Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
168 innowacji motion plastics prosto z domowego biura

Igus przyspiesza tempo innowacji pomimo pandemii – wysokie inwestycje w cyfryzację, logistykę i zdalne konsultacje zwiększyły sprzedaż online o 30 proc. w 2020 r. i złagodziły spadek sprzedaży o 4,8 proc. Specjalista w dziedzinie polimerów do pracy w ruchu przeciera szlaki w zakresie zrównoważonego rozwoju i nowości produktowych, a wiosną 2021 r. prezentuje więcej innowacji niż kiedykolwiek wcześniej w postaci 168 trybopolimerowych produktów – od zintegrowanego napędu robota, po łożysko kulkowe o 21-krotnie dłuższej żywotności.

Fot. Prezes Frank Blase prezentuje rewolucyjny, zrobotyzowany system zasilania TRX na stoisku targowym igus w Kolonii (źródło: igus).

W ubiegłym roku, w związku z kryzysem COVID-19, obroty firmy igus, specjalisty motion plastics, spadły o 4,8 proc., czyli do poziomu 727 mln euro. Firma jest jednak optymistycznie nastawiona do bieżącego roku, dzięki znacznemu wzrostowi napływających zamówień. Ponadto okres pandemii doprowadził do gwałtownego wzrostu innowacyjności podczas pracy z domu. Wynikiem jest 168 nowych produktów, rozszerzeń oferty i narzędzi cyfrowych tej wiosny, czyli więcej niż kiedykolwiek wcześniej. Premiera igus odbyła się na targach Hannover Messe Digital Edition. Firma zaprezentuje również wszystkie swoje wiosenne nowości na własnym wirtualno-rzeczywistym stoisku targowym, które właśnie otrzymało nagrodę "iF Design Award", zostało całkowicie odnowione i jest dostępne dla zwiedzających od 5 maja.

 

ReBeL przyspiesza ekonomiczną automatyzację

Po dwóch latach rozwoju ReBeL, nowy element napędu robota, można zobaczyć na wystawie nowości igus. Z tego modułowego zestawu klienci mogą szybko i opłacalnie skonstruować własne ramiona robotyczne. Rdzeniem ReBeL jest znacznie ulepszona przekładnia z tworzywa sztucznego. Zintegrowany silnik prądu stałego BLDC może być podłączony do różnych układów sterowania. Ponadto odpowiedni, niedrogi system sterowania firmy igus jest dostępny bezpłatnie w postaci pliku do pobrania, dzięki czemu można wcześniej przeprowadzić symulację automatyzacji. W obszarze "dużej" robotyki przemysłowej firma igus wprowadza na rynek system zasilania TRX – rozwiązanie, które ponownie porusza temat zestawów węży do robotów. System zasilania skręca się, wydłuża i skraca, a przewody są wprowadzane w formie spirali. Pozwala to zaoszczędzić 83% masy na trzeciej osi, przy mniej niż połowie wymaganej przestrzeni.

 

Bezsmarowe łożyska kulkowe o 21-krotnie dłuższej żywotności

Firma igus prezentuje również nowości we wszystkich obszarach bezsmarowej i bezobsługowej technologii łożyskowej. W przypadku łożysk kulkowych inżynierowie z firmy igus osiągnęli przełom w zakresie żywotności. W przypadku zastosowania niskich obciążeń i wysokich prędkości obrotowych wartość ta wzrosła 21-krotnie. – To, co kiedyś działało miesiąc, teraz pracuje prawie dwa lata – wyjaśnia Monika Gawryś, menedżer ds. łożysk kulkowych xiros. Główne obszary zastosowania to przede wszystkim wentylatory lub wirówki.

 

Tworzywa sztuczne stają się zasobem zrównoważonego rozwoju

To, w jaki sposób te bezsmarowe, polimerowe produkty nie tylko mają łagodniejszy wpływ na środowisko podczas użytkowania, ale także są produkowane w sposób neutralny pod względem emisji CO2 i poddawane później recyklingowi, jest częścią misji igus. Budowana obecnie nowa fabryka od samego początku jest neutralna dla klimatu, a do 2025 r. będzie to również dotyczyć całej fabryki igus. W celu dalszej redukcji emisji firma inwestuje w nowoczesne technologie, np. w systemy odciągowe i filtry. Masowo zakupiono wtryskarki, które oszczędzają do 40 proc. energii i są prawie niesłyszalne. Oprócz oferowanego już recyklingu mechanicznego „eko-prowadnik” igus stawia również na nowe rodzaje recyklingu chemicznego. Dzięki temu firma zwiększyła swoją inwestycję w Mura Technology do łącznej kwoty 5 mln euro. Technologia HydroPRS firmy Mura przekształca plastikowe odpady z powrotem w olej.

 

Inwestycje w cyfryzację i zdolności produkcyjne przynoszą klientom korzyści

Znaczna część inwestycji została przeznaczona na sklepy i narzędzia internetowe. Wszystkie sklepy internetowe zostały odnowione i stały się bardziej przystępne dla klientów. Nowe narzędzia online do konfiguracji i obliczania kół zębatych, rolek, modułów liniowych i silników krokowych są dostępne online, bezpłatnie i bez rejestracji. W tym samym czasie firma igus powiększyła swoje zapasy w każdym miejscu na świecie. Oprócz USA, gdzie znajduje się 23 tys. pojedynczych komponentów i Europy z zapasem 88 tys., 21 tys. jest teraz dostępnych w Chinach w ciągu od 24 do 48 godzin i są one montowane przez igus w milionach modeli. Oferta łatwej konfiguracji i zamawiania online wraz z krótkim czasem dostawy spotkała się z zadowoleniem wielu klientów. Sprzedaż online na całym świecie wzrosła o 30 proc. Wczesna rozbudowa pojemności magazynów od trzeciego kwartału 2020 r. zapewnia szybkie terminy dostaw, nawet w fazie szybkiego ożywienia gospodarczego.

 

Zmiana jako obowiązek i szansa

– Polityka, technologia, mobilność, rozrywka, klimat i zdrowie – świat zmienia się obecnie bardzo szybko. Chcemy być aktywnymi kształtującymi. Jestem więc dumny z kolegów z firmy igus, że tak się przykładali, zmieniali i rozwijali w tych czasach – mówi Frank Blase, prezes firmy igus. Od 13 marca 2020 r. zespoły pracują głównie z domu. Możliwość elastycznego trybu pracy, samodzielnego ustalania harmonogramu pracy zdalnej, z niewielką ilością zasad i dokładną mierzalnością jest zapewniona przez firmę igus do końca 2022 r. Równocześnie firma eksperymentuje z nowymi przestrzeniami roboczymi i formami współpracy na miejscu w biurze. – Fakt, że wszystko, absolutnie wszystko się zmienia, oznacza dla naszej branży otwarcie zupełnie nowych drzwi. Wytwarzanie innowacyjnych produktów i maszyn może wywołać ogromny boom dla naszych klientów i dla nas w ciągu najbliższych kilku lat – podsumowuje Blase. 

KOMENTARZE
Newsletter