Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Olejowa „perełka”, czyli olej z nasion Meadowfoam
Olejowa „perełka”, czyli olej z nasion Meadowfoam

Meadowfoam Seed Oil można znaleźć w wielu preparatach pielęgnacyjnych. Często znajduje się w nawilżających specyfikach do włosów. Dodaje się go też m.in. do balsamów i pomadek do ust, wzmacniając ich nawilżenie i przeciwdziałając wysychaniu warg, a także szminek, poprawiając pigmentowanie (w zasadzie przyczepność pigmentów, czyli pośrednio trwałość kosmetyków do makijażu). Nadaje się również do masażu, ponieważ daje dobry poślizg po skórze.

 

 

Otrzymywanie

Meadowfoam Seed Oil otrzymywany jest w wyniku tłoczenia na zimno nasion, pozyskiwanych z Limnanthes alba. Jest to roślina jednoroczna z rodziny Limnanthceae, występująca głównie na południowych terenach stanu Oregon oraz w północnej Kalifornii. Należy do roślin o relatywnie niedużych rozmiarach, gdyż osiąga maksymalnie 30 cm wysokości. Potocznie stosowana nazwa Meadowfoam powstała w związku z wyglądem białych kwiatów rośliny Limnanthes alba, które w czasie rozkwitu przypominają białą piankę unoszącą się na łące (z ang. meadow – łąka; foam – piana). Jednakże ważniejszą z punktu widzenia pozyskiwania oleju częścią rośliny są jej nasiona.

 

Właściwości fizyczne

Olej z nasion Meadowfoam pod względem właściwości fizycznych nie zaskakuje – jest przezroczystą substancją koloru bursztynowo-złotego o lekkim lub prawie niewyczuwalnym zapachu. Sekret tkwi w jego unikalnym składzie kwasów tłuszczowych. Olej zawiera ponad 98% długołańcuchowych (C20‑C22) kwasów tłuszczowych, przede wszystkim jednonienasyconych. Powoduje to, że olej ten jest jednym z najbardziej stabilnych olejów roślinnych. Obecne w MSO nienasycone kwasy tłuszczowe należą w większości do grupy kwasów z rodziny Omega-9. Skład kwasów tłuszczowych MSO przedstawia się następująco: kwas (Z)-11-ikozenowy (C20:1), zwyczajowo nazywany kwasem gondolowym, stanowi 63% oleju z nasion Meadowfoam, a zawartość kwasu erukowego, czyli kwasu (Z)-13-dokozenowego (C22:1), wynosi 16%. Olej z nasion Meadowfoam zawiera również witaminy A i E, które wzmagają jego stabilność i trwałość w mechanizmie działania przeciwutleniającego.

 

Zastosowanie w kosmetyce

Meadowfoam Seed Oil jako surowiec kosmetyczny jest bardzo często stosowany. Jest bardzo funkcjonalny w formulacjach kosmetycznych. MSO zapewnia wysoki połysk produktom, w których się znajduje. Co więcej, dodany do preparatu, np. olejku do masażu, znacznie poprawia jego rozprowadzanie. Cechuje go także szybka wchłanialność w skórę oraz znakomite zdolności adhezyjne. Ze względu na właściwości zwiększania przyczepności pigmentów i wzmacniania ich koloru znajduje zastosowanie w produkcji kosmetyków kolorowych. Najbardziej znaczącą właściwością oleju z nasion Meadowfoam jest jednak jego bardzo dobra stabilność. Zdecydowanie ta ostatnia cecha wyróżnia ten olej na tle innych. Meadowfoam Seed Oil może być stosowany w kosmetykach nawet w 100% stężeniu. Pod względem składu MSO podobny jest do wosku jojoba, aczkolwiek MSO charakteryzuje się dużo większym wskaźnikiem stabilności antyoksydacyjnej.

Nietuzinkowość oleju z nasion Meadowfoam sprowadza się w głównej mierze do zawartych w nim kwasów tłuszczowych (przeważnie jednonienasyconych) oraz jego ponadprzeciętnej stabilności. Konsekwencją tego są korzystne właściwości użytkowe MSO, m.in. kompatybilność z innymi składnikami preparatów oraz wydłużenie czasu życia produktu na półce – tak bardzo pożądane w przypadku przemysłu kosmetycznego. Szeroki zakres działania, obejmujący redukcję poziomu TEWL oraz utrzymanie właściwego poziomu nawilżenia skóry, bez nieprzyjemnego uczucia tłustości, przemawia jednoznacznie na korzyść MSO. Z kolei możliwość wykorzystania pochodnych oleju w obszarze pielęgnacji włosów wynika ze zdolności MSO do odbudowy ich struktury oraz szeroko pojętych właściwości regenerujących. W rezultacie olej z nasion Meadowfoam przejawia ogromny potencjał jako jeden z najbardziej osobliwych olejowych surowców w przemyśle kosmetycznym „przyszłości”.

Źródła

Zielińska, M. Dąbrowska, I. Nowak, Olej z nasion meadowfoam – „perła” wśród olejów roślinnych, Pol J. Cosmetol 2015, 18(2).

M. Athar, S.M. Nasir, Taxonomic perspective of plant species yielding vegetable oils used in cosmetics and skin care products, Afr J Biotechnol 2005, 4(1): 36-44.

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/limnanthes-douglasii-2038361/

KOMENTARZE
Newsletter