Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Polski start-up zaprezentował technologię, która wykryje wczesne symptomy chorób, używając

Polski start-up technologiczny – MX Labs – pracuje nad przełomową technologią badania parametrów życiowych za pomocą sztucznej inteligencji i widzenia maszynowego (computer vision). Shen.AI zmierzy m.in. tętno i jego zmienność, ciśnienie krwi, a w przyszłości – oceni stan skóry i oczu wyłącznie za pomocą smartfona.

 

 

MX Labs to polski start-up z branży digital health założony przez Remigiusza Kościelnego (założyciela gamingowego Vivid Games) i Przemysława Jaworskiego (twórcę Zmorph – producenta drukarek 3D). Firma w ramach pierwszej rundy finansowania pozyskała 0,5 mln USD od polskiego funduszu SMOK VC, funduszu Verge HealthTech z Singapuru, a także uznanych aniołów biznesu – założycieli Pipedrive (spółki obecnej na prestiżowej liście '2019 Forbes Cloud 100') – Ragnara Sassa i Martina Tajura oraz Aarona Patzera (założyciela Vital, Mountain oraz Mint.com).

Celem zarejestrowanej w Estonii spółki jest pomoc ludziom w dbaniu o swoje zdrowie poprzez praktyczne i dostępne aplikacje mobilne. Opracowywana przez MX Labs technologia umożliwi wczesne wykrycie chorób cywilizacyjnych, m.in. nadciśnienia krwi, które dotyka 1,4 mld ludzi na całym świecie. Pierwszy produkt – Heart Monitor – jest już dostępny na platformach Google Play i App Store. – Sztuczna inteligencja to przyszłość ludzkości, a co za tym idzie – także medycyny. Chcemy umożliwić ludziom wstępną ocenę zdrowia bez konieczności posiadania specjalnych urządzeń lub wizyty u lekarza. Pomiary i wstępna analiza może być wykonana na smartfonie lub tablecie. Jest to niezwykle ważne zarówno w dobie kryzysu służby zdrowia związanego z pandemią, jak i szerzej – w ujęciu znacznych niedoborów służby medycznej, szczególnie w krajach o niższym PKB – opisuje działalność Remigiusz Kościelny, CEO MX Labs.

63% ludzi na świecie ma telefony komórkowe, a 2,87 mld z nich ma smartfona z aparatem. – Wyobrażamy sobie, że każdy smartfon to urządzenie pomagające w szybkiej ocenie zdrowia, w każdym miejscu i o każdym czasie, po prostu w zasięgu ręki – mówi Przemek Jaworski, CTO MX Labs. – Będziemy starać się wprowadzać rozwiązania, które za pomocą kamery i innych sensorów smartfona będą mogły dokonać pomiarów i wstępnej analizy coraz większej ilości możliwych symptomów. Będziemy pracować nad własnymi aplikacjami, a technologię udostępnimy również jako SDK – dodaje Przemek Jaworski.

W oparciu o zaawansowaną inżynierię danych i najnowsze wyniki badań technologia MX Labs może mierzyć różne parametry sercowo-naczyniowe (ciśnienie krwi, tętno i zmienność tętna), zapewniać wizualny biofeedback, oceniać stan skóry i dokonywać wstępnej diagnozy z zalecanymi kolejnymi krokami. Technologia o nazwie Shen.AI wymaga jedynie smartfona, tabletu lub komputera z aparatem. Żadne inne urządzenia nie są potrzebne. Platforma Shen.AI będzie dostępna jako zestaw do tworzenia oprogramowania (SDK) dla twórców aplikacji i producentów sprzętu. MX Labs pracuje także nad rodziną aplikacji dla klientów końcowych. Pierwsza z nich – Heart Monitor – została zaprojektowana dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego. Umożliwia wczesne wykrywanie i zarządzanie nadciśnieniem tętniczym – głównym czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia, któremu można zapobiegać. W drugiej części 2021 r. w sklepach pojawi się aplikacja do zarządzania zdrowiem skóry.

Zachęcamy do zapoznania się z filmem prezentującym technologię:

 

KOMENTARZE
Newsletter