Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Potwierdzona skuteczność w spowalnianiu krótkowzroczności u dzieci – ogłoszono wyniki sześcioletniego badania klinicznego
Potwierdzona skuteczność w spowalnianiu krótkowzroczności u dzieci – ogłoszono wyniki sześc

Soczewki okularowe wykorzystujące technologię D.I.M.S., stosowane w celu spowalniania postępu krótkowzroczności u dzieci, wykazują długotrwałą skuteczność i brak tzw. efektu odbicia, czyli tempo progresji wady po zaprzestaniu ich stosowanianie ulega przyspieszeniu – wynika z najnowszych badań klinicznych zrealizowanych przez Centrum Badań nad Krótkowzrocznością (Centre for Myopia Research) Politechniki w Hongkongu (The Hong Kong Polytechnic University) [1]. W Polsce to druga pod względem popularności metoda spowalniania progresji krótkowzroczności, której stosowanie deklaruje 31,3% rodziców dzieci ze zdiagnozowaną wadą, świadomych możliwości jej spowalniania [2]. Na świecie z tego rodzaju soczewek skorzystało już milion pacjentów w ponad 30 krajach [3].

Pionierskie sześcioletnie badanie kliniczne dotyczące stosowania soczewek okularowych z technologią D.I.M.S. (Defocus Incorporated Multiple Segments) to do tej pory najdłużej trwające badanie dotyczące soczewek okularowych do kontroli krótkowzroczności. Zostało ono przeprowadzone z udziałem 90 dzieci z Azji i było kontynuacją wcześniejszych – trzyletniego [4] i dwuletniego [5] – badań, przedstawiających mocne dowody na skuteczność tych soczewek w zakresie spowalniania progresji krótkowzroczności u dzieci w wieku 8-13 lat. Wyniki sześcioletniego badania dowiodły, że działanie soczewek okularowych w zakresie kontroli postępu krótkowzroczności utrzymuje się w czasie w przypadku dzieci noszących te soczewki. Potwierdzono również, że u pacjentów, którzy przestali nosić wspomniane soczewki okularowe, nie występuje tzw. efekt odbicia względem początkowej progresji krótkowzroczności podczas dwuletniego randomizowanego badania z grupą kontrolną, ani w porównaniu z populacją ogólną.

Dla wciąż rosnącej w Polsce liczby dzieci ze zdiagnozowaną wadą wyniki, przedstawione w maju 2022 r. podczas konferencji Stowarzyszenia na rzecz Badań nad Wzrokiem i Okulistyki (ARVO) [6] odbywającej się w Stanach Zjednoczonych w Denver, Kolorado, to nadzieja na spowolnienie postępu krótkowzroczności średnio o 60% w porównaniu do stosowania standardowych soczewek jednoogniskowych [6], a tym samym – zminimalizowanie ryzyka powikłań i wysokiej krótkowzroczności w przyszłości. – Krótkowzroczność to najczęściej diagnozowana wada wzroku u dzieci, która dotyczy coraz większej liczby małych pacjentów nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Dlatego fakt, że działanie soczewek wykorzystujących technologię D.I.M.S. w zakresie spowalniania progresji krótkowzroczności utrzymuje się w czasie, a po zaprzestaniu ich stosowania nie występuje efekt odbicia, to świetna wiadomość nie tylko dla nas, ale przede wszystkim dla wielu tysięcy rodziców i dzieci, które diagnozę mają już za sobą. Konsekwencje szybkiego postępu krótkowzroczności u dzieci wychodzą dużo dalej poza problemy z widzeniem. Wysoka wada wzroku często prowadzi do wycofania, problemów z nauką, niską samooceną czy nawiązywaniem kontaktów z rówieśnikami. Dlatego ogromnie ważne jest, aby zdiagnozować ją jak najwcześniej i podjąć odpowiednie działania mające na celu nie tylko odpowiednią korekcję, ale i spowolnienie progresji wady – mówi Sylwia Kijewska, optometrystka, Product Manager Hoya Lens Poland.

