Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Autonomia i dokładność – roboty transformują medycynę

Współczesna medycyna stoi u progu rewolucji technologicznej, a roboty odgrywają w niej kluczową rolę. Od robotów chirurgicznych, które pozwalają na wykonanie skomplikowanych operacji z niezrównaną dokładnością, po inteligentne systemy automatyzujące codzienne procesy szpitalne – zaawansowane technologie otwierają nowe możliwości dla lekarzy i pacjentów.

 

 

Humanoidalny robot Mirokai

Przykładem robotycznej rewolucji w służbie zdrowia jest Mirokai – humanoidalny robot o wzroście 123 cm, będący przełomową konstrukcją firmy Enchanted Tools, znacznie ułatwiającą życie w szpitalach poprzez dostarczanie leków i posiłków bezpośrednio do pacjentów. Ten zaawansowany prototyp, który zadebiutował na prestiżowych targach IFA w Berlinie, reprezentuje nową generację robotów wspierających sektor medyczny. Dzięki zdolności do przenoszenia ładunków do 3 kg Mirokai jest nie tylko praktyczny, ale i efektywny. Jego zdolność do rozpoznawania komend głosowych i orientacji w przestrzeni pozwala na płynną i samodzielną pracę w różnorodnych środowiskach szpitalnych. Wyjątkowy design Mirokaia został zainspirowany estetyką mangi – przyciąga uwagę i dodaje robotowi sympatycznego charakteru, co jest bardzo ważne w interakcjach z pacjentami, szczególnie dziećmi. Zaawansowane zdolności chwytania umożliwiają precyzyjne manipulowanie przedmiotami – od leków po pożywienie, dzięki czemu funkcjonalność robota jest większa. Enchanted Tools ma ambitne plany dotyczące Mirokaia – zamierza wyprodukować 100 tys. jednostek tego robota w ciągu najbliższej dekady. Taka skala produkcji świadczy o dużym zainteresowaniu rynku i ogromnym potencjale rozwoju robotyki w sektorze medycznym. Co ważne, firma celuje nie tylko w szpitale, ale również sklepy detaliczne. Dzięki swoim zdolnościom Mirokai ma szansę znacznie przyczynić się do poprawy jakości usług medycznych poprzez zwiększenie efektywności personelu i zaspokojenie potrzeb pacjentów w bardziej osobisty, innowacyjny sposób. Mirokai wyróżnia się na tle innych robotów z uwagi na połączenie w nim cech ludzkich oraz zwierzęcych i zyskuje sympatię ze względu na swój wygląd. Robot przemieszcza się na kuli, dzięki czemu jest bardziej mobilny, a jego umiejętności chwytania przewyższają standardy rynkowe. Mimo pewnych ograniczeń, jak ruch wyłącznie na płaskich powierzchniach, Mirokai ma potencjał do zastosowania w różnych dziedzinach. Wyposażony w uniwersalne uchwyty, współpracujące ze znacznikami w pomieszczeniach, jest zdolny do wykonywania szerokiego zakresu zadań. Po udanej rundzie finansowania pierwsze testy robota mają odbyć się w szpitalu AP-HP Broca w Paryżu, a jego rynkowy debiut zaplanowano na lata 2025-2026.

Robot zmieniający stan skupienia

Naukowcy z Uniwersytetu Carnegie Mellon w Pittsburghu opracowali metalowego robota, który może zmieniać stan skupienia z ciała stałego w ciecz pod wpływem temperatury. Ta innowacja ma potencjał do zrewolucjonizowania różnych dziedzin medycyny, umożliwiając szybkie dotarcie do chorych miejsc w ciele i dostarczenie leków lub bezinwazyjne usuwanie ciał obcych. Bezpieczeństwo materiałów użytych w robocie jest aktualnie badane. Robot może zostać zastosowany również poza medycyną, np. w naprawie trudno dostępnych elementów urządzeń elektronicznych. Prof. Carmel Majidi z Uniwersytetu Carnegie Mellon i Sun Yat-sen University zwraca uwagę na wzrost zapotrzebowania na małoinwazyjne zabiegi chirurgiczne i zaawansowaną diagnostykę medyczną. Badania w tej dziedzinie koncentrują się na opracowaniu miękkich systemów reagujących na pole magnetyczne, które będą miały rozległe zastosowanie w medycynie. Robot inspirowany elastycznością strzykw został wykonany z galu – metalu topiącego się w niskiej temperaturze – oraz mikrocząsteczek magnetycznych. Urządzenie  może być wykorzystywane w medycynie do usuwania ciał obcych lub aplikowania leków bezpośrednio w miejscach dotkniętych chorobą. Robot topnieje w temperaturze 29,8°C i może łatwo przejść w fazę ciekłą po kontakcie z ludzkim ciałem. Jego kształt i ruch są kontrolowane przez pole magnetyczne dzięki mikrocząsteczkom magnetycznym. Robot porusza się z prędkością ok. 15 cm/s i może przenosić ciężary do 30 razy większe niż jego masa. W testach modelowych w żołądku robot w fazie ciekłej skutecznie usuwał ciała obce, co dowodzi jego potencjału w dawkowaniu leków i innych zastosowaniach medycznych.

Szersza baza danych

Sztuczna inteligencja osiąga do 90% dokładności w identyfikacji genetycznych zmian, co otwiera drzwi do wczesnego wykrywania rzadkich chorób, jeszcze przed pojawieniem się objawów. To zwiększa szanse na skuteczne leczenie. Ograniczona baza danych stanowi jednak dla algorytmów wyzwanie w nauce. Dr inż. Cezary Mazurek, dyrektor Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, akcentuje potencjał AI w analizie dużych zbiorów danych, szczególnie w kontekście chorób rzadkich, których przyczyny są trudne do szybkiego wykrycia. Jednym z przykładów takich narzędzi jest AlphaMissense od Google DeepMind, analizujący mutacje genetyczne i przewidujący ryzyko wystąpienia chorób z dokładnością do 90%. Narzędzie przeszkolone w „języku” biologii człowieka jest podobne do modeli językowych i zdolne do wykrywania nieprawidłowych sekwencji w kodzie genetycznym. Polska jest technologicznie przygotowana do wykorzystania sztucznej inteligencji i infrastruktury informatycznej. Nasz kraj dysponuje rozbudowanym zapleczem do przetwarzania dużych ilości danych, zaawansowanymi centrami superkomputerowymi, szybkimi sieciami światłowodowymi oraz doświadczonymi zespołami programistów. Wyzwaniem w rozwoju AI jest dostęp do anonimowych, lecz wysokiej jakości danych, a także opracowanie metodyki pracy z danymi i pacjentami. Kluczowa jest też praca nad systemami AI, włączając w to model finansowania i tworzenie transdyscyplinarnych zespołów. Choroby rzadkie, dotykające 6-8% populacji każdego kraju, stanowią duże obciążenie dla systemu opieki zdrowotnej i społecznej. W Polsce szacuje się, że dotyczy to 2-3 mln osób, przy czym 80% z tych chorób to schorzenia genetyczne.

Źródła

https://www.heydoc.pl/robotyka-w-medycynie-przyszlosc-automatyzacji-operacji/

https://robotyka.pl/roboty-medyczne-ktore-zmienia-sposob-leczenia/

https://www.focus.pl/artykul/do-tej-pory-zabiegi-te-udawaly-sie-w-60

Fot. https://www.pexels.com/photo/doctors-during-operation-11748826/

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
31
2
3
4
8
9
10
12
14
15
16
19
PCI Days
2024-06-19 do 2024-06-20
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
Newsletter