Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
W roku odnowy tematyka zrównoważonego rozwoju nadal aktualna!

Od pewnego czasu tematyka zrównoważonego rozwoju jest kluczowym trendem, a w obszarze produktów kosmetycznych i środków do higieny osobistej zyskuje nowy wymiar. Zmienia się sposób myślenia konsumentów, rośnie znaczenie pielęgnacji, coraz ważniejsze stają się troska o planetę oraz najbardziej istotne kwestie dla życia. Biorąc pod uwagę fakt, że konsumenci szukają opakowań powstających zgodnie z założeniami zrównoważonego rozwoju, a także certyfikowanych, pozyskanych uczciwie i w przejrzysty sposób składników, trend ten będzie zyskiwał na zainteresowaniu.

 

Istnieje wiele niezależnych, szeroko stosowanych w produktach kosmetycznych i higieny osobistej certyfikatów m.in. COSMOS, Cruelty Free, Fair for Life. Z pewnością branża będzie ewoluowała w ciągu najbliższych lat i inwestowała w projekty związane z ograniczeniem używania plastiku w opakowaniach, a także stosowania alternatywnych technologii m.in. do zredukowania śladu węglowego surowców. Wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań ma na celu wzmocnienie procesów zrównoważonego rozwoju.

Rozwijający się trend naturalności stał się synonimem „wellness”, osiągnięcia równowagi pomiędzy dobrym samopoczuciem i zdrowym trybem życia. Konsumenci postrzegają naturalne składniki jako wyraźny symbol bezpieczeństwa – zarówno dla siebie, jak i środowiska. Wraz ze wzrostem globalnej świadomości zwiększa się zrozumienie wpływu codziennych działań na planetę, a konsekwencją tego nurtu jest wybór marek, które:

* pozytywnie wpływają na środowisko,

* działają w sposób etyczny, odpowiedzialny, oparty na zasadach uczciwego handlu – Fair Trade,

* stawiają na zrównoważony rozwój oraz transparentność,

* podnoszą poziom bezpieczeństwa produktów i zapewniają dostęp do informacji na temat źródła pochodzenia surowców,

* wspierają lokalny patriotyzm, dając poczucie bezpieczeństwa.

Zgodnie z zapotrzebowaniem konsumentów na naturalne surowce, pozyskiwane w myśl założeń zrównoważonego rozwoju, wielu z naszych dostawców oferuje produkty zgodne z etyczną filozofią. Przykładowo w portfolio Cargill Beauty znajdują się surowce pozyskane z alg czerwonych – Red Seaweed Promise™, a także specjalnego gatunku kukurydzy woskowej – Waxy Corn Promise™, których produkcja opiera się zasadach zrównoważonego rozwoju. Kolejną zasługującą na uwagę inicjatywą firmy Cargil Beauty jest działalność na rzecz rozwoju programu ZERO WASTE.

Wspierając klientów w tworzeniu innowacyjnych produktów, firma Univar Solutions oferuje szeroką gamę pozyskiwanych w sposób naturalny, przyjaznych dla środowiska surowców kosmetycznych. Na bogate portfolio składają się: polimery teksturotwórcze, emulgatory, emolienty, środki powierzchniowo czynne i składniki poprawiające odczucia sensoryczne. Taka zróżnicowana oferta pozwala producentom tworzyć szeroką gamę produktów ukierunkowanych na naturalny trend, o wyrafinowanych teksturach i unikalnej, ciekawej sensoryce, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości wyrobów.

W grupie składników teksturotwórczych pochodzenia naturalnego, godnych polecenia i zgodnych z oczekiwaniami rynku, znajduje się coraz więcej ciekawych propozycji, np. zagęstnik na bazie skrobi kukurydzianej o INCI: HYDROXYPROPYL STARCH PHOSPHATE, nadający produktom charakterystyczną kremową konsystencję, bogate odczucia oraz delikatny, ochronny film. HYDROXYPROPYL STARCH PHOSPHATE jest środkiem skutecznie wpływającym na strukturę masy, dzięki niemu można poprawić wygląd i lepkość produktów kosmetycznych, nie wywołując przy tym tzw. efektu bielenia (nazywanego także mydleniem).

Wśród składników teksturotwórczych, bazujących na surowcach z rodziny gum sklerotowych INCI: SCLEROTIUM GUM, można wyróżnić dwie propozycje: produkt składający się wyłącznie z gumy sclerotium – naturalny polimer polisacharydowy o właściwościach zagęszczających, żelujących i stabilizujących, ale również wygładzających i drugi będący mieszaniną gum sclerotium i ksantanowej. Wymienione biopolimery to surowce wszechstronne, o szerokim zakresie zastosowań, mogą być używane jako samodzielne zagęstniki, a w połączeniu z innymi składowymi pozwalają na stworzenie oryginalnych tekstur. Gumy sklerotowa i ksantanowa są w przypadku wielu receptur składnikami, które zwiększają lepkość, utrwalają formulacje, są stabilne w szerokim zakresie pH i wysoce kompatybilne z pozostałymi składowymi układu. Zauważalną różnicą pomiędzy omawianymi powyżej zagęstnikami jest to, że stosując samą gumę sklerotową, można uzyskać przezroczyste żele, zaś przy połączeniu tej gumy z gumą ksantanową uzyskuje się produkty mniej klarowne. Neutralna guma skletorowa jest kompatybilna z większą ilością surowców, bardziej niż jej kombinacja z anionową gumą ksantanową. To unikalne połączenie obu surowców pozwala jednak na uzyskiwanie bardziej ekonomicznych rozwiązań.

