Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
100 tys. zł i wyjazd do USA dla najlepszego polskiego start-upu. Rusza program akceleracji MIT EF CEE Spring 2021
100 tys. zł i wyjazd do USA dla najlepszego polskiego start-upu. Rusza program akceleracji

1 lutego 2021 r. ruszył nabór do piątej edycji programu akceleracji start-upów MIT Enterprise Forum CEE. Dla innowacyjnych przedsiębiorstw z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej jest to unikalna szansa na nawiązanie współpracy z renomowanymi firmami, zdobycie bezcennej wiedzy i międzynarodowych kontaktów, a także pozyskanie funduszy na dalszy rozwój. 

 

 

 

Najważniejsze fakty o MIT EF CEE Spring 2021:

* 100 tys. zł od CVC Capital Partners dla start-upu rozwiązującego ważne problemy społeczne,

* tygodniowy wyjazd networkingowo-szkoleniowy do Bostonu dla 5 najlepszych start-upów,

* możliwość wdrożenia pilotażowego lub komercyjnego w renomowanych firmach partnerskich (Adamed, Coca-Cola HBC Polska, MCX, ANWIL S.A.),

* warsztaty biznesowe, dostęp do międzynarodowej sieci mentorów i partnerów,

* aplikacje można składać od 01.02 do 28.03.2021 r.,

* ogłoszenie wyników rekrutacji nastąpi w czerwcu 2021 r.,

* program afiliowany przy Massachusetts Institute of Technology,

* jest to piąta edycja programu skierowanego do start-upów z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, z którego skorzystało dotychczas ponad 170 firm,

* bieżąca edycja skierowana jest do przedsiębiorstw naukowo-technologicznych działających w obszarach zdrowia, nowej energetyki, przemysłu 4.0, technologii finansowych i ubezpieczeniowych (fintech & insurtech), zrównoważonego rozwoju, technologii marketingowych (martech) i inteligentnego miasta (smart city).

 

Korzyści dla start-upów

Program akceleracji MIT EF CEE, afiliowany przy Massachusetts Institute of Technology – amerykańskiej kolebce innowacyjnej przedsiębiorczości, daje start-upom wyjątkową szansę budowania rozpoznawalności i wiarygodności na rynkach zagranicznych. A to dopiero początek przygody. – Szeroki zasięg programu oraz światowa ranga partnerów daje start-upom unikalną możliwość ekspansji i zdobycia międzynarodowego rozgłosu – mówi Łukasz Owczarek, Head of Acceleration w MIT Enterprise Forum CEE. – Uczestnicy uzyskają dostęp do szerokiej gamy inwestorów, doradców, a także potencjalnych kontrahentów z USA i Europy Środkowo-Wschodniej. Liderzy rynków nowych technologii z wiodących firm i instytucji międzynarodowych czekają na odkrycie nowych “jednorożców” i implementację ich rozwiązań.

Ważnym elementem akceleracji jest łączenie start-upów z branżowymi liderami o ugruntowanej pozycji, poszukującymi innowacyjnych rozwiązań w swoich sektorach. W tej edycji przedsiębiorcy otrzymają szansę na pilotażowe i komercyjne wdrożenia w firmach partnerskich, takich jak Adamed, Coca-Cola HBC Polska, MCX czy ANWIL S.A. (Grupa ORLEN). Przedsiębiorcy, którzy pozytywnie przejdą proces rekrutacji, przez kilka miesięcy będą ściśle współpracować z polskimi i międzynarodowymi mentorami nad rozwojem modeli biznesowych swoich firm. Pomoże im w tym m.in. cykl warsztatów, w trakcie których poznają i zastosują w praktyce zasady “Przedsiębiorczości zdyscyplinowanej” autorstwa Billa Auleta, prof. MIT. Innowatorzy rozwiną też kompetencje osobiste, takie jak sztuka prezentacji i przemawiania, której tajniki przedstawi im Linda Plano w ramach “Akademii Pitchu”. O wartości tych umiejętności może świadczyć fakt, że przedsiębiorcy, którzy pracowali z Lindą, pozyskali kapitał na łączną kwotę przekraczającą 1,3 mld dol.

 

Wyjazd do Bostonu dla najlepszych

Pięć najwyżej ocenionych start-upów otrzyma zaproszenie na intensywny cykl szkoleniowy MIT Enterprise Forum CEE Bootcamp, który odbędzie się w Bostonie (USA). Podczas tygodniowego wyjazdu uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w szeregu warsztatów tematycznych nakierowanych na rozwój międzynarodowy, ze szczególnym uwzględnieniem rynku amerykańskiego. Wizyta szkoleniowa w Bostonie daje również możliwość osobistego poznania jednego z największych na świecie ekosystemów innowacji oraz nawiązania cennych kontaktów biznesowych.

