Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Mydło w proszku – innowacja w zakresie ograniczenia odpadów w branży kosmetycznej
Mydło w proszku – innowacja w zakresie ograniczenia odpadów w branży kosmetycznej

Rok 2020 jest dla całej branży kosmetycznej rokiem szczególnej dbałości o środowisko, pochodzenie surowców zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju, redukcji opakowań oraz szeroko pojętego trendu sustainability i zero waste. Zgodnie z powyższym, firmy kosmetyczne prześcigają się między sobą z nowymi pomysłami na projekty, które w innowacyjny sposób pomagają dbać o Ziemię.

 

 

Początek szczególnej dbałości o środowisko naturalne przez branżę kosmetyczną dało zlikwidowanie wszystkich granulek polietylenowych, które były powszechnie stosowane w peelingach, pastach do zębów, niektórych emulsjach. Konieczność zastąpienia ich naturalnymi ścierniwami została wymuszona na producentach, dzięki czemu granulki nie spływają ściekami do rzek, przez co mogłyby trafić do przewodu pokarmowego zwierząt morskich.

Kolejnym krokiem jest głośna nagonka na olej palmowy. Jest to surowiec, z którego pozyskiwanych jest wiele grup surowców niezbędnych do wytworzenia danych formulacji kosmetyków. Zostały więc określone szczególne standardy upraw drzew palmowych w zgodzie ze środowiskiem.

Przyszła kolej na wzięcie pod lupę ilości opakowań, które są wprowadzane do obrotu wraz z kosmetykami. W momencie, gdy jest to polietylen, opakowanie nie jest wykorzystywane ponownie. W przypadku szkła – widnieje więcej rozwiązań. Szkło z powodzeniem może być poddane recyklingowi. Łatwiejszą i bardziej widoczną alternatywą jest ponowne użycie takiego opakowania. Słoiki czy butelki szklane po zużyciu kosmetyku mogą być zastosowane powtórnie w wielu celach, np. do przechowywania akcesoriów kosmetycznych, jako doniczka, pojemnik na długopisy i wiele innych. Alternatywę stanowi także możliwość odesłania takich opakowań do producenta kosmetyku, który zużyje je ponownie.

Podążając za trendem, została opracowana bardzo ciekawa formulacja mydła, a projekt ten jest odpowiedzią na nadmierną ilość zużywanego plastiku w branży kosmetycznej. Firma Form Us With Love stworzyła mydło w proszku. Jest ono zamknięte w małej saszetce. Po dodaniu wody i pomieszaniu tworzy się mydło. Takie działanie powoduje zmniejszenie opakowania tego produktu z plastikowej butelki o pojemności 250 ml na papierową saszetkę, w której znajduje się 12 g mydła w proszku. Produkcja tego mydła powoduje zmniejszenie nakładów materiałów opakowaniowych, a także przynosi korzyści finansowe i ekologiczne związane z transportowaniem, magazynowaniem oraz samym procesem produkcji. Zastąpienie plastiku papierem powoduje redukcję emisji gazów cieplarnianych, pochodzących z produkcji plastiku.

Form Us With Love nie jest firmą kosmetyczną. Jest to szwedzka pracownia projektowa. Projekt stworzenia mydła w proszku został zrealizowany dzięki współpracy z lokalną firmą produkującą kosmetyki. Głównym celem było stworzenie produktu, który znacznie zminimalizuje nakłady opakowaniowe oraz będzie ciekawy wizualnie.

Idąc krok dalej, firma wypracowała gotowe rozwiązanie na problem przechowywania mydła, które będzie już roztworzone z wodą. Otóż stworzono butelki wielokrotnego użytku, które dobrze się prezentują i nie szkodzą środowisku.

Źródła

zdjęcie: www.formuswithlove.se

KOMENTARZE
Newsletter