Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Polska firma Ardigen została członkiem prestiżowego międzynarodowego konsorcjum TESLA

Firma Ardigen została zaproszona do międzynarodowej grupy Tumour neoantigEn SeLection Alliance (TESLA). Konsorcjum to zrzesza obecnie prawie 40 grup naukowych – zarówno ze środowiska akademickiego, jak i dużych firm biotechnologicznych i farmaceutycznych. Ich celem jest poszukiwanie najlepszych rozwiązań bioinformatycznych, pozwalających na identyfikację potencjalnych celów personalizowanych immunoterapii. Skupiają się przede wszystkim na wyszukiwaniu zmienionych na skutek mutacji nowotworowej antygenów (tzw. neoantygenów)

 

Firma Ardigen korzysta z najnowszych osiągnięć sztucznej inteligencji i bioinformatyki. Dzięki nim stworzyła platformę, która umożliwia analizę danego przypadku nowotworu i wskazanie, jaki zestaw celów molekularnych może być najbardziej skuteczny w immunoterapii pacjenta. Dobrane, w wyniku analizy, neoantygeny mogą zostać wykorzystane w tworzeniu np. szczepionek przeciwnowotworowych czy w adoptywnej terapii komórkowej (ang. adoptive cell therapy – ACT).

Sercem platformy jest autorski algorytm naukowców firmy Ardigen – „ArdImmune Rank”, który pozwala na określenie z dużym prawdopodobieństwem, czy dany neoantygen wywoła odpowiedź immunologiczną. Jednocześnie platforma umożliwia wykluczenie spośród nich takich antygenów, które mogłyby wywołać niespecyficzną odpowiedź immunologiczną czy wpływać na mechanizmy centralnej tolerancji.

– Unikalne podejście firmy Ardigen do wdrożenia sztucznej inteligencji w tym temacie znacznie poprawiło dokładną identyfikację immunogennych neoantygenów. Może to umożliwić stworzenie bardziej skutecznych spersonalizowanych szczepionek przeciwnowotworowych i adoptywnych terapii komórkowych. W ten sposób przyczyni się do zwiększenia liczby pacjentów pozytywnie odpowiadających na immunoterapię. Naszym celem jest, aby w przyszłości jak najwięcej osób z chorobą nowotworową mogło skutecznie z niej korzystać – komentuje Prezes Ardigenu, Janusz Homa.

Ardigen jest polską firmą bioinformatyczną skupiającą światowej klasy ekspertów w dziedzinie bioinformatyki, matematyki, statystyki i data science. W swojej działalności łączy zaawansowane technologie oraz osiągnięcia z dziedziny sztucznej inteligencji i IT z tematami dotyczącymi medycyny i biotechnologii. Firma skupia się szczególnie na wsparciu organizacji z branży Life Science w tematach spersonalizowanej medycyny i immunoterapii w chorobach nowotworowych, a także badaniach nad mikrobiomem. Ardigen pełni także kompleksowe usługi w dziedzinie bioinformatyki, uczenia maszynowego i programowania. 

Źródła

Ardigen.com

KOMENTARZE
Newsletter