 

Kuźnia międzynarodowego sukcesu 

Odważnych pomysłów i rozwiązań technologicznych wśród aplikujących nigdy nie brakowało. We wszystkich edycjach do akceleratora spłynęło ponad 1500 aplikacji z 37 państw. Konkurencja niezmiennie jest intensywna, a prezentowane projekty bardzo zróżnicowane, łącznie reprezentując 26 branż – od biotechnologii, po inżynierię materiałową. Wytypowanie najbardziej perspektywicznych przedsięwzięć nie należy do łatwych. W poprzednich edycjach, oprócz szczegółowej analizy każdej aplikacji, selekcja wymagała również przeprowadzenia blisko 500 godzin rozmów kwalifikacyjnych z ich założycielami. Ostatecznie do akceleracji przyjęto 11% z nich, łącznie 171 start-upów.

Wśród laureatów poprzednich edycji jest XTPL, dostawca ultraprecyzyjnie drukowanych nanomateriałów, który po zakończonej akceleracji otworzył spółkę w Dolinie Krzemowej, wszedł na Giełdę Papierów Wartościowych i NewConnect, a także uzyskał ponad 15 mln EUR finansowania ze środków prywatnych i publicznych. Spółka jest posiadaczem blisko 20 międzynarodowych zgłoszeń patentowych. Alumnem MIT EF CEE jest także Genomtec, który opracował i wprowadził do obrotu ultraszybkie testy jedno- i dwugenowe w kierunku wirusa SARS-CoV-2 w technice RT-LAMP. Firma ma za sobą udane IPO, w ramach którego pozyskała ponad 8 mln zł. Ciekawym przykładem projektu, który skorzystał z akceleracji jest również Plantalux, zajmujący się zaawansowaną technologią wspomagania wzrostu roślin. Od czasu udziału w bootcampie w Bostonie, który – jak podkreślają założyciele – miał ogromny wpływ na ich sposób myślenia o biznesie i strategię, firma urosła z kilkuosobowego zespołu do niemal 50 pracowników. Obecnie spółka zajmuje się wdrożeniami w Ameryce Północnej i Południowej.

 

Dodatkowe 100 tys. zł na rozwiązania użyteczne społecznie

Po raz kolejny formuła programu akceleracji MIT EF CEE rozszerzona zostanie o przyznanie nagrody CVC Young Innovator Awards, ufundowanej przez CVC Capital Partners. Mogą się o nią ubiegać projekty, które za pomocą innowacji rozwiązują istotne problemy społeczne, a równocześnie prowadzone są przez młodych przedsiębiorców (poniżej 30. roku życia). Na zwycięzcę czeka nagroda w wysokości 100 tys zł. Laureatami poprzednich edycji są między innymi Hashiona i Genomtec.

– Już po raz szósty w ramach konkursu CVC Young Innovator Awards szukamy młodych ambitnych przedsiębiorców, którzy potrafią odważnie podważać status quo i tworzyć unikalne modele biznesowe lub innowacyjne technologie, umiejętnie łącząc je ze społeczną wrażliwością. Dzisiaj, gdy cały świat zmaga się z pandemią koronawirusa, bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy przedsiębiorstw, które mają ciekawe pomysły nie tylko na dynamiczny wzrost, ale jednocześnie adresują kluczowe społecznie wyzwania, które mogą pozytywnie zmienić życie społeczności, w których działają. Współpracując z MiT Enterprise Forum CEE, możemy wspierać najbardziej obiecujące start-upy w Europie Środkowo-Wschodniej, których szybki rozwój jest kluczowy dla gospodarki całego regionu – mówi Krzysztof Krawczyk, Partner w CVC Capital Partners.

 

Wydarzenia towarzyszące

W trakcie rekrutacji odbędą się również wydarzenia towarzyszące, wśród nich webinary z udziałem przedstawicieli partnerów korporacyjnych, alumnów i zewnętrznych ekspertów, a także meetup z gościem specjalnym. Dla przedsiębiorców zainteresowanych uczestnictwem jest to świetna okazja do lepszego poznania warunków uczestnictwa i społeczności MIT EF CEE, a także uzyskania odpowiedzi na nurtujące pytania. Więcej informacji o programie, w tym listę nadchodzących wydarzeń wraz z możliwością zapisów, można znaleźć na stronie www.mitefcee.org.

 

Partnerami Głównymi wiosennej edycji programu akceleracji są:

* Adamed – firma farmaceutyczno-biotechnologiczna, która powstała na bazie polskiej myśli naukowej i własnych patentów,

* Coca-Cola HBC Polska – lider rynku napojów bezalkoholowych w Polsce, właściciel i dystrybutor marek obecnych w ponad 200 krajach świata,

* MCX – trzon silnej grupy wyspecjalizowanych spółek, będących dostawcą kompleksowych rozwiązań z zakresu fintech, energii odnawialnej oraz szeroko pojętego smart city.

Partnerzy Wspierający to: ANWIL S.A., CVC Capital Partners, HubHub i Vetasi.

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/stanowisko-biuro-zesp%C3%B3%C5%82-biznes-5382501/

KOMENTARZE
Newsletter