 

Niska świadomość rodziców w Polsce

Według przeprowadzonego w marcu 2022 r. na zlecenie firmy Hoya Lens Poland badania [8], w Polsce mniej niż połowa (47,5%) rodziców dzieci, u których została zdiagnozowana miopia, słyszała o pojęciu kontroli krótkowzroczności bądź wie, że progresję wady można spowolnić. Wśród metod kontroli krótkowzroczności dostępne są m.in.: zakładane na noc ortokeratologiczne soczewki kontaktowe, zakraplanie oczu atropiną o niskim stężeniu oraz specjalistyczne, miękkie soczewki kontaktowe. W tym kontekście soczewki okularowe wykorzystujące technologię D.I.M.S. okazują się nieinwazyjnym i bezpiecznym rozwiązaniem, które nie tylko poprawia ostrość widzenia, ale też umożliwia spowolnienie postępu wady. – 70% rodziców dzieci ze zdiagnozowaną krótkowzrocznością, którzy nigdy nie słyszeli o tym, że można spowalniać rozwój wady, deklaruje, że rozważyłoby zastosowanie takich metod, gdyby o nich wiedzieli. Dlatego tak ważne jest uświadamianie Polaków w tym temacie. Krótkowzroczność to nie wyrok. Im wcześniej zaczniemy działać, tym większa szansa na uniknięcie poważnych problemów w przyszłości – komentuje Sylwia Kijewska.

Wprowadzone w 2018 r. na rynek światowy soczewki okularowe z technologią D.I.M.S. (MiYOSMART), zostały opracowane we współpracy z Politechniką w Hongkongu w celu kontrolowania postępu krótkowzroczności, która stanowi coraz większy problem zdrowotny na świecie, a eksperci branżowi przewidują, że do 2050 r. będzie on dotyczyć prawie 50% światowej populacji [9]. Soczewka zapewnia dzieciom ostre widzenie i działanie spowalniające postęp wady wzroku, nie odbiegając wyglądem od standardowej, jednoogniskowej soczewki okularowej.

Źródła

[1] Lam CS, et al. Myopia control in chiIdren wearing DIMS spectacle lens: 6 years results. Invest Ophthalmol Vis Sci. 2022;63:ARVO E-Abstract 4247.

[2] Badanie zrealizowane przez agencję badawczą SW Research w marcu 2022 r., dotyczące wiedzy na temat kontroli krótkowzroczności u dzieci. W ramach badania przeprowadzono 600 wywiadów online z rodzicami dzieci z krótkowzrocznością.

[3] Na podstawie liczby soczewek sprzedanych przez Hoya – dane sprzedażowe wg stanu na luty 2022 r.

[4] Lam CSY, Tang WC, Lee PH i wsp., Myopia control effect of defocus incorporated multiple segments (DIMS) spectacle lens in Chinese children: results of a 3-year follow-up study. British Journal of Ophthalmology. Pierwsza publikacja online: 17 marca 2021 r. doi: 10.1136/bjophthalmol-2020-317664.

[5] Lam CSY, Tang WC, Tse DY, Lee RPK, Chun RKM, Hasegawa K, Qi H, Hatanaka T, To CH. Defocus Incorporated Multiple Segments (DIMS) spectacle lenses slow myopia progression: a 2-year randomized clinical trial. British Journal of Ophthalmology. Pierwsza publikacja online: 29 May 2019. doi: 10.1136/bjophthalmol-2018-313739.

[6] Association for Research in Vision and Ophthalmology, ARVO.

[7] Lam CSY, Tang WC, Tse DY, Lee RPK, Chun RKM, Hasegawa K, Qi H, Hatanaka T, To CH. Defocus Incorporated Multiple Segments (DIMS) spectacle lenses slow myopia progression: a 2-year randomized clinical trial. British Journal of Ophthalmology. Pierwsza publikacja online: 29 May 2019. doi: 10.1136/bjophthalmol-2018-313739.

[8] Badanie zrealizowane przez agencję badawczą SW Research w marcu 2022 r., dotyczące wiedzy na temat kontroli krótkowzroczności u dzieci. W ramach badania przeprowadzono 600 wywiadów online z rodzicami dzieci z krótkowzrocznością.

[9] Holden BA, Fricke TR, Wilson DA, Jong M, Naidoo KS, Sankaridurg P, Wong TY, Naduvilath TJ, Resniko S. Global Prevalence of Myopia and High Myopia and Temporal Trends from 2000 through 2050. Amerykańska Akademia Okulistyczna (American Academy of Ophthalmology) 05/2016, vol. 123, nr 5, strony 1036-1042.

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2022>

pnwtśrczptsbnd
30
31
Packaging [R]evolution
2022-05-31 do 2022-05-31
Packaging Innovations
2022-05-31 do 2022-06-01
1
2
3
4
5
6
8
Beauty Innovations 2022
2022-06-08 do 2022-06-09
10
11
12
14
16
17
18
19
24
25
26
27
28
30
2
3
Newsletter