Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Poznaliśmy zwyciężczynie naukowej sesji posterowej „Fizykochemiczne aspekty tworzenia stabilnych form kosmetyków” w ramach targów HPCI
Poznaliśmy zwyciężczynie naukowej sesji posterowej „Fizykochemiczne aspekty tworzenia stabi

Coroczna impreza targowa HPCI Central and Eastern Europe, która miała miejsce w dniach 21 i 22 września 2022 r. w halach EXPO XXI w Warszawie, jak zwykle przyciągnęła licznych wystawców z branży chemicznej i kosmetycznej, jak również wielu zwiedzających. Wśród różnych ciekawych wydarzeń towarzyszących, takich jak wykłady i prelekcje największych autorytetów z zakresu chemii, technologii produkcji kosmetyków, a także oceny ich jakości i bezpieczeństwa, odbyła się naukowa sesja posterowa. Organizacji podjęła się Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie, jeden z partnerów targów, a tematem przewodnim były „Fizykochemiczne aspekty tworzenia stabilnych form kosmetyków”.

Fot. Olga Góral, źródło: Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie

Udział w konkursie na najlepszy poster wzięło 12 ekip naukowców z całego kraju, wszyscy będący przedstawicielami najszacowniejszych instytucji naukowych oraz wiodących na rynku firm i przedsiębiorstw badawczych i produkcyjnych. Dzięki zaangażowaniu osób, które do tematyki badań naukowych podchodzą z prawdziwą pasją, mieliśmy możliwość podziwiać prace przygotowane na najwyższym poziomie, a także wysłuchać prezentacji w wykonaniu autorów plakatów. Nie wszyscy mogli pojawić się osobiście, jednak pragniemy, aby wszyscy bez wyjątku poczuli się docenieni za pracę, którą wykonali, dlatego pozwalamy sobie wymienić ich z imienia i nazwiska.

Pierwszą nagrodę za poster pt. „Kontrola stabilności, testy starzeniowe i ich wpływ na właściwości fluidu kosmetycznego” otrzymał zespół mgr inż. Olgi Góral w składzie: dr hab. inż. Anna Krztoń-Maziopa, mgr inż. Aneta Łękawska-Wąs, reprezentujące Wydział Chemiczny Politechniki Warszawskiej oraz NUCO E. i G. Sp. jawna. Miejsce drugie zajęła mgr Dominika Dąbrowska-Wisłocka wraz z zespołem w składzie: mgr Sandra Gajewska, mgr Karolina Kulka, dr Olga Zavyalova, reprezentujące Katedrę Technologii Chemicznej Środków Leczniczych, Wydział Farmaceutyczny, Katedrę Farmakologii i Terapii, Wydział Lekarski Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu za plakat pt. „Otrzymanie stabilnych hydrożeli i emulsji z dodatkiem chitozanu oraz wybranych kwasów organicznych o zastosowaniu kosmetycznym”. Trzecia lokata przypadła dr Katarzynie Tyśkiewicz z zespołem w składzie: mgr Anita Grzęda, Agnieszka Dębczak,  Kamila Klimkowska, Grzegorz Florkowski, mgr Marcin Gruba, Michał Sandomierski, dr hab. Marcin Konkol, mgr inż. Nina Rędzia, Ewa Wójcikowska-Galas z Sieci Badawczej Łukasiewicz i Yappco Sp. z o.o. za plakat pt.. „Ekstrakty nadkrytyczne jako baza naturalnych kosmetyków o właściwościach ochronnych względem promieniowania w zakresie promieniowania UVA i UVB”.

Niezwykle szeroki wachlarz zagadnień, poruszanych i prezentowanych w formie posterów, zawierał nie tylko opisy i interpretacje wyników badań, ale przede wszystkim ukazywał innowacyjne podejście do składników i technologii, jakich używać będziemy już wkrótce w masowej produkcji kosmetyków. Uwagę zwraca też nacisk na ekologię, proponowanie wykorzystania substancji naturalnych i biodegradowalnych oraz technologii przyjaznych środowisku. Podsumowując prace uczestników sesji, należy stwierdzić, że zarówno kierunek, jak i metodologia prowadzonych badań oraz ich prezentacja w formie plakatów wpisują się w niezwykle pozytywny trend, jaki obserwować można w branży produkcji i badania kosmetyków – wykorzystania naturalnych składników, badania ich możliwości i sukcesywnego zastępowania nimi używanych do tej pory syntetyków.

Zarówno organizator sesji, jak i zaproszeni do współpracy partnerzy, którzy jednocześnie są bardzo hojnymi fundatorami nagród, pozostają pod dużym wrażeniem innowacyjności zaprezentowanych projektów, poziomu prezentacji, a także nakładu pracy, jaką włożyli autorzy w swoje postery. Mamy nadzieję, że kolejne edycje wydarzenia przyciągną co najmniej tyle samo równie pasjonujących wystąpień. Serdecznie dziękujemy za udział w tegorocznej sesji posterowej wszystkim uczestnikom, a także nieocenionym partnerom – wydawnictwom Czas na Farmację, LifeScience, Biotechnologia.pl, Kosmetologia Estetyczna, Chemia i Biznes, SOFW Journal, towarzystwu PTCK oraz organizatorowi targów HPCI Vincentz Network. W najbliższym numerze naszego Kwartalnika znajdzie się artykuł autorstwa zwyciężczyń, które opiszą w nim temat swojego posteru. 

Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie

KOMENTARZE
Newsletter