Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Składniki, produkty i technologie anti-aging - podsumowanie 2013 roku
Kosmetyczne terapie anti-aging zajmują się skuteczną profilaktyką, łagodzeniem skutków oraz niwelowaniem przykrych efektów wizualnych związanych ze starzeniem się skóry. Kosmetologia współczesna poszukuje coraz to nowych składników aktywnych, które dodane do kosmetyków będą skuteczne w terapii przeciwstarzeniowej. Coraz częściej naukowcy posługują się w tym celu metodami biotechnologicznymi. Połączenie tych dwóch dziedzin staje się więc nieuniknione. Jak rozwinęła się Kosmetologia w dziedzinie anti-aging w 2013 roku?

Starzenie się ustroju niesie za sobą zmniejszenie biologicznej aktywności komórek, spowolnienie procesów regeneracyjnych, obniżenie odporności i odpowiedzi na stres środowiskowy, obniżenie właściwości adaptacyjnych organizmu, znajdujących się pod kontrolą czynników genetycznych.

Na zmiany zachodzące w skórze wpływają jednocześnie dwa procesy:

  1. Procesy starzenia się skóry związane z mechanizmami wrodzonymi – wewnątrzpochodne starzenie się skóry
  2. Procesy starzenia się skóry związane z wpływem środowiska zewnętrznego – fotostarzenie, „skóra palacza.

Na nasilenie procesu starzenia mają wpływ: tryb życia, dieta, destrukcyjny wpływ czynników środowiska (długotrwała ekspozycja na promienie UV), współistniejące choroby narządów wewnętrznych – powodują nasilenie powstawania wolnych rodników, uszkadzających komórkę.

Jak wygląda skóra starzejąca się?:

Starzenie się skóry i cechy wyróżniające skórę dojrzałą związane są z dwoma procesami: starzeniem się słonecznym i starzeniem wewnątrzpochodnym. Na skórze „odkrytej” eksponowanej na światło, czyli na skórze twarzy, szyi, dekoltu i rąk najszybciej i najwyraźniej widać efekty starzenia słonecznego. Cechy starzenia się genetycznego – wewnątrzpochodnego łatwiej zaobserwować na skórze zakrytej ciała. Chociaż zmiany powodowane działaniem obu procesów są różne to obraz starzenia się skóry i wygląd cery dojrzałej jest zawsze wypadkową obu zjawisk.

Cechy cery dojrzałej:

  • pojawienie się zmarszczek – zwykle pierwsze zmarszczki obserwuje się w górnych częściach twarzy i w okolicach najbardziej mimicznych
  • utrata elastyczności skóry

Poza tym  cerę dojrzałą eksponowaną na UV charakteryzują inne cechy związane z procesem fotostarzenia:

  • zmiana kolorytu – zażółcenie
  • występowanie plam przebarwieniowych i ognisk hiperpigmentacji
  • pojawienie się ognisk nieprawidłowego rogowacenia się naskórka
  • poszerzenie porów, pojawienie się zaskórników
  • pojawienie się łagodnych zmian: naczyniowych, brodawek łojotokowych
  • mogą występować zmiany przednowotworowe.

Histologicznie, w starzeniu się słonecznym skóry stwierdza się przewagę cech związanych z przerostem – hipertrofią np. przerost warstwy rogowej, gromadzenie się tkanki elastycznej, co wiąże się z powstawaniem głębokich zmarszczek i bruzd. W odróżnieniu do starzenia wewnątrzpochodnego gdzie stwierdza się objawy zaniku – atrofii (np. zanik i ścieńczenie skóry właściwej, powstawanie licznych, bardzo drobnych zmarszczek)

Medycyna anty-aging to zjawisko kultury popularnej społeczeństwa zorientowanego na młodość, w którym jednostki angażują się w poszukiwanie środków do zwalniania i odwracania procesu starzenia się, zarazem forma nowoczesnej geriatrii skierowanej „przeciw starzeniu się” (ang. anti-aging).

Zajmuje się wczesnym wykrywaniem, profilaktyką i leczeniem różnych dolegliwości związanych z wiekiem i starzeniem się organizmu. Lekarz po przeanalizowaniu wyników badań, określa wiek biologiczny pacjenta, który może różnić się znacznie od jego wieku kalendarzowego. Ocenia również, co spowodowało przedwczesne zestarzenie się organizmu, a następnie zaleca odpowiednie do stanu pacjenta zmiany w dotychczasowym stylu życia, takie jak np. wprowadzenie diety o większej ilości owoców i warzyw

Na przestrzeni ubiegłego roku dokonano licznych osiągnięć w badaniach nad odwracaniem procesu starzenia się skóry. Naukowcy z roku na rok odkrywają coraz to nowe związki spłycające zmarszczki, ujędrniające skórę czy likwidujące przebarwienia. Poniższe zestawienie prezentuje wybrane osiągnięcia w mijającym roku 2013.

