Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Genomtec prezentuje swoje flagowe rozwiązanie
Genomtec prezentuje swoje flagowe rozwiązanie

Genomtec, wieloplatformowy producent innowacyjnych rozwiązań dla diagnostyki molekularnej i służby zdrowia, zaprezentował mobilny system diagnostyczny – Genomtec ID. Flagowy projekt spółki działa w oparciu o autorską, opatentowaną technologię izotermalną SNAAT® oraz techniki mikroprzepływowe. Urządzenie o rozmiarach niewielkiego sześcianu mieszczącego się w jednej dłoni będzie w stanie przeprowadzić test genetyczny m.in. w diagnostyce infekcji dróg oddechowych, w tym na COVID-19 nawet w 15 minut. Docelowo system Genomtec ID będzie przeznaczony do diagnostyki w pierwszym punkcie kontaktu medycznego np. w gabinetach lekarskich, podczas wizyt domowych czy transportu do szpitala.

System Genomtec ID jest innowacyjnym, mobilnym system diagnostycznym, który składa się z analizatora oraz karty reakcyjnej. Mobilność systemu Genomtec ID zapewniają niewielkie rozmiary. Całość aparatury mieści się w jednej dłoni. System pozwoli na precyzyjną i błyskawiczną diagnostykę genetyczną, która nie będzie musiała być przeprowadzona w laboratorium, przez wykwalifikowanych diagnostów. System wykorzystuje technologię mikroprzepływową oraz autorską, chronioną patentem technologię SNAAT®, która bazuje na sprawdzonej i uznanej technice izotermalnej amplifikacji (namnażania) materiału genetycznego LAMP. Unikalne zaprojektowanie systemu umożliwia przeprowadzenie procesu w rekordowo krótkim czasie, tj. nawet w 15 min, przy skuteczności równej, a w niektórych przypadkach przekraczającej jakość testów laboratoryjnych PCR. Proces testowania będzie mógł odbywać się nawet dla pięciu patogenów jednocześnie na jednej karcie reakcyjnej, stanowiącej panel diagnostyczny dla konkretnych obszarów terapeutycznych, jak choroby zakaźne, infekcje ogólnoustrojowe czy nowotwory.

– Zakończyliśmy prace nad ostateczną formą naszego mobilnego systemu do diagnostyki. Jest to obecnie wersja beta systemu, a jej forma jest taka, jaką chcemy doprowadzić do komercjalizacji. Nasze unikalne na skalę światową rozwiązanie jest odpowiedzią na wymagania stawiane przez rynek. Mobilność, intuicyjność i zastosowana technologia pozwalają systemowi Genomtec ID na szybkie i precyzyjne wykonywanie analizy molekularnej poza środowiskiem laboratoryjnym i przez personel medyczny, bez doświadczenia laboratoryjnego. Naszym celem jest wprowadzenie nowych standardów na rynku diagnostyki genetycznej. Chcemy zapewnić powszechny oraz szybki dostęp do analizy molekularnej w miejscach jak najbliżej pacjenta, takich jak przychodnia, gabinet lekarski, SOR czy pojazdy służby zdrowia i służb sanitarno-epidemiologicznych – mówi Miron Tokarski, założyciel i prezes Genomtec.

Obecnie trwająca pandemia wywołana wirusem SARS-CoV-2 ukazała rosnące zapotrzebowanie na takie urządzenia również w miejscach, gdzie przebywa jednocześnie wiele osób, co skutkuje szybszym rozprzestrzenianiem się koronawirusa, tj. w szkołach, zakładach pracy czy na lotniskach, gdzie pojawia się ryzyko przywleczenia infekcji. Na ten moment Genomtec posiada opracowane testy w kierunku detekcji ośmiu patogenów, z których cztery posiadają już zgłoszenia patentowe. Poza SARS-CoV-2, opracowane zestawy testowe pozwalają na diagnozę HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) zarówno typ 16, jak i 18, ponadto bakterii odpowiadających często za atypowe zapalenie płuc u dzieci, a także bakterii Borrelia burgdorferi, która powoduje boreliozę. Docelowo portfolio wzbogacone zostanie o kolejne zestawy testowe, które tworzyć będą kompletne panele diagnostyczne np. w kierunku atypowych zakażeń dróg oddechowych.

– Kolejnym etapem rozwoju jest proces industrializacji Genomtec ID, czyli wytworzenie całego oprzyrządowania do produkcji, integracja podzespołów oraz wykonanie niezbędnych badań analizatora. Proces rozwoju oraz produkcji przebiegał będzie w ścisłej współpracy z międzynarodową firmą typu CMO (ang. Contract Manufacturing Organization). Komercjalizacja urządzenia ma nastąpić w pierwszym półroczu 2022 r. – dodaje Jarek Oleszczuk, członek zarządu i CBO Genomtec.

KOMENTARZE
Newsletter