Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
O czystku raz jeszcze… Dobroczynny wpływ ziela na skórę i nie tylko
Czystek (Cistus Incanus) jest rośliną, która w ostatnich czasach cieszy się dużą popularnością w ziołolecznictwie. Coraz większe zainteresowanie tą rośliną w środowisku naukowców rodzi coraz częstsze publikacje dotyczącego jego dobroczynnych właściwości. Jak wiadomo, czystkowi przypisuje się wiele cennych właściwości farmakologicznych. Należy zatem zwrócić także uwagę na jego działanie oraz zastosowanie w dziedzinie kosmetologii.

 

Jak potwierdziły badania, czystek wykazuje większy potencjał antyoksydacyjny niż zielona herbata, czerwone wino czy witamina C. Dzieje się to głównie za sprawą polifenoli, których ziele zawiera w sobie najwięcej wśród roślin europejskich.  Związki  te oprócz silnego działania zwalczającego wolne rodniki i zapobiegającego ich tworzeniu, wykazuje działanie przeciwstarzeniowe dzięki zdolności do obniżenia aktywności kolagenazy - enzymu powodującego rozkład kolagenu, jednego z białek budulcowych skóry.

Polifenole działają silnie przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Czystek, zawierający je w dużych ilościach skuteczne wspomaga walkę z trądzikiem, zwęża rozszerzone ujścia gruczołów łojowych, łagodzi i przyspiesza gojenie stanów zapalnych, a także rozjaśnia ślady po nich. 

Badania przeprowadzone w Katedrze i Zakładzie Farmakognozji na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu udowodniły zdolność polifenoli do inhibicji tyrozynazy. Ziele czystka będzie więc wybielało przebarwienia. Stanowi to istotne rozwiązanie w walce z tym problemem estetycznym w sposób zgodny z naturą. 

Dzięki zawartości związków fenolowych, Cistus Incanus wzmacnia naczynia krwionośne, zapobiega ich rozszerzaniu i tworzeniu teleangiektazji. Stosowanie go można zatem śmiało zalecić osobom borykającym się z cerą naczynkową, a także dotkniętych rumieniem czy trądzikiem różowatym.

Olejek eteryczny z rośliny pobudza syntezę lipidów występujących w skórze, a także aktywuje działanie mitochondriów, dzięki czemu komórki szybciej ulegają odbudowie. Czystek może zatem odnaleźć również zastosowanie w leczeniu trudno gojących się ran i chorób skóry.

Właściwości odkażające i przeciwzapalne czystka determinują również skuteczne wspomaganie chorób przyzębia i zapalenia dziąseł. Może być więc wprowadzany do receptur preparatów do pielęgnacji jamy ustnej. Badania przeprowadzone przez niemieckich naukowców G. Wittpahl, I. Kölling-Speer i innych wykazały, iż roślina ta może również zmniejszyć ryzyko choroby próchnicy.  

Warto również dodać, iż stosowanie ziela czystka zarówno drogą wewnętrzną, jak i od zewnątrz nie niesie za sobą żadnych udowodnionych skutków ubocznych. Na ten moment można zatem stwierdzić, iż jest bezpiecznym środkiem o wielokierunkowym działaniu.

Źródła

E. Studzińska-Sroka, A. Frątczak, W. Bylka, Ocena właściwości hamujących tyrozynazę przez wybrane wyciągi roślinne, Polish Journal of Cosmetology,  2016, 19(1): 51-55

G. Wittpahl, I. Kölling-Speer, S. Basche, E. Herrmann, M. Hannig, K. Speer, C. Hannig, The Polyphenolic Composition of Cistus incanus Herbal Tea and Its Antibacterial and Anti-adherent Activity against Streptococcus mutans, Planta Med 2015; 81(18): 1727-1735

E. Koniuszy, Czystek, Zioła a zdrowie, dodatek do Aury nr 5/2013

http://rozanski.li/3389/rozmyslania-nad-czystkiem-cistus/

http://www.farmacjaija.pl – artykuł mgr farm. Łukasza Waligórskiego

 

KOMENTARZE
news

<Wrzesień 2024>

pnwtśrczptsbnd
29
Webinar | Podstawy perfumerii
2024-08-29 do 2024-08-29
31
1
2
7
8
9
10
12
13
14
15
17
Care 360° Sustainability Days
2024-09-17 do 2024-09-19
18
21
22
24
26
Obóz Atrakcyjnych Konwentykli (OAK)
2024-09-26 do 2024-09-29
27
28
29
1
2
5
6
Newsletter