Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Mikrolab Sp. z o.o. – Laboratorium badawcze z ponad 25-letnim doświadczeniem
Mikrolab Sp. z o.o. – Laboratorium badawcze z ponad 25-letnim doświadczeniem

Lata 90. XX w. to okres wzrostu świadomości producentów w kwestii utrzymania jakości mikrobiologicznej wyrobów i procesów produkcyjnych. Jest to czas rozpoczęcia działalności Laboratorium Mikrolab, które powstało w odpowiedzi na zapotrzebowanie ówczesnego rynku.

 

 

 

 

 

Właścicielka i Prezes Zarządu – Pani Elżbieta Seroczyńska – swoje doświadczenie oraz wiedzę zdobywała przez lata kierowania laboratorium badawczym Fabryki Kosmetyków Pollena Uroda. Konsekwencja w działaniu Pani Elżbiety pozwoliła na stworzenie firmy, która na rynku jest już ponad 25 lat. Ponad ćwierć wieku istnienia to okres ciągłego rozwoju i doskonalenia, aby sprostać wymaganiom rynku oraz oczekiwaniom wymagających klientów. Początkowo działalność firmy skupiała się na produktach kosmetycznych, następnie do oferty zostały włączone produkty farmaceutyczne. Z biegiem czasu i rozwoju działalności sukcesywnie poszerzano zakres badań.

 

Od początku istnienia Laboratorium Mikrolab niezwykle ważnym było utworzenie firmy, gdzie zespołem będą profesjonaliści. Stworzenie miejsca, gdzie praca będzie zarówno pasją, jak i realizacją ambicji zawodowych, a priorytetem zawsze będzie wysoka jakość oferowanych usług. Wprowadzenie w 2004 r. systemu jakości GMP pozwoliło uzyskać zezwolenie Głównego Inspektora Farmaceutycznego na badanie produktów leczniczych. Następnie w 2006 r. laboratorium uzyskało Certyfikat GMP wydany przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego. 

 

Rok 2011 to rok, w którym laboratorium otrzymało zatwierdzenie Państwowej Inspekcji Sanitarnej na badanie wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Niezwykle ważnym okazał się rok 2014. To wtedy Laboratorium uzyskało certyfikat Polskiego Centrum Akredytacji AB 1531. Uzyskanie certyfikatu skutkowało i skutkuje do dziś dalszym rozwojem. Laboratorium jest stale nadzorowane przez jednostki kontrolujące, otrzymane certyfikaty są na bieżąco aktualizowane, natomiast zakres akredytacji systematycznie rozszerzany. W 2016 r. laboratorium zwiększyło swój zakres akredytacji o badanie czystości mikrobiologicznej suplementów diety.

 

Aktualny zakres akredytacji obejmuje:

• analizy czystości mikrobiologicznej produktów kosmetycznych,
• analizy czystości mikrobiologicznej suplementów diety,
analizy czystości mikrobiologicznej wody produkcyjnej,
analizy wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi,
określenie ochrony przeciwdrobnoustrojowej – test konserwacji – Ph. Eur. 10.0 wydanie z 2020 r.,
określenie ochrony przeciwdrobnoustrojowej – test konserwacji – PN-EN ISO 11930:2019-03,
określenie działania środków dezynfekcyjnych i antyseptycznych,
analizy próbek środowiskowych z obszarów produkcyjnych oraz pomieszczeń użyteczności publicznej.

 

Wieloletni rozwój zaowocował szerokim zakresem usług. W pełnej ofercie laboratorium posiada:

• badania kompleksowe produktów kosmetycznych przed wprowadzeniem na rynek,
• analizy czystości mikrobiologicznej produktów:
- kosmetycznych na etapie monitorowania produkcji,
- leczniczych i badanych produktów leczniczych,
- suplementów diety,
- wyrobów medycznych.
• analizy czystości mikrobiologicznej surowców,
• analizy czystości mikrobiologicznej opakowań,
• analizy czystości mikrobiologicznej wody produkcyjnej,
• analizy czystości mikrobiologicznej i fizykochemicznej wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi,
• monitorowanie środowiska,
• walidacje mikrobiologiczne mycia i dezynfekcji, czyszczenia urządzeń i powierzchni produkcyjnych, metodyk badawczych produktów,
• testy konserwacji (Challenge Test),
• badania wyrobów medycznych wg PN-EN ISO 11737-1:2018-03,
• badania chemicznych środków dezynfekcyjnych, antyseptycznych i produktów chemii gospodarczej,
• badania właściwości przeciwdrobnoustrojowych produktów,
• wykonywanie nietypowych prac badawczych na przedmiotach powszechnego użytku.

 

Od ponad 25 lat Laboratorium Mikrolab jest wsparciem dla swoich partnerów, zarówno w branży kosmetycznej, jak i farmaceutycznej. Swoim zaangażowaniem, profesjonalizmem, odpowiedzialnością i doświadczeniem ugruntowało swoją pozycję na rynku, jako laboratorium będące ekspertem w swojej dziedzinie.

 

Cechą wyróżniającą zespół Mikrolab, spośród pozostałych laboratoriów działających na rynku, jest indywidualne podejście, zaangażowanie we współpracę oraz pełne wsparcie klienta. Mikrolab to jedno z nielicznych laboratoriów, które podejmuje się rozwiązywania problemów dotyczących obniżania ryzyka i usuwania istniejących zakażeń występujących u producentów. Nasza ekspertyza jest podstawą do wprowadzenia i ukierunkowania działań naprawczych. Jest to proces, który wymaga dużego doświadczenia. Laboratorium Mikrolab zapewnia wiarygodność, poufność oraz najwyższą jakość oferowanych usług. Współpraca z Laboratorium Mikrolab to gwarancja terminowości i szybkości wykonywanych analiz.

 

Warto również wspomnieć, iż laboratorium Mikrolab w dobie pandemii COVID-19 okazało się idealnym partnerem, który spełnia oczekiwania swoich klientów i staje na wysokości zadania. Wymagający i trudny rynek wymusił zmiany w procesach produkcyjnych. Wielu producentów zdecydowało się na badania właściwości przeciwdrobnoustrojowych produktów powszechnego użytku, potwierdzające deklarowaną aktywność. Mikrolab stało się wsparciem również podczas badań środków dezynfekcyjnych według wielu norm, m.in.:

PN – EN 1276:2019-12,
PN – EN 1650:2019-12,
PN – EN 13697:2019-08.

Laboratorium Mikrolab służy pomocą, wiedzą i doświadczeniem zarówno w branży kosmetycznej, jak i farmaceutycznej. Stało się ono częścią nowego, wymagającego świata, a zespół pracowników udowodnił, że nie ma dla niego wyzwań, nie do pokonania. Mikrolab Sp. z o.o. to kompetencja i zaufanie, a to podstawa bezpiecznej i udanej współpracy na lata.

 

 

Autor: Katarzyna Święcka
Asystent ds. biura i marketingu
Mikrolab Sp. z o.o

 

Źródła

Fot. Mikrolab

KOMENTARZE
Newsletter