pigmentacyjne. Warto wdrożyć go do codziennej pielęgnacji przez osoby, które mają cerę mieszaną oraz z niedoskonałościami. Wspomniana substancja, działając złuszczająco, usuwa martwy naskórek, dzięki czemu dogłębnie oczyszcza skórę oraz odblokowuje pory. Ponadto normalizuje wydzielanie sebum. Jego właściwości docenią osoby, których skóra wymaga mocnego nawilżenia, a także napięcia skóry.

Zabiegi z kwasem fitowym w gabinecie kosmetycznym  okiem kosmetolog Katarzyny Trzcińskiej

Kwas fitowy od dawna znalazł swoje zastosowanie w gabinecie kosmetycznym, ponieważ wykazuje dobroczynne właściwości na skórę, a także można go stosować u osób z cerą wrażliwą. Dzięki zastosowaniu kwasu fitowego możemy pozbyć się wielu problemów skórnych. Wykazuje on działanie antyoksydacyjne, rozjaśnia przebarwienia, poprawia nawilżenie oraz regeneruje skórę. W ofercie gabinetów kosmetycznych możemy spotkać się z zabiegami o stężeniu 6% kwasu fitowego lub w przedziale 6-10%. Zabieg w stężeniu 6% spowoduje, że skóra będzie nawilżona, jędrna, a naskórek uelastyczniony. Natomiast stężenie od 6-10% sprawdzi się w przypadku przebarwień czy blizn, tutaj również mamy już działanie złuszczające. Efekt stosowania tego kwasu zależy od wielu czynników, a przede wszystkim od cery wyjściowej oraz od tego, czy były wykonywane wcześniej inne zabiegi na twarz. Efekt zawsze jest kwestią indywidualną, natomiast standardowo po około tygodniu są widoczne rezultaty. Bezpośrednio po zabiegu skóra jest oczyszczona i delikatna. Warto jeszcze wspomnieć, u kogo nie należy stosować zabiegów z tą substancją. Do głównych przeciwwskazań zaliczamy: ciążę i karmienie piersią, choroby autoimmunologiczne, choroby wirusowe, infekcje grzybicze oraz bakteryjne, a także uszkodzenia skóry i choroby nowotworowe. Każdy zabieg dopasowywany jest indywidualnie, dlatego kluczowa jest konsultacja przed zabiegiem oraz dokładny wywiad i diagnostyka skóry.

Źródła

Fot. https://www.pexels.com/photo/woman-in-white-tank-top-getting-a-face-treatment-3985302/

KOMENTARZE
Newsletter