STYCZEŃ

Sederma opracowała nowy składnik aktywny o działaniu przeciwstarzeniowym na podstawie osiągnięć tradycyjnej medycyny chińskiej. Meiritage został zaprojektowany w celu rozwiązania problemów specyficznych dla starzejącej się skóry azjatów w tym: plam barwnikowych, odwodnienia i wrażliwości na czynniki zewnętrzne. Składnik jest kombinacją trzech ekstraktów. Dba o skórę w podobny sposób, co Yin Yang, poprzez działanie zarówno na skórę właściwą jak i naskórek. Měiritage oddziaływuje na nowo odkryte białko Yin - Yang - 1 regulując dojrzewanie naskórka . Cera jest oświetlona, zmarszczki spłycone, poprawia się nawilżenie i ochrona przed stresem oksydacyjnym (promieniowanie UV , zanieczyszczenie powietrza ).

LUTY

Naukowcy z University of Colorado Cancer Center donoszą, że związek wyekstrahowany z ostropestu – sylibinina, zabija komórki skóry zmutowane przez promieniowanie UVA i chroni przed uszkodzeniami wynikającymi z oddziaływania promieniowania UVB.

Pierwsze badania przeprowadzono na ludzkich komórkach skóry poddanej promieniowaniu UVA. Następnie traktowano komórki sylibininą. W jej obecności zaobserwowano znaczne przyspieszenie tempa śmierci uszkodzonych komórek.

Kolejne analizy ujawniły, że oprócz zabijania komórek uszkodzonych przez promieniowanie UVA, leczenie sylibininą chroni komórki ludzkie przed uszkodzeniem wywołanym promieniowaniem UVB. W tym badaniu, stwierdzono, że sylibinina zwiększa ekspresję białka interleukiny-12, działając stymulująco na procesy  naprawcze w uszkodzonych komórkach.

MARZEC

Mikroorganizmy zasiedlające złożone ekosystemy morskie wytwarzają struktury chemiczne i rozwijają unikalne właściwości aby chronić się przed trudnymi warunkami, takimi jak stres przed wysuszeniem lub brakiem składników odżywczych. Morskie szczepy bakterii posiadają charakterystyczne cechy fizjologiczne i biochemiczne, dzięki którym mogą produkować mikrobiologiczne egzopolisacharydy, mogące mieć zastosowanie w kosmetyce.

Bazując na takich mechanizmach pozwalających przeżyć komórkom w trudnych warunkach, Lipotec dzięki zdobyczom biotechnologii, stworzył nowy składnik aktywny, nie niszcząc przy tym naturalnych ekosystemów. Hyadisine ™ jest egzopolisacharydem uzyskanym w wyniku biofermentacji z morskich bakterii, które zamieszkują zatokę Douarnenez, w Bretanii.

KWIECIEŃ

Scharakteryzowano właściwości anti-aging ekstarktu z liści rośliny z rodziny Różowatych Hesperomeles heterophylla Hook. Ekstrakt wykazał właściwości antyoksydacyjne i ochronne na macierz zewnątrzkomórkową ze względu na wysoką zawartość polifenoli i flawonoidów. Ponadto, preparat zawierający 0,35% ekstrakt przebadany in vivo, wykazał obiecujące działanie na zmarszczki i elastyczności skóry. Gatunek H. heterophylla rośnie w ekosystemach subpáramo i paramo na wysokości  2,500-3,500 m. Roślina wykształciła systemy adaptacyje do niesprzyjających warunków środowiska takich jak bardzo niskie ciśnienie i mała dostępność wody.

MAJ

Mibelle Biochemistry Group oferuje wyciąg z komórek macierzystych żywokostu PhytoCellTec Symphytum. Pozytywny wpływ ekstraktu z żywokostu na prędkość podziałów komórek macierzystych naskórka została odkryta w badaniach na hodowlach komórkowych. Okazało się że w hodowli z dodatkiem ekstraktu z żywokostu komórki mnożyły się znacznie bardziej niż w hodowli kontrolnej bez ekstraktu. Stwierdzono również poprawę morfologii i zawartości kwasu hialuronowego w modelach naskórka utworzonych w hodowli naśladującej „starszy” naskórek. Jednocześnie analiza gładkość skóry w badaniach in vivo wykazała poprawę o 12%.

 

 

CZERWIEC

Aby przeciwdziałać nieatrakcyjnym oznakom starzenia, Sederma opracowała Senestem™, wysoce aktywny składnik nakierowany na microRNA mający złagodzić pojawiające się wraz z wiekiem zmiany skórne.  Celem jest zapobieganie obniżeniu tempa syntezy białek, co pogarsza się wraz z wiekiem, a co wiąże się z powstaniem niekorzystnych zmian fenotypowych. Dzięki Senestem ™ skóra odzyskuje gęstość, jędrność i elastyczność, a plamy starcze rozjaśniają się.

