Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Proteza dłoni „urośnie” razem z dzieckiem
Proteza dłoni „urośnie” razem z dzieckiem

Modułową protezę dłoni, w której tylko niektóre elementy będą wymagały wymiany wraz ze wzrostem dziecka, opracowali młodzi naukowcy z Politechniki Warszawskiej – informuje uczelnia. Dzięki aplikacji wirtualnej rzeczywistości (VR) będzie można dopasować siłę i rodzaj chwytu do indywidualnych potrzeb dziecka.

Fot. Model 3D kciuka zaprojektowany przez Ewelinę Drelich, źródło: Politechnika Warszawska

 

 

Pomysł został zapoczątkowany w pracach dyplomowych przez Ewelinę Drelich. Podczas Tech-Athonu – maratonu prac nad rozwiązaniami technologicznymi o potencjale wdrożeniowym – nad rozwiązaniem pracował już sześcioosobowy zespół, w którego skład wchodzili także: Krzysztof Popielski, Katarzyna Matys-Popielska, Vo Thi Hoang Ni, Filip Włodarczyk oraz Jan Tracz. Opiekunem merytorycznym projektu jest dr inż. Anna Sibilska-Mroziewicz. 

Jak zauważają pomysłodawcy w komunikacie prasowym, dostępność zaawansowanych protez dla dzieci i młodzieży to duży problem. Ponadto protezy te trzeba systematycznie wymieniać, co generuje dodatkowe koszty. – Nasze rozwiązanie wyróżnia modułowość, dzięki czemu tylko niektóre elementy będą wymagały wymiany wraz ze wzrostem dziecka. Można więc powiedzieć, że nasza proteza będzie „rosnąć” wraz z dzieckiem. Pomysł wyróżnia też aplikacja VR, która umożliwi personalizację chwytów protezy – takie rozwiązanie nie jest stosowane nawet w protezach u osób dorosłych – tłumaczą.

Wstępnie założono, że proteza będzie mioelektryczna, tzn. sterowanie będzie odbywało się przez wykorzystanie sygnałów wysyłanych przez mięśnie. Zespół ma nadzieję prowadzić w tym celu odrębne badania. Jeżeli potwierdzi się użyteczność sygnałów EMG (elektromiograficznych) w rozpoznawaniu ruchów dłoni, to proponowana proteza będzie miała zdecydowanie większy zakres ruchu, funkcjonalność oraz intuicyjność obsługi. 

– W ciągu najbliższych dziewięciu miesięcy nasze prace będą skupiać się nad opracowaniem demonstratora badawczego protezy, który zaprezentujemy na Demo Day organizowanego w ramach Tech-Athonu. Będzie to kolejny krok na naszej drodze, której celem jest stworzenie w pełni funkcjonalnego rozwiązania – zapowiadają młodzi naukowcy z PW. Program Tech-Athon trwa kilka miesięcy i jest adresowany do doktorantów z Politechniki Warszawskiej. Podczas finału wybrano najlepsze zespoły, które uzyskały fundusze na dalszy rozwój prac. Zespół pracujący nad protezą dłoni otrzymał wyróżnienie i 30 tys. zł.

Nauka w Polsce (PAP)

KOMENTARZE
Newsletter