Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Blisko 14 mln zł na rozwój pierwszej polskiej aplikacji, przepisywanej na receptę

Pozyskane środki Prosoma przeznaczy przede wszystkim na komercjalizację, w tym współpracę z firmami farmaceutycznymi, walidację kliniczną oraz dalszy rozwój produktu, m.in. poprzez wdrożenie rozwiązań sztucznej inteligencji. Wywodzący się z Polski projekt rozwijany jest komercyjnie przede wszystkim w Niemczech i Stanach Zjednoczonych, gdzie możliwe jest refundowanie aplikacji z kategorii DTx (digital therapeutic).

Fot. Grafika z aplikacji, źródło: materiały prasowe

 

Statystyka jest przerażająca i nieubłagana. Połowa z nas w pewnym momencie życia stanie w obliczu diagnozy choroby nowotworowej. Stres, lęk i depresja często towarzyszą leczeniu onkologicznemu, ich wysoki poziom przekłada się na niższą skuteczność terapii, a tym samym – gorsze rokowania na pokonanie choroby i powrót do zdrowia. Prosoma, jako globalny lider we wdrażaniu cyfrowych terapii (DTx) dla onkologii, zapewnia pacjentom kompleksowe rozwiązania, które są w pełni dostosowane do ich potrzeb i stanu zdrowia. Firma stworzyła portfolio cyfrowych produktów medycznych, które opierają się na najbardziej aktualnej wiedzy z zakresu medycyny i psychologii kognitywno-behawioralnej, w połączeniu z zaawansowanymi rozwiązaniami w obszarze technologii i projektowania oprogramowania. Dzięki temu adresuje kluczowe potrzeby i oczekiwania chorych na raka w zakresie wsparcia behawioralnego. Flagowy produkt firmy – Living Well – to certyfikowana aplikacja medyczna, która prowadzi i wspiera pacjenta od momentu postawienia diagnozy w kierunku odzyskania kontroli nad swoim samopoczuciem. Living Well pomaga pacjentom radzić sobie z trudnymi emocjami i stresem, budować zdrowe nawyki oraz zrozumieć lepiej proces leczenia i zdrowienia. Aplikacja jest już dostępna także poprzez refundację przez największe niemieckie kasy chorych.

– Zdecydowaliśmy się zainwestować w Prosomę, ze względu na olbrzymie przyspieszenie w wykorzystaniu terapii cyfrowych. Popularyzacja telemedycyny i pandemia COVID-19 spowodowały wzrost akceptacji dla rozwiązań e-health u pacjentów i klinicystów i pozwoliły stworzyć regulacje administracyjne, które ułatwiają wprowadzenie ich na rynek. Segment DTx jest w obszarze zainteresowania nie tylko pacjentów i lekarzy, ale także ubezpieczycieli i płatników publicznych. Wsparcie psychoterapeutyczne powinno być elementem standardowej opieki onkologicznej, natomiast deficyt specjalistów w tej dziedzinie sprawia, że jedynie nieliczna grupa otrzymuje optymalny zakres świadczeń – i tutaj rozwiązaniem są zwalidowane klinicznie terapie cyfrowe, takie jak produkty Prosomy – wskazuje Aleksander Kłósek, partner zarządzający YouNick Mint. W kolejnym kroku spółka będzie rozwijać produkty poprzez wdrażanie rozwiązań, bazujących na sztucznej inteligencji oraz budować szeroką współpracę z firmami farmaceutycznymi, które coraz lepiej rozumieją istotę holistycznego podejścia do potrzeb pacjentów, chętnie uzupełniając terapię farmakologiczną rozwiązaniami w obszarze terapii cyfrowych. Obecnie liderem w upowszechnianiu digital therapeutics są Stany Zjednoczone, ale Europa szybko nadrabia zaległości, a rynek rośnie ok. 40% r/r.

– Coraz częściej mówi się o tym, że istnieje istotna relacja pomiędzy kondycją psychiczną a zdrowiem fizycznym. Niestety, w praktyce terapeutycznej oba te obszary często traktowane są z różnym zaangażowaniem, na niekorzyść dobrostanu psychicznego, a to duży błąd. Inwestując w projekt Prosomy, wierzymy nie tylko w niewątpliwe powodzenie biznesowe tego rozwiązania, ale także podpartą badaniami, rzetelną demokratyzację dostępu do zdrowa psychicznego na skalę światową. Rozwiązania spółki zapewnią długoterminową, zrównoważoną wartość dla wszystkich interesariuszy: pacjentów, lekarzy i płatników – podkreśla Wojciech Majewski, partner zarządzający Simpact Ventures, pierwszego funduszu impact investing w Polsce. W celu realizacji planów, w ramach obecnej rundy Prosoma pozyskała środki od nowych i obecnych inwestorów – 6 mln zł w wyniku koinwestycji od YouNick Mint i Simpact Ventures, a pozostałe środki jako follow-on od funduszy RST Ventures for Earth i Pomerangels oraz kilkunastu prywatnych Aniołów Biznesu.

W ostatnim czasie Prosoma została wytypowana do udziału w projekcie Mayor of London International Business Accelerator, jako jeden z najlepszych start-upów, działających w Londynie, zyskując możliwość uczestniczenia w międzynarodowych misjach handlowych i rozwoju wraz z liderami biznesu w Wielkiej Brytanii. W USA z kolei spółka nawiązała współpracę w zakresie komercjalizacji Living Well jako terapii, wspierającej zdrowie psychiczne i potrzeby behawioralne chorych na raka z firmą Eversana® – liderem rynku z największym doświadczeniem we wprowadzaniu zintegrowanych, cyfrowych rozwiązań terapeutycznych. – Skupiamy się głównie na rynkach, gdzie aplikacja może być przepisywana na receptę. Chcemy być światowym liderem terapii cyfrowych w onkologii. W połowie przyszłego roku planujemy zamknąć rundę A w wysokości 7-8 mln euro. Przeznaczymy ją głównie na dokończenie ścieżki refundacyjnej FDA w Stanach Zjednoczonych oraz skalowanie sprzedaży w Niemczech. Liczymy też na Polskę. Ministerstwo Zdrowia deklaruje, że w ciągu dwóch lat powstanie możliwość wdrożenia aplikacji Prosomy do systemu opieki zdrowotnej – mówi Marek Ostrowski, CEO Prosoma. – Prosoma jako projekt jest nam znana od początku jej istnienia, a Marek jako spiritus movens przedsięwzięcia jest niezmiennie zdeterminowany, aby osiągnąć sukces. Jeżeli rynek będzie rozwijał się w takim, jak dotychczas tempie, trudno nam sobie wyobrazić, aby jakikolwiek Founder i zespół mógł wykorzystać tę szansę lepiej niż Marek – podsumowują Wojciech Majewski i Aleksander Kłósek.

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
31
2
3
4
8
9
10
12
14
15
16
19
PCI Days
2024-06-19 do 2024-06-20
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
Newsletter