Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Naturalne zamienniki składników w produktach do stylizacji włosów

Produkty do stylizacji włosów znane są od dawna. Kobiety używają tego typu kosmetyków w celu podkreślenia kształtu swojej fryzury. Zwykle to, co chcą uzyskać dzięki nim, to: lepsza podatność na układanie, połysk, większa objętość, ujarzmienie niesfornych kosmyków, trwałość fryzury, ochrona, odporność na wysoką temperaturę i wilgoć. Cechy te od lat pozostają niezmienne. Z roku na rok zmienia się natomiast koncept tego typu produktów na bycie bliżej natury. Bardziej powszechny staje się także nurt „make-up no make-up”, który dotyczy również stylizacji włosów. Zmieniają się też formy tych produktów, a są to: żele, pasty, kremy, płyny, spreye, pianki, musy, woski, pudry itp.

Znanymi dotychczas składnikami stylizującymi włosy są: Acrylates/Acrylamide Copolymer o właściwościach antystatycznych, utrwalających, nadających połysk, Acrylic Acid/VP Crosspolymer stosowany głównie w żelach do włosów, Ammonium Acrylates Copolymer o działaniu filmotwórczym. Wśród substancji filmotwórczych powszechnie stosowane były także PVP i PVP/VA. Oprócz właściwości powlekających nadają one połysk włosom i odpowiednie utrwalenie fryzury. Wszystkie te wyżej wymienione składniki, a także inne syntetyczne substancje polimerowe dają skuteczne utrwalenie fryzury, jednak nie jest to efekt zupełnie naturalny. Zarówno w przypadku lakierów do włosów, jak i żeli, past, pomad, wosków, kremów efekt często jest sztuczny, widoczny jest zastosowany preparat, a wytworzony na włosach film jest dość sztywny. Minusem syntetycznych polimerów jest wysoka zdolność do wiązania wody z powietrza, która powoduje rozbijanie wiązań wodorowych, co stanowi wyjaśnienie braku efektywności stosowania preparatów utrwalających fryzurę podczas wilgotnej pogody. Obecny trend podąża za tym, aby nadać fryzurze efekt naturalnej trwałości. Produkty mają być w dużej mierze naturalne, a proces wytwarzania czy też opakowanie powinny być eko. W samym działaniu preparatu ważna jest ochrona struktury włosa przed niekorzystnymi czynnikami, takimi jak: wysoka temperatura, zanieczyszczenie powietrza, wilgoć.

W naturalnych produktach do włosów bazowym składnikiem zagęszczającym często jest guma ksantanowa. Zazwyczaj zastosowana jest w dość dużym stężeniu, aby wytworzyć formę żelową. Technologicznie jest to bardzo przyjazny dla formulatora zagęstnik, jednak na włosach może tworzyć sztywną strukturę oraz kruszyć się. Pozostałe gumy często stosowane w produktach do stylizacji włosów o charakterze hydrofilowym to: guma guar, guma celulozowa, guma dehydroksantanowa, guma z drzewa tara, guma akacjowa. Jedną z naturalnych alternatyw jest zastosowanie biopolimerów. Są to chociażby wszelkiego rodzaju skrobie, np. hydrolizowana skrobia kukurydziana, która nadaje przyjemny i bardziej naturalny efekt na włosach oraz ze względu na swoją strukturę jest bardziej odporna na wilgoć w powietrzu. Podkreśla skręt włosów, zwiększa podatność na układanie fryzury oraz zapobiega kruszeniu się. Pozostałe rodzaje skrobi o podobnym działaniu to skrobia ryżowa i skrobia z tapioki. W produktach do stylizacji włosów często stosuje się także filmotwórczy Schellac, który jest wydzieliną owadów czerwców. Jego wegańskim odpowiednikiem jest Sodium polyitaconate pozyskiwany na drodze fementacji kukurydzy. Oprócz właściwości utrwalających stylizację chroni włosy przed puszeniem się i zwiększa ich objętość.

Inną grupą składników naturalnych stosowanych w produktach do stylizacji włosów są polisacharydy. Jednym z nich jest pozyskiwany z modrzewia Galactoarabian o dużej kompatybilności ze strukturą włosa. Wygładza je, nabłyszcza oraz tworzy na ich powierzchni ochronny film. Kolejny to Pullulan pozyskiwany ze skrobi, inaczej Fucogel. Ma silne właściwości wygładzające, nadające połysk włosom. Tworzy powłokę ochronną na włosach, a dzięki bezpiecznemu profilowi stosowany jest także w żywności oraz farmacji w celu powlekania kapsułek. W pudrach do stylizacji włosów lub suchych szamponach stosuje się również krzemionkę, perlit czy różnego rodzaju skrobie. Mają one za zadanie ujarzmić fryzurę, dodać jej objętości. Dzięki właściwościom absorbującym wilgoć i tłuszcz krzemionki i skrobi produkty te świetnie sprawdzają się w przypadku włosów przetłuszczających się. Baza składników naturalnych stosowanych w preparatach do stylizacji włosów jest znaczna, jednak wciąż technolodzy poszukują dodatkowych surowców, które pozwolą na uzyskanie zamierzonego efektu przy zastosowaniu wysokiego indeksu naturalności gotowego produktu.

Źródła

Fot. https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/blondynki-kobieta-stojaca-miedzy-zielonymi-roslinami-1049687/

KOMENTARZE
Newsletter