Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Analityka pozwala lepiej zadbać o zdrowie psychiczne populacji
Analityka pozwala lepiej zadbać o zdrowie psychiczne populacji

Z badania EZOP „Kondycja psychiczna mieszkańców Polski” wynika, że u 23,4 proc. osób można rozpoznać przynajmniej 1 z 18 zaburzeń definiowanych w specjalistycznych klasyfikacjach. Nie wszyscy zgłaszają się po pomoc, jednak coraz więcej osób ma świadomość problemu. Świadczą o tym dane z innego raportu „Kondycja psychiczna Polaków” Instytutu LB Medical i SW Research. Połowa respondentów w okresie od października 2018 r. do października 2020 r. doświadczyła obniżenia nastroju trwającego dłużej niż kilka dni. Pandemia i związane z nią ograniczenia, a także brak wystarczającej liczby specjalistów pogłębiają trudną sytuację. Zaawansowana analityka pomaga w szybszej i szerszej identyfikacji osób potrzebujących wsparcia oraz tworzeniu efektywnych planów leczenia.

Josh Morgan, psycholog, dyrektor ds. opieki zdrowotnej w SAS, zwraca uwagę na niską skuteczność obecnych systemów opieki zdrowotnej. Mimo że specjaliści dysponują coraz większą wiedzą, ich wysiłki koncentrują się na ograniczeniu objawów u jednostek, a nie całych społeczności. Poszczególne przypadki medyczne są analizowane w oderwaniu od pozostałych aspektów życia. Jednocześnie rośnie świadomość pacjentów i zwiększa się obłożenie lekarzy. Niewydolność systemu ochrony zdrowia staje się dziś bardzo poważnym problemem. Morgan wskazuje, że instytucje odpowiadające za zdrowie psychiczne korzystają z nieintuicyjnych i przestarzałych systemów leczenia. Infrastruktura, którą dysponują, nie jest w stanie zaspokoić rosnących potrzeb pacjentów, co sprawia, że społeczeństwo będzie w coraz większym stopniu narażone na problemy związane ze zdrowiem psychicznym. To zjawisko wpłynie na działalność wielu podmiotów – od firm ubezpieczeniowych oferujących polisy zdrowotne, po pracodawców, rządy czy władze lokalne.

 

Dane mogą pomóc

Pandemia COVID-19 sprawiła, że zaczęto kłaść większy nacisk na zdrowie psychiczne. W jaki sposób można usprawnić działanie systemu ochrony zdrowia, aby odpowiadał on na potrzeby indywidualnych pacjentów i całych populacji? Podobnie, jak w przypadku innych chorób, analiza zintegrowanych danych medycznych, demograficznych czy też czynników zewnętrznych pomaga przygotować odpowiednie strategie działania placówek ochrony zdrowia i organów administracji publicznej. Analityka i zaawansowane algorytmy zmieniają sposób zarządzania opieką zdrowotną, zapewniają większą przejrzystość w zakresie rozprzestrzeniania się chorób, zautomatyzowane procesy planowania i optymalizacji zasobów, uproszczone raportowanie, a także, co najważniejsze, wspierają lekarzy w podejmowaniu decyzji dotyczących diagnozy i leczenia pacjentów.

 

Społeczność specjalistów pomaga zadbać o zdrowie psychiczne

Publicznej ochronie zdrowia z pomocą przychodzą niezależne inicjatywy, takie jak „Happy”, która zrzesza m.in. pielęgniarki, pracowników socjalnych, opiekunów, nauczycieli oraz prawników. Specjaliści udzielają wsparcia emocjonalnego za pośrednictwem platformy online. Osoby w potrzebie mogą przejść tam badania pod kątem depresji i lęku oraz uzyskać pomoc w problemach związanych m.in. z zażywaniem substancji psychoaktywnych. 

„Happy” nawiązało współpracę z firmą analityczną SAS, która posiada doświadczenie we wsparciu procesów zarządzania zdrowiem całych populacji. To, w połączeniu z wiedzą na temat poszczególnych przypadków, jaką posiadają eksperci zgromadzeni na platformie „Happy”, pozwala poprawić dobrostan całego społeczeństwa. – Naszą współpracę ze społecznością „Happy” nawiązujemy w momencie, gdy organizacje ochrony zdrowia są zainteresowane wykorzystaniem danych do poprawy jakości swoich usług. Przewidujemy, że w najbliższych latach całodobowe wsparcie w zakresie psychologii będzie koniecznością – mόwi Josh Morgan.

Wykorzystanie silnika analitycznego SAS pozwala platformie „Happy” na modelowanie predykcyjne, stratyfikację oraz identyfikację ryzyka (na poziomie jednostki i populacji), tworzenie modeli walidacji testów przesiewowych, modelowanie oceny potrzeb jednostki, optymalizację kosztów, monitorowanie w czasie zbliżonym do rzeczywistego oraz modelowanie zasobów. Ponadto analityka SAS umożliwia łączenie wszystkich rodzajów danych, w tym: ustrukturyzowanych, nieustrukturyzowanych i obrazów, a także tworzenie kompleksowych profili jednostki. 

 

Podsumowując, „Happy” wykorzystuje analitykę SAS do:

* optymalizacji badań przesiewowych i analiz;

* proaktywnej identyfikacji osób potrzebujących wsparcia ekspertów zgromadzonych na platformie „Happy” poprzez stratyfikację ryzyka;

* analizy wyników poszczególnych pacjentów w kontekście szerszych populacji, aby określić czynniki ryzyka w danej społeczności.

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/gabinet-biznes-ksi%C4%99gowa-ksi%C4%99gowo%C5%9B%C4%87-620822/

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
31
2
3
4
8
9
10
12
14
15
16
19
PCI Days
2024-06-19 do 2024-06-20
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
Newsletter