Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Lanolina z chemicznego punktu widzenia jest woskiem. Otrzymywana jest poprzez oczyszczenie i odwodnienie wełny owczej z jej wydzieliny. Substancja ta jest naturalną mieszaniną substancji tłuszczowych, a dokładniej wielkocząsteczkowych alifatycznych estrów kwasów tłuszczowych z alkoholami sterolowymi i wolnych alkoholi tłuszczowych.

 

 

Zastosowanie lanoliny

Lanolina znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, chemicznym, farmaceutycznym oraz spożywczym (jest dodatkiem, który glazuruje żywność – E913). Znana jest z silnych właściwości zmiękczających, nawilżających i odżywczych. Jak się okazało, lanolina działa także leczniczo na wiele schorzeń.

 

Lecznicze działanie lanoliny

Lanolina wykazuje korzystny wpływ na gojenie się ran. Stosowana jest pomocniczo do leczenia pacjentów z różnymi schorzeniami dermatologicznymi, np. z owrzodzeniami goleni.  Badania kliniczne przeprowadzone na oddziale dermatologicznym szpitala The Churchill w Oxfordzie w Wielkiej Brytanii wykazały, że lanolina nie powoduje zmian alergicznych ani podrażnieniowych w przypadku stosowania jej przez pacjentów z ogólnym zapaleniem skóry, z chronicznym owrzodzeniem podudzi, a także przez pacjentów wrażliwych na nią. Wykazano zatem, że substancja tłuszczowa pozyskiwana z gruczołów znajdujących się na skórze owiec jest bezpieczna do stosowania przez pacjentów nadwrażliwych z poważnie uszkodzoną skórą. Nawet u pacjentów z odczynem alergicznym na alkohole wosku wełnianego nie odnotowano kontaktowego zapalenia skóry. Zatem lanolina i preparaty z lanoliną mogą być stosowane jako farmakologiczne preparaty zmiękczające skórę u pacjentów nadwrażliwych, z poważnymi zaburzeniami dermatologicznymi.

Lanolina wykazuje udowodnione właściwości wspomagające leczenie ran, tworzenie warstwy ochronnej na skórze, wydłużone właściwości nawilżające skórę. Lanolina wykazuje również właściwości emoliencyjne powyżej 8 godzin od jej zastosowania na skórę, a jej bezpieczeństwo zostało potwierdzone badaniami klinicznymi. Lanolina redukuje objawy przesuszonej, podrażnionej, popękanej, otartej skóry w ciągu dwóch tygodni regularnego stosowania. Warstwa ochronna, jaką lanolina pozostawia na skórze, jest mocniejsza i skuteczniejsza niż warstwa pozostawiona po zastosowaniu gliceryny oraz wazeliny.

 

Dodatkowe właściwości lanoliny

Lanolina wykazuje wiele ciekawych właściwości zarówno leczniczych, jak i kosmetycznych:

- nadaje wodoodporność,

- nie rozpuszcza się w wodzie, ale bardzo dobrze ją wiąże, co wzmacnia jej właściwości nawilżające,

- wzmacnia połysk i intensywność kolorów,

- ogranicza ucieczkę wody z naskórka,

- wspomaga walkę z łuszczycą,

- jest dobrym emulgatorem i stabilizuje emulsje w/o.

Kiedyś lanolina uważana była za substancję, która powoduje silne alergie. Jak się później okazało, wynikało to tylko z niewłaściwego jej oczyszczenia. Dziś, jak wykazało wiele wyników badań klinicznych, lanolina jest nie tylko bardzo bezpieczna dla skóry, ale też wykazuje właściwości lecznicze.

KOMENTARZE
news

<Marzec 2024>

pnwtśrczptsbnd
26
27
29
1
2
3
4
8
9
10
11
12
16
17
18
20
22
23
24
25
28
29
30
31
Newsletter