Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Innowacyjne gadżety niwelujące bóle menstruacyjne
Szacuje się, że około 50% kobiet cierpi na silne, uciążliwe bóle menstruacyjne. Wydawać by się mogło, że jedynym skutecznym rozwiązaniem są leki przeciwbólowe, często te o silnym działaniu. Tymczasem na rynku istnieją gadżety łagodzące bóle miesiączkowe równie skutecznie jak leki, poprzez wytwarzanie impulsów elektrycznych. Brzmi groźnie? Wręcz przeciwnie! Bezpieczeństwo urządzeń zostało udowodnione w badaniach klinicznych, ponadto nie wykazują one działań niepożądanych, a ich użycie jest niezwykle proste.

 

Livia

Livia to urządzenie o niewielkich rozmiarach, które przezskórnie stymuluje nerwy impulsami elektrycznymi. Sprawiają one, że nerwy odpowiedzialne za przewodzenie bólu są nieustannie „zajęte”, co znaczy że sygnały nie są nim przewodzone, a tym samym ból nie jest odczuwalny. Urządzenie składa się z plastrów przyklejanych na skórę brzucha, połączonych z urządzeniem, wysyłającym do nich impulsy elektryczne. Za pomocą przycisków możliwe jest samodzielne kontrolowanie pulsowania urządzenia, w zależności od skali bólu. Odczuwalne jest jedynie delikatne mrowienie, a ulga następuje już po 30-60 sekundach. Gadżet może być używany nieustannie przez 10 godzin. Mimo że cena urządzenia to aż 548 zł, firma oferuje 120-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy, jeśli urządzenie nie przynosi pożądanych efektów.

 

Ova+

Ova+ to urządzenie o nieco zbliżonym wyglądzie i podobnym działaniu. Jego zastosowanie jest jednak szersze – może być skuteczne w złagodzeniu wtórnych bólów miesiączkowy, wynikających z endometriozy, mięśniaków macicy lub zapalenia narządów miednicy mniejszej. Urządzenie działa krócej niż Livia – wbudowany akumulator umożliwia ok. 5 godzin pracy z możliwością ładowania poprzez USB.  

Ova + wykorzystuje metodę stymulator TENS (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulator), który stosowany jest bardzo powszechnie w większości zakładów fizykoterapii w łagodzeniu wszelkich bólów. TENS wysyła impulsy elektryczne o niskiej amplitudzie z elektrod przez skórę do nerwów obwodowych, odpowiedzialnych za czucie temperatury. Poprzez te nerwy sygnał elektryczny dociera do połączeń synaptycznych rdzenia kręgowego, gdzie w zależności od częstotliwości impulsów, mogą wywołać dwa rodzaje zjawisk fizjologicznych odpowiedzialnych za odczuwanie bólu:

  • uwalnianie endorfin – naturalnych substancji przeciwbólowych organizmu – poprzez wywoływanie wibracji mięśni,
  • blokada "bramki bólowej", ograniczająca przepływ bodźców bólowych do mózgu – oddziaływanie na nerwy czuciowe dochodzące do kręgosłupa.

Koszt gadżetu Ova+ jest znacznie niższy, niż Livii i waha się w przedziale 150-200 zł.

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
31
2
3
4
8
9
10
12
14
15
16
19
PCI Days
2024-06-19 do 2024-06-20
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
Newsletter