LIPIEC

Najnowsze zgłoszenie patentowe Centrum Naukowo-Badawczego Dr Irena Eris opisujące kompleks dwóch substancji, diosgeniny i sukralfatu, które chronią skórę przed starzeniem. Kompleks tych substancji należy użyć  w odpowiednich proporcjach w różnych kosmetykach w różnych stężeniach. I najważniejsze stosowanie tych produktów sprawi, że nasza skóra będzie lepiej chroniona przed starzeniem.

SIERPIEŃ

Naukowcy z University of Nebraska Medical Center opracowali nanocząsteczki mogące przenosić białka, enzymy, a nawet materiał genetyczny w miejsca objęte leczeniem. Początkowo, głównym zadaniem innowacyjnej technologii ma być dostarczenie skoncentrowanej mieszanki przeciwutleniaczy do preparatów miejscowo chroniących skórę przed promieniami UV.

Dr Vinod Labhasetwar, były wykładowca na UNMC, wynalazca nowego rozwiązania jest także współzałożycielem firmy NanotherapyProTransit, L.L.C. , która powstała po to, by skomercjalizować nanotechnologię w ciągu 18 najbliższych miesięcy, tak by mogła ona znaleźć zastosowanie również w leczeniu innych schorzeń takich jak choroby serca czy udar mózgu. Działania NanotherapyProTransit  są bardzo obiecujące i mogą okazać się  przełomem zarówno w kosmetologii, jak i współczesnej medycynie.

WRZESIEŃ

Evonik przedstawia PGE-free emulgator o/w dla wymagających emulsji płynnych , takich jak nowoczesne preparaty do opalania. Emulgator ma zdolność stabilizowania nowoczesnych kompozycji do opalania zawierających wysoki ładunek filtrów UV. Badania potwierdziły, że substancja była skuteczna jako emulgator o niskiej lepkości, dla logionów i sprayów do opalania. Dzięki dodatku tej substancji, kosmetyki chroniące przed promieniowaniem UV staną się łatwe i przyjemne w użyciu a słońce nie będzie już zagrażać naszej skórze powodując dehydratację i powstawanie zmarszczek.

PAŹDZIERNIK

Grupa naukowców z Norwegian University of Science and Technology (NTNU) przeprowadziła wstępne badania dotyczące wpływu toksyny botulinowej na utratę masy ciała u szczurów. Wyniki badań okazały się bardzo obiecujące, a pomysłodawcy eksperymentu liczą na zatwierdzenie testów na ludziach. Badania na szczurach wykazały, że iniekcje Botoxu do nerwu błędnego w żołądku mogą prowadzić do utraty wagi. Zespół badaczy zapewnia, że rozpocznie  badania kliniczne na ludziach tak szybko, jak członkowie komisji etyki lekarskiej wyrażą na to zgodę.

LISTOPAD

Naukowcy z Uniwersytetu w Korei przebadali kryptomerię japońską, a dokładnie wytwarzane przez nią olejki eteryczne. Celem tej pracy było zbadanie właściwości antyoksydacyjnych substancji zawartych w olejkach. Badanie właściwości antyoksydacyjnych poprzez inhibicję tyrozynazy zostało przeprowadzone za pomocą metody DPPH oraz metody SOD. Wysoką aktywność antyoksydacyjną w badaniu za pomocą metody DPPH wykazały (-)- 4-terpinenol i δ-cadinene, natomiast octan bornylu i nezukol wykazały dużą aktywność w badaniu za pomocą metody SOD.  Dlatego wykazując bardzo dobre właściwości antyoksydacyjne, octan bornylu i nezukol otrzymywane z kryptomerii japońskiej mają potencjalne zastosowanie w przemyśle kosmetycznym w preparatach anti-aging.

GRUDZIEŃ

Lipotec wprowadza Seacode ™, nową substancję czynną pochodzenia morskiego, uzyskaną metodami biotechnologicznymi o udowodnionej skuteczności przeciwzmarszczkowej. W badaniach in vitro potwierdzono, że substancja ta zwiększa syntezę podstawowych białek budujących strukturę skóry takich jak, m.in. kolagen I. Wygląd skóry, która wraz z wiekiem traci swoją jędrność i na której pojawiają się zmarszczki i bruzdy, ulega polepszaniu. Skierowane przeciw starzeniu skóry właściwości Seacode ™ potwierdzono w badaniach in vivo. Zaobserwowano statystycznie znaczące zmniejszenie szorstkości skóry już po 1 tygodniu stosowania.

Źródła

cosmeticsandtoiletries.com

specialchem4cosmetics.com

Wikipedia

sederma.fr

lipotec.com

mibellegroup.com

drirenaeris.com

medicalnewstoday.com

evonik.com

sciencedaily.com

KOMENTARZE
Newsletter