Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Platformy naukowe i biomimikra – jak Seqens Cosmetics opracowuje inspirowane biologicznie składniki aktywne kosmetyków?
Platformy naukowe i biomimikra – jak Seqens Cosmetics opracowuje inspirowane biologicznie s

W Seqens Cosmetics jesteśmy pasjonatami świata przyrody i nieustannie szukamy inspiracji w naturalnych mechanizmach ewolucji, aby opracowywać nowe składniki aktywne. Te substancje czynne są oparte na czterech unikalnych platformach naukowych, które inspirują ekscytujące obszary badań, zmierzających do stworzenia innowacyjnych rozwiązań dla przemysłu kosmetycznego: Longevity, Glyco-intelligence, Exposome i Ethophytology. Platformy te koncentrują się na interesujących surowcach, innowacyjnych technikach rozszyfrowywania oraz współpracy naukowej z wewnętrznymi i zewnętrznymi ekspertami w danej dziedzinie.

Nasza platforma Longevity zajmuje się promowaniem holistycznego podejścia do pozyskiwania surowców naturalnych poprzez badanie niebieskich stref, czyli regionów o wyjątkowo wysokim odsetku stulatków. Odkryliśmy sekrety długowieczności mieszkańców Okinawy w Japonii, aby opracować Celebr'age™ Getto (Alpinia speciosa), który poprawia blask i strukturę skóry. Kontynuując temat „dobrego starzenia się”, wprowadziliśmy również koncepcję neuronauki do kosmetyków dzięki naszej platformie Glyco-intelligence, która koncentruje się na rozszyfrowywaniu cukrów w celu przewidywania ich aktywności biologicznej. Glycuron™ 2.78 to egzopolisacharydowy składnik aktywny wytwarzany przez bakterie morskie, który nie tylko poprawia wygląd skóry, ale także sprzyja ogólnemu dobremu samopoczuciu.

EXPOSOME – adaptacja skóry do czynników środowiskowych

Niektóre organizmy, często określane mianem ekstremofili, są w stanie tolerować „trudne” środowiska, takie jak ekstremalne zimno, ciepło, zanieczyszczenie czy susza. Badania nad tymi organizmami i ich reakcją na „stres” stanowią zatem kluczową dźwignię do opracowania innowacyjnych substancji czynnych, które mogą przynieść korzyści naszej skórze i chronić ją przed ekspozycją na czynniki zewnętrzne, a nawet z nią współpracować. Jednym z takich organizmów jest gryka (Fagopyrum esculentum/Polygonum fagopyrum), zdolna do tolerowania zanieczyszczonego środowiska, usuwania zanieczyszczeń z gleby (fitoremediacji) oraz współdziałania z pewnymi bakteriami w celu poprawy zdrowia i jakości gleby.

Badaliśmy interakcję mikrobiomu atmosferycznego z mikrobiotą naszej skóry w środowisku miejskim, aby wprowadzić na rynek Cell'intact™. Wyciąg z nasion gryki z Bretanii (Francja) ilustruje naszą nową koncepcję „Expo'biota” – zapobieganie negatywnym skutkom zanieczyszczenia środowiska poprzez wzmocnienie mikrobioty skóry bakteriami żywiącymi się zanieczyszczeniami obecnymi w mikrobiomie atmosferycznym. Dzięki badaniu klinicznemu w porównaniu z placebo wykazaliśmy również poprawę kolorytu skóry i silne działanie antyoksydacyjne tego aktywnego preparatu dzięki bogactwu w polifenole. Platforma Exposome obejmuje też rozwiązania dla skóry wrażliwej – Sens'flower™ (ekstrakt z kwiatu szafranu krokusowego, który łagodzi i uspokaja skórę) i do walki z zanieczyszczeniami – Osmo'city™ (ekstrakt z korzenia prawoślazu, który tworzy barierę ochronną przed zanieczyszczeniami). 

ETHOPHYTOLOGY – badanie zachowań zwierząt w celu opracowania rozwiązań kosmetycznych

Biomimikra, czyli uczenie się i naśladowanie strategii występujących w naturze w celu rozwiązywania problemów związanych z projektowaniem dla ludzi, jest podstawą naszej najnowszej platformy naukowej – Ethophytology™. Wiadomo, że wiele zwierząt w swoim naturalnym środowisku wykazuje zachowania samoleczące (zoofarmakognozja). Na przykład niektóre ssaki naczelne poszukują określonych roślin, aby poprawić swoje zdrowie i samopoczucie. Rośliny te nie wchodzą w skład normalnej diety zwierzęcia i są stosowane tylko w razie potrzeby, np. w przypadku stanów patologicznych, takich jak robaki. W Seqens Cosmetics zafascynowało nas to zachowanie i chcieliśmy dowiedzieć się, które fitomolekuły mają korzystny wpływ na zdrowie zwierząt, a także sprawdzić, czy rośliny te mogą przynieść korzyści przemysłowi kosmetycznemu. Dzięki nowej koncepcji obserwacji zachowań zwierząt Ethophytology™ umożliwia nam odkrywanie nowych substancji czynnych pochodzenia roślinnego w bardziej innowacyjny sposób, co pozwala na opracowywanie rozwiązań kosmetycznych. Pozyskiwanie tych przyszłych substancji aktywnych będzie zależało od zachowania zwierząt i tego, gdzie udają się w poszukiwaniu potrzebnych im roślin.

Phyt'anim Grains of Paradise™ to nasz pierwszy składnik aktywny zainspirowany badaniem zoofarmakognozji goryli nizinnych, które szukają nasion rajskiej rośliny (Aframomum melegueta) ze względu na jej właściwości przeciwzapalne, chroniące ich mięsień sercowy. Zidentyfikowaliśmy kilka kluczowych aktywnych molekuł, takich jak 6-paradol, 6-shogaol i 6-gingerol, obecnych w tych nasionach, co może wyjaśniać ich prewencyjne działanie na mięsień sercowy goryli. Phyt'anim Grains of Paradise™ przynosi ulgę podrażnionej skórze i przyspiesza ustępowanie przewlekłych stanów zapalnych. Poprzez przywrócenie równowagi pomiędzy mediatorami pro- i przeciwzapalnymi substancja ta pomaga zmniejszyć widoczne oznaki stanu zapalnego skóry, aby już po 5 dniach przywrócić zdrową skórę ze wzmocnioną barierą ochronną. 

Nasze platformy naukowe stanowią zatem innowacyjne dźwignie zrównoważonego rozwoju składników aktywnych i promują silne partnerstwo z lokalnymi rolnikami, aby wspierać rolnictwo ekologiczne. Wyjątkowa długowieczność w innych strefach niebieskich i inne przypadki samoleczenia u zwierząt są obecnie badane w Seqens, aby dać początek nowej generacji bioinspirowanych składników kosmetycznych. Cieszymy się, że możemy współpracować z firmą Grolman w Polsce w zakresie dystrybucji naszych naturalnych ekstraktów botanicznych i substancji czynnych.

--

Autorka: Darcy Ruleman, Technical Sales Engineer w Seqens Cosmetics (Natural Ingredients)

Aby uzyskać więcej informacji, prosimy o kontakt z Małgorzatą Włodarczyk: m.wlodarczyk@grolman-group.com

KOMENTARZE
Newsletter