Kolejny innowacyjny surowiec o INCI: CITRUS LIMON PEEL POWDER, SCLEROTIUM GUM został wprowadzony w nawiązaniu do aktualnych potrzeb rynku i wyprodukowany w myśl zasady ZERO WASTE. Jest to skuteczny zagęstnik i stabilizator emulsji pozyskiwany z wewnętrznej, bogatej w pektyny skórki cytryny. Surowiec zapewnia świeży, zmysłowy efekt sensoryczny produktu, nadaje mu jednocześnie odpowiednią teksturę. Wyjątkowa cecha tego składnika polega na tym, że zapewnia on kosmetykom tzw. „break effect”, czyli szybki efekt rozprowadzania masy na powierzchni skóry, który jest trudny do uzyskania w kosmetykach na bazie polimerów pochodzenia naturalnego.

Do ciekawej grupy zagęstników należą Jota i Lambda karageniany pozwalające na opracowanie krótkiego procesu technologicznego. Najczęstsze zastosowania znajdują w recepturach, których zadaniem jest odświeżenie skóry, takich jak maseczki do twarzy lub produkty po goleniu. Karageniany, INCI: CARRAGEENAN, nadają również produktom kosmetycznym charakterystyczny poślizg. Jota karegenian jest wrażliwy na zawartość soli w recepturach, zaś wersja Lambda posiada niską reaktywność na sól i jest skutecznym zagęstnikiem dla różnego rodzaju płynnych receptur, takich jak toniki czy płyny micelarne. W grupie zagęstników bazujących na karagenianach istnieje kombinacja wersji Jota i Lambda, która dedykowana jest do produktów stylizujących do włosów. Ta mieszanina posiada wpływ nie tylko na reologię układu, ale ma także świetne działanie na skręt włosów, może być używana jako naturalny składnik stylizujący. Omawiane biopolimery pozwalają na tworzenie bardziej naturalnych receptur, są także surowcami o wysokiej wydajności. 

Mając na uwadze proces produkcyjny należy pamiętać o tym, że niektóre z surowców pochodzenia naturalnego mają złożoną strukturę, wymagającą umiejętnie przeprowadzonego procesu. Przykładowo, guma sklerotowa posiada budowę potrójnej helisy i aby zapewnić jej dobrą dyspersję wymagane jest odpowiednie działanie. Wysoka szybkość mieszania jest niezbędna do uzyskania pożądanych właściwości produktu. W związku z tym gumy z rodziny sklerotowych należy dyspergować przy użyciu sprzętu, który zapewni stosowne parametry procesu. Sugerowanymi urządzeniami są: Silverson L5M-A, Ultra Turrax T25, Turbotest VMI. Struktura gumy skletotowej stanowi o sile wspomnianego biopolimeru, gwarantuje stabilność układu i bardzo dobre własności zawieszające. Specyficzne wymagania dotyczące procesu mogą także stanowić wyzwanie w recepturowaniu. Jest to dobry przykład na to, że jesteśmy w stanie zaakceptować wady składników pochodzenia naturalnego w porównaniu do surowców pochodzenia syntetycznego.

W ofercie firmy Univar Solutions znaleźć można także innowacyjne emulgatory pochodzenia naturalnego. Jednym z ostatnio wdrożonych surowców jest nowoczesny kompleks skrobi kukurydzianej o INCI: SODIUM STARCH OCTENYLSUCCINATE & HYDROXYPROPYL STARCH PHOSPHATE, działający jako główny emulgator typu O/W. Surowiec ten może emulgować od 30 do 60% oleju, posiada przy tym szczególną cechę, która pozwala na tworzenie tekstur o różnych lepkościach. Przykładem receptury, zawierającej ten surowiec pochodzenia naturalnego, jest Boost Skin Care Cream wprowadzony w najnowszej kampanii marketingowej The Essentials. Jest to lekki, bogaty w emolienty, płynny krem, dający się łatwo aplikować, pozostawiający miłe uczucie gładkiej skóry. Produkt nie klei się, utrzymuje się na skórze w postaci delikatnego, pielęgnującego filmu.

Firma Univar Solutions oferuje surowce zgodne z nowymi trendami, w tym Clean Beauty, od lat wspiera technologów w recepturowaniu i uzyskiwaniu informacji na temat proponowanych składników, sugerowanych zastosowań, a także sposobu ich użycia. W przypadku zainteresowania prosimy o kontakt celem uzyskania większej ilości danych.

Monika Ruiz Golcher, Silke Langer, Joanna Sucharzewska, Univar Solutions

Źródła

Fot. https://www.freepik.com/free-photo/olive-oil-olive-branch-wooden-table_7764751.htm#page=1&query=lemon%20cosmetics&position=8

KOMENTARZE
Newsletter