Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Inauguracja Inventorum - platformy łączącej naukę i biznes
W dniu 3 grudnia 2015 r. w gmachu Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie dokonano uroczystego ,,przecięcia wstęgi’’ inaugurującego działalność pierwszego w Polsce portalu społecznościowego dla przedsiębiorców i naukowców, jakim jest Inventorum.

 

Czym jest Inventorum?

Jest to inteligentna platforma skupiająca w jednym miejscu terabajty rzetelnych informacji na temat innowacji, projektów, innowacyjnych przedsiębiorstw, instytucji naukowych, ekspertów i konferencji. Jest to miejsce pomagające przedsiębiorcom pomnażać zyski i budować gospodarkę opartą na wiedzy, poprzez znalezienie odpowiedniego partnera do projektu lub eksperta potrafiącego rozwiązać problem technologiczny. Z kolei naukowcy mogą zarabiać na innowacjach poprzez skomercjalizowanie swoich badań, a wszystko to dzięki znalezieniu sponsorów, partnerów do grantu, czy współpracowników do projektu. Można zatem stwierdzić, że celem Inventorum jest ułatwienie komunikacji dwóm odrębnym środowiskom, jakimi są nauka i biznes. Mimo tego, że mówią one dwoma różnymi, niezrozumiałymi dla siebie nawzajem językami, to tak naprawdę ich działalność sprowadza się do wspólnych mianowników. Bez wątpienia jednym z nich jest aspekt finansowy, czyli pomnażanie zysków. Podsumowując, Inventorum to platforma innowacji, ekspertów i rynków, czyli po prostu Facebook dla przedsiębiorców i naukowców.

 

Jak powstało Inventorum?

Projekt powstał w ramach programu Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013, a jego wykonawcą jest Ośrodek Przetwarzania Informacji PIB (OPI BIP), który w ciągu ostatnich 25 lat stworzył największą bazę naukowców, ekspertów i badań. Realizacja projektu, jakim jest platforma Inventorum, to praca kilkudziesięciu osób, wśród których nie mogło zabraknąć programistów, analityków, testerów, administratorów, a nawet socjologów, psychologów, prawników i finansistów. Eksperci tworzący platformę musieli odpowiedzieć sobie na pytania, czym jest innowacja, innowacyjny produkt, innowacyjny rynek, czy też kim w ogóle są osoby zajmujące sie innowacjami? Projektując aplikację należy mieć świadomość, że potencjalny użytkownik może zupełnie inaczej myśleć i mieć inne potrzeby, dlatego też ważnym etapem było przetestowanie produktu i dostosowanie go do potrzeb użytkowników.

 

Jak zacząć korzystać z Inventorum?

Nic prostszego! Wystarczy wejść na stronę www.inventorum.opi.org.pl, zalogować się podając swój adres e-mail oraz wybrane przez siebie hasło. Dodatkowo, naukowcy mogą rejestrować się używając swojego loginu z systemu POL-on. Logowanie do platformy możliwe jest również za pośrednictwem LinkedIn, Facebooka i Google. Warto także uzupełnić swój profil szczegółowymi informacjami o sobie, co ułatwi platformie Inventorum polecanie użytkowników odpowiednim partnerom do współpracy.

 

Czy platforma Inventorum może pomóc w zwiększeniu zaufania między naukowcami i przedsiębiorcami?

Społeczeństwo polskie cechuje się wyjątkowym brakiem zaufania. Według obserwacji prof. Jana Fazlagića - tendencja do nieufności jest znacznie większa na zachodniej ścianie Polski, niż na Wschodzie. W ostatnim czasie można mówić o swego rodzaju modzie na mówienie o zaufaniu, jednak w praktyce nie ma to często żadnego odzwierciedlenia. Co zatem wpływa na kulturę nieufności? Z pewnością prywatne doświadczenia związane ze złamaniem zaufania, ciągłe, gwałtowne zmiany reguł gry prowadzone przez współpracowników, stereotypy, czy po prostu brak wiedzy. Negatywny trend może również wynikać z różnic w kulturze między nauką i światem biznesu. Celem naukowca jest bowiem jak najszybsze powiedzenie światu o swoich odkryciach (aby go nikt nie ubiegł), z kolei przedsiębiorca zdobytą wiedzę pragnie jak najdłużej zachować dla siebie. Zatem co jest kluczem do zwiększenia zaufania miedzy naukowcami i przedsiębiorcami? Przede wszystkim wiarygodność i dotrzymywanie zobowiązań. Nieocenione jednak jest także znalezienie odpowiednich partnerów chcących z sobą współdziałać oraz osobiste ich spotkania. Bliższe relacje bowiem będą procentowały na kolejnych etapach współpracy, a także będą ułatwiały wprowadzanie radykalnych innowacji. Ten właśnie interfejs między nauką i biznesem należy do celów platformy Inventorum. Miejmy nadzieję, że już za kilka lat zaczniemy dostrzegać jego pozytywne skutki.

 

Kinga Karp,

stażystka portalu Biotechnologia.pl


 

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
31
2
3
4
8
9
10
12
14
15
16
19
PCI Days
2024-06-19 do 2024-06-20
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
